niepełnosprawne dziecko

    niepełnosprawne dziecko

    Niepełnosprawność dziecka determinuje życie całej rodziny. Rodzice nagle muszą stać się domorosłymi lekarzami i rehabilitantami. W międzyczasie dbają o dom oraz resztę rodziny i często pracują zawodowo. W ich świecie nie ma miejsca nawet na minutę wytchnienia. W Krakowie powstał niezwykły środek - Centrum Opieki Wyręczającej, który pozwala rodzicom chorych dzieci na chwilę wytchnienia. To jedyne takie miejsce w Europie, gdzie można nieodpłatnie zostawić niepełnosprawne dziecko bez obawy o jego życie i zdrowie. Rezydent przechodzi też intensywną rehabilitację, przegląd stomatologiczny oraz badanie ortopedyczne. Gośćmi Anny Maruszeczko w "Zielonych Drzwiach" byli: dyrektor Centrum Krzysztof Nawrocki oraz psycholog Ewa Morawiec.

    Ilona Nowacka i Marzena Sadłoń są blogerkami. Tym, co wyróżnia je na tle kobiet, które prowadzą blogi macierzyńskie są ich dzieci. Mimo, że wychowują dzieci z niepełnosprawnością to nie czują się "heroskami", za które uważa je społeczeństwo. Mówią, że mają najzwyczajniejsze rodziny na świecie. Ich blogi odwiedzają tysiące rodziców, którzy na co dzień borykają się z takimi samymi problemami. W Dzień Dobry TVN opowiedziały o tym czym tak na prawdę różni się wychowanie dziecka na wózku od chodzącego na własnych nogach.

    W ostatnich miesiącach zostaliśmy zasypani przez widzów Dzień Dobry TVN informacją o innowacyjnym leku, który ma pomóc chorym na SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni. Jak działa i kiedy będzie dostępny w Polsce? O ratującej życie terapii dostępnej już na zachodzie Anna Maruszeczko rozmawiała w Zielonych Drzwiach z neurolog Marią Jędrzejowską i mamą chorego na ostrą odmianę SMA Szymona - Małgorzatą Rybaczyk-Bończak, która jest jednocześnie organizatorką akcji "Tak dla terapii SMA w Polsce". O co walczą rodzice chorych dzieci?

    Wychowywanie niepełnosprawnego dziecka jest niezwykle trudne. Do Zielonych Drzwi zaprosiliśmy Krystynę Strączek i Paulinę Kupiec-Baś - mamy chorujących dzieci, by opowiedziały, jak wygląda ich życie. Z czym muszą się mierzyć? Jak osoba pełnosprawna powinna reagować na chorujące dzieci?