Zbiórka dla maluchów z Afryki zakończona sukcesem. "Niektóre dzieci widziały pierwszy raz buty"

Autor:
Nastazja
Bloch
Pomoc dzieciom z Afryki

W styczniu 2022 roku w Dzień Dobry TVN gościliśmy siostrę Tymoteuszę Gil z Fundacji Sióstr św. Dominika. Tematem rozmowy była zbiórka pieniędzy dla potrzebujących dzieci z Afryki. Jak potoczyła się akcja? Jaką kwotę udało się zebrać, co za nie zakupiono i jak na dary zareagowały maluchy? O tym wprost z Kamerunu opowiedziała nam siostra dominikanka.

Pomoc dla potrzebujących dzieci w Afryce

Na początku 2022 roku siostry dominikanki zorganizowały akcję "Dzieciak w butach", mającą na celu zebranie pieniędzy na obuwie dla maluchów z Kamerunu. - Warunki są tam bardzo trudne. Tego chyba w ogóle nie możemy porównywać do naszych polskich, nawet do ubogiej społeczności polskiej. Dzieci chodzą bez butów, ponieważ nikogo nie stać. To w ogóle w Afryce rarytas - powiedziała w Dzień Dobry TVN siostra Tymoteusza Gil, którą gościliśmy w styczniu br.

Następnie dodała, że fundacja pragnie także zapewnić dzieciom z Kamerunu żywność na cały rok. W tym celu potrzebnych było 10 tys. zł na jeden dom, a tych jest tam kilka.

Pomoc dzieciom z Afryki
Pomoc dzieciom z Afryki Pomoc dzieciom z Afryki Źródło: Fundacji Sióstr św. Dominika

Jak pomóc uchodźcom?

"Matki na granicę", kobiety z całej Polski ruszają na pomoc uchodźcom
"Matki na granicę", kobiety z całej Polski ruszają na pomoc uchodźcomDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Akcja zakończona sukcesem

Dwie zbiórki zorganizowane przez fundację zakończyły się powodzeniem. - Udało się zebrać 50 tys. zł. Kupiliśmy 500 par butów oraz jedzenie. Pozostałe pieniądze zostały u sióstr, za co będą mogły kupować żywność przez cały rok – powiedziała siostra Tymoteusza.

12 marca dominikanka wraz z wolontariuszami poleciała do Afryki, by przekazać dary maluchom. - Niektóre dzieci widziały pierwszy raz buty. To było bardzo wzruszające spotkanie. Musieliśmy poradzić sobie, aby dzieci nas nie staranowały. Niestety butów zabrakło i to było bardzo smutne – powiedziała. A następnie dodała, że wzruszającym momentem za każdym razem jest także rozdzielanie na świetlicy ciepłych posiłków. - Szczęście dzieci jest dla nas każdego dnia ogromnym wzruszeniem. Dziś po kilku dniach pobytu tutaj zrozumiałam jeszcze bardziej, że całym sercem pragnę być z ubogimi, wykluczonymi, niesprawiedliwie osądzanymi, chorymi. Chciałabym, aby dzieci nie musiały głodować... widok dużych niedożywionych brzuszków sprawia nam ogromny smutek. Chciałabym, abyśmy każdego roku jako Fundacja Sióstr Św. Dominika mogli przylecieć tutaj z nowymi butami i pieniędzy na wyżywienie dzieci – wyjaśniła.

Pomoc dzieciom z Afryki
Pomoc dzieciom z Afryki Pomoc dzieciom z Afryki Źródło: Fundacji Sióstr św. Dominika

Po powrocie do Polski rusza kolejna akcja. - Nie chcemy, aby nasz pobyt w Kamerunie był przygodą tylko konkretną pomocą, która nie jest jednorazową akcją. Już od 1 kwietnia będziemy organizować zbiórkę letnich ubrań dla dzieci od 1 miesiąca do 152 cm. Zbiórkę kremów nawilżających. Pieniędzy na jedzenie. Termometrów. Kropli do oczu dla niemowląt. Leków. Rękawic jednorazowych. I koniecznie musimy zakupić aparat do EKG – powiedziała siostra Tymoteusza.

Każdy z nas może dołożyć cegiełkę, by pomóc potrzebującym. Więcej informacji o zbiórce znajdziecie na stronie fundacjadominikanek.pl

Pomoc dzieciom z Afryki
Pomoc dzieciom z Afryki Pomoc dzieciom z Afryki Źródło: Fundacji Sióstr św. Dominika

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Fundacji Sióstr św. Dominika