O prawnych aspektach wojny w Ukrainie rozmawiali prowadzący podcast Kuchnia Karna SK&S ze specjalistką międzynarodowego prawa karnego oraz prawa humanitarnego - dr hab. Patrycją Grzebyk, profesor UW na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych.
Rosjanie podszywają się pod cywilów i ukraińskich żołnierzy
- Prawo humanitarne mówi o tym, że po pierwsze są dozwolone podstępy wojenne. Można się maskować, można się przebierać w chociażby ubrania cywilne czy ubrania przeciwnika. Robi się to, aby zdobywać informacje, zrobić zwiad - powiedziała ekspertka.
Ukraina
Profesor podkreśliła jednak, że osoba taka ryzykuje, ponieważ może zostać oskarżona o szpiegostwo, a co za tym idzie nie uzyskać statusu jeńca wojennego. - Jeśli natomiast takie przebieranie się jest wykorzystywane, aby zaatakować osobę, która nam ufa, bo widzi w nas cywila lub kolegę z oddziału, to takie działanie zostanie uznane ze perfidię i jest to zbrodnia wojenna - wyjaśniła specjalistka.
Czy Białoruś jest agresorem?
Wojska rosyjskie wkroczyły do Ukrainy przez terytorium Białorusi. Czy oznacza to, że kraj kierowany przez Alaksandra Łukaszenkę jest agresorem w tej wojnie? Jak powiedziała dr hab. Patrycja Grzebyk, wskazówkę w tej sprawie daje nam rezolucja przyjęta w 1974 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych.
- W rezolucji tej wymieniono przykładowe akty agresji i wśród nich znajduje się udostępnienie własnego terytorium innemu państwu, które chce dokonać agresji. W związku z tym jeśli rosyjskie siły zbrojne dokonały ataku z terytorium Białorusi, Białoruś staje się agresorem, jest winna agresji - wyjaśniła ekspertka.
Podkreśliła, że chociaż nie można mówić o bezpośrednich działaniach zbrojnych między Białorusią a Ukrainą, to nie wyklucza to odpowiedzialności tej pierwszej za tę agresję.
Chcesz wiedzieć więcej o tym, jak konflikt zbrojny należy postrzegać w świetle prawa? Posłuchaj podcastu Kuchnia Karna SK&S
Zobacz także:
- Wojna w Ukrainie. Jak ściągnąć do Polski znajomych Ukraińców i zalegalizować ich pobyt?
- Karta Polaka – czym jest i kto może się o nią ubiegać?
- Jakie są konsekwencje, jeśli uchodźca z Ukrainy nie zgłosi pobytu w Polsce?
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Aleksandra Supryn
Źródło zdjęcia głównego: Happycity21/Getty Images