Rosjanie podszywają się pod Ukraińców. "W świetle prawa to może być zbrodnia wojenna"

Wstęga w kolorach flagi ukraińskiej
Rosjanie podszywają się pod Ukraińców. „W świetle prawa to może być zbrodnia wojenna”
Źródło: Happycity21/Getty Images
Z Ukrainy coraz częściej dochodzą informacje o tym, że żołnierze rosyjscy podszywają się pod Ukraińców - czy to żołnierzy, czy cywilów. Jak takie działania interpretuje prawo? Okazuje się, że w myśl przepisów mogą zostać uznane za zbrodnię wojenną.  

O prawnych aspektach wojny w Ukrainie rozmawiali prowadzący podcast Kuchnia Karna SK&S ze specjalistką międzynarodowego prawa karnego oraz prawa humanitarnego - dr hab. Patrycją Grzebyk, profesor UW na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych.

Rosjanie podszywają się pod cywilów i ukraińskich żołnierzy

- Prawo humanitarne mówi o tym, że po pierwsze są dozwolone podstępy wojenne. Można się maskować, można się przebierać w chociażby ubrania cywilne czy ubrania przeciwnika. Robi się to, aby zdobywać informacje, zrobić zwiad - powiedziała ekspertka.

Ukraina

Żenia Klimakin- dziennikarz telewizyjny i radiowy i Artem Manuilov- aktor teatralny.
Źródło: Dzień Dobry TVN
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Tysiące uchodźców na granicy
Tysiące uchodźców na granicy
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Atak Rosji na Ukrainę
Atak Rosji na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę

Profesor podkreśliła jednak, że osoba taka ryzykuje, ponieważ może zostać oskarżona o szpiegostwo, a co za tym idzie nie uzyskać statusu jeńca wojennego. - Jeśli natomiast takie przebieranie się jest wykorzystywane, aby zaatakować osobę, która nam ufa, bo widzi w nas cywila lub kolegę z oddziału, to takie działanie zostanie uznane ze perfidię i jest to zbrodnia wojenna - wyjaśniła specjalistka.

Czy Białoruś jest agresorem?

Wojska rosyjskie wkroczyły do Ukrainy przez terytorium Białorusi. Czy oznacza to, że kraj kierowany przez Alaksandra Łukaszenkę jest agresorem w tej wojnie? Jak powiedziała dr hab. Patrycja Grzebyk, wskazówkę w tej sprawie daje nam rezolucja przyjęta w 1974 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych.

- W rezolucji tej wymieniono przykładowe akty agresji i wśród nich znajduje się udostępnienie własnego terytorium innemu państwu, które chce dokonać agresji. W związku z tym jeśli rosyjskie siły zbrojne dokonały ataku z terytorium Białorusi, Białoruś staje się agresorem, jest winna agresji - wyjaśniła ekspertka.

Podkreśliła, że chociaż nie można mówić o bezpośrednich działaniach zbrojnych między Białorusią a Ukrainą, to nie wyklucza to odpowiedzialności tej pierwszej za tę agresję.

Chcesz wiedzieć więcej o tym, jak konflikt zbrojny należy postrzegać w świetle prawa? Posłuchaj podcastu Kuchnia Karna SK&S

Zobacz także:

Polska Akcja Humanitarna
Polska Akcja Humanitarna
  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
podziel się:

Pozostałe wiadomości