Razem z Ukrainą

Dzieci z Ukrainy potrzebują naszej pomocy. "Nie mamy tu nikogo, dyrektor uciekł"

Razem z Ukrainą

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Ewakuacja dzieci z Charkowa

Dzieci z niepełnosprawnościami i problemami zdrowotnymi z ukraińskich sierocińców znalazły bezpieczne schronienie w Polsce. Jak wyglądała ich ewakuacja? Jakie są najpilniejsze potrzeby, by usprawnić pomoc? W Dzień Dobry TVN opowiedzieli o tym m.in. dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej z Dąbrowy Górniczej, Violetta Trzcina oraz prezes Fundacji Honor Pomagania Dzieciom Piotr Zygalski.

Ewakuacja niewidomych dzieci z Charkowa

Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej z Dąbrowy Górniczej, Violetta Trzcina aktywnie zaangażowała się w pomoc przy ewakuacji niewidomych dzieci z Charkowa. - Nasza szkolna społeczność postanowiła nieść pomoc konkretnej szkole w Ukrainie, szkole podobnego typu jak nasza dla uczniów z niepełnosprawnością wzrokową. Wykonałam bezpośredni telefon do dyrektora Aleksandra Biełousowa i zapytałam, w jaki sposób nasza szkoła może pomóc - tłumaczy Violetta Trzcina.

Okazało się, że pierwsza grupa wychowanków jest już w drodze do Polski. Dyrektor poprosił o pomoc w transporcie Natalię Kubańską.

- W nocy z 28 lutego na 1 marca zadzwonił do mnie dyrektor i zapytał mnie, czy mogę zawieźć dzieci do Polski. Cały czas płakałam, bo nie chciałam zostawić Charkowa i dzieci, które tu zostały. (...) Jak przyszłam do dyrektora powiedział, że razem ze mną jedzie 10 dzieci i 2 rodziny - opowiada kobieta.

Podopieczni są już w bezpiecznym miejscu. Dzieci przywiozły ze sobą również swoje zwierzęta. Każde z pupili trafiło z nimi do placówek, gdzie otrzymało bezpieczne schronienie.

Aby pomóc podopiecznym z ukraińskiego sierocińca, można dokonać wpłaty na rzecz Stowarzyszenia Razem do Celu z przeznaczeniem na zakup sprzętu rehabilitacyjnego.

Jak pomóc chorym dzieciom z Ukrainy?

Fundacja Honor Pomagania Dzieciom skupia ludzi dobrej woli i niesie pomoc podopiecznym z autyzmem oraz realizuje programy integracyjne dla maluchów i młodzieży.

- Jesteśmy od pierwszego dnia na granicy. Ewakuowaliśmy sierociniec z Łucka. To są dzieci niepełnosprawne intelektualnie i ruchowo - mówi prezes Fundacji Piotr Zygalski.

- Największy problem mieliśmy z tym, że dzieci uciekały, jak helikopter przelatywał nad ośrodkiem, który mamy na Roztoczu. Fantastyczna grupa, burmistrz Kolman, burmistrz ze Szczebrzeszyna i Zwierzyńca - wszyscy ci ludzie pomagają na miejscu. Są blisko granicy, tam jest amerykańska baza wojskowa w Zamościu, jak przelatywał helikopter, uciekały do środka budynku - wspomina. - Te dzieci wiedzą, że są w bardzo bezpiecznym miejscu - dodaje. Podopieczni trafili do ośrodka na Roztoczu, w Kawęczynku koło Szczebrzeszyna. Fundacja prowadzi go już 6 lat.

Jakie są najważniejsze potrzeby maluchów i młodzieży z niepełnosprawnościami?

- To są dzieci, które okazało się, że musimy też tu zdiagnozować. Trzeba było je przewieźć do Warszawy, zorganizować badania. One są jeszcze nie do końca zdiagnozowane pod względem psychologicznym. Opiekę psychologiczną też zapewniliśmy w języku ukraińskim. Te potrzeby dopiero odkrywamy - podkreśla Dyrektor Generalna Fundacji Katarzyna Borkowska. Fundacja organizuje również misję humanitarną w Rownem i razem z Fundacją Juliusza Słowackiego wysłała już 14 transportów do Ukrainy.

Jak wyglądałaby codzienność takich ośrodków bez zapewnienia im pomocy? - Dzwoniliśmy do różnych ośrodków, czy potrzebują jakiejś pomocy, m.in. do sierocińca w Dubnie. Po dwóch dobach dostałam telefon zwrotny, dyrektor powiedział, że nie potrzebuje pomocy. Dzieci zadzwoniły i powiedziały "jesteśmy głodne, nie mamy tu nikogo, pan dyrektor uciekł". Zostały same, pani sprzątająca i kucharka - opowiada Katarzyna Borkowska.

Aby usprawnić dalsze działania, fundacja potrzebuje pomocy.

- Zbieramy na ambulans, który te dzieci przewiezie. (...) Nie dalibyśmy rady pracować, gdyby nie ludzie, którzy chcą pomóc. Jesteśmy na Facebooku Fundacji Honor Pomagania Dzieciom, mamy też stronę internetową, prosimy o wsparcie - apelują członkowie fundacji.

Jak można nam pomóc?

  • Przelewając środki - zbieramy na szpital mobilny pediatryczny
  • Zbieramy żywność i materiały medyczne dla Ukrainy
  • Zbieramy namioty wojskowe dla organizacji Misji Humanitarnej w Ukrainie
  • Zbieramy dobre wibracje i wszystkich chętnych do pomocy ludzi, aby jak najdłużej mieć siłę pomagać w najwyższym standardzie.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości