Kuba urodził się bez jednego płuca i nawet najmniejszy wysiłek fizyczny go wykańcza. Do niedawna jego mama mogła parkować na miejscach dla niepełnosprawnych, prawo to jednak cofnięto. Dlaczego?
Przydzielony jej harmonogram obowiązków sprawia, że pracuje ponad 10 godzin dziennie i pokonuje pieszo wiele kilometrów. Sprawie przyjrzeli się reporterzy programu Uwaga! TVN.
Izabela Grzelak od lat opiekuje się poważnie chorą córką, która z powodu ciężkiego porażenia mózgowego, nie mówi, nie siedzi i jest zdana na ciągłą pomoc.
Jak wspierać dzieci z niepełnosprawnościami i problemami zdrowotnymi, które z ukraińskich sierocińców trafiły do Polski?
Sąd zaostrzył wyrok.
Kiedy Martynka Klajnert w 2016 roku przyszła na świat, nic nie zwiastowało, że może cierpieć na rzadką, genetyczną chorobę.
Niepełnosprawny siedmioletni Maksym oraz jego matka zostali zaatakowani nożem przez 27-letniego Dmytro T. Rodzina przyjechała do Polski z Ukrainy, żeby zarobić na leczenie cierpiącego na dziecięce porażenie mózgowe syna. - To bardzo boli. Po co mam dalej żyć? - ubolewa babcia chłopca. Wydarzenia zrelacjonowali reporterzy "Uwagi! TVN".
Szkoła specjalna obejmuje kilka poziomów edukacji, od przedszkola po placówki ponadgimnazjalne. Ich celem jest kształcenie dzieci i młodzieży o różnych stopniach zaburzeń i niepełnosprawności. Specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy pomaga im w zdobywaniu wiedzy i w ogólnym rozwoju.
Niepełnosprawność dziecka determinuje życie całej rodziny. Rodzice nagle muszą stać się domorosłymi lekarzami i rehabilitantami. W międzyczasie dbają o dom oraz resztę rodziny i często pracują zawodowo. W ich świecie nie ma miejsca nawet na minutę wytchnienia. W Krakowie powstał niezwykły środek - Centrum Opieki Wyręczającej, który pozwala rodzicom chorych dzieci na chwilę wytchnienia. To jedyne takie miejsce w Europie, gdzie można nieodpłatnie zostawić niepełnosprawne dziecko bez obawy o jego życie i zdrowie. Rezydent przechodzi też intensywną rehabilitację, przegląd stomatologiczny oraz badanie ortopedyczne. Gośćmi Anny Maruszeczko w "Zielonych Drzwiach" byli: dyrektor Centrum Krzysztof Nawrocki oraz psycholog Ewa Morawiec.
Ilona Nowacka i Marzena Sadłoń są blogerkami. Tym, co wyróżnia je na tle kobiet, które prowadzą blogi macierzyńskie są ich dzieci. Mimo, że wychowują dzieci z niepełnosprawnością to nie czują się "heroskami", za które uważa je społeczeństwo. Mówią, że mają najzwyczajniejsze rodziny na świecie. Ich blogi odwiedzają tysiące rodziców, którzy na co dzień borykają się z takimi samymi problemami. W Dzień Dobry TVN opowiedziały o tym czym tak na prawdę różni się wychowanie dziecka na wózku od chodzącego na własnych nogach.
W ostatnich miesiącach zostaliśmy zasypani przez widzów Dzień Dobry TVN informacją o innowacyjnym leku, który ma pomóc chorym na SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni. Jak działa i kiedy będzie dostępny w Polsce? O ratującej życie terapii dostępnej już na zachodzie Anna Maruszeczko rozmawiała w Zielonych Drzwiach z neurolog Marią Jędrzejowską i mamą chorego na ostrą odmianę SMA Szymona - Małgorzatą Rybaczyk-Bończak, która jest jednocześnie organizatorką akcji "Tak dla terapii SMA w Polsce". O co walczą rodzice chorych dzieci?
Wychowywanie niepełnosprawnego dziecka jest niezwykle trudne. Do Zielonych Drzwi zaprosiliśmy Krystynę Strączek i Paulinę Kupiec-Baś - mamy chorujących dzieci, by opowiedziały, jak wygląda ich życie. Z czym muszą się mierzyć? Jak osoba pełnosprawna powinna reagować na chorujące dzieci?