Porady ekspertów

Rosjanie podszywają się pod Ukraińców. "W świetle prawa to może być zbrodnia wojenna"

Porady ekspertów

Autor:
Aleksandra
Supryn
Wstęga w kolorach flagi ukraińskiej

Z Ukrainy coraz częściej dochodzą informacje o tym, że żołnierze rosyjscy podszywają się pod Ukraińców - czy to żołnierzy, czy cywilów. Jak takie działania interpretuje prawo? Okazuje się, że w myśl przepisów mogą zostać uznane za zbrodnię wojenną.  

O prawnych aspektach wojny w Ukrainie rozmawiali prowadzący podcast Kuchnia Karna SK&S ze specjalistką międzynarodowego prawa karnego oraz prawa humanitarnego - dr hab. Patrycją Grzebyk, profesor UW na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych.

Rosjanie podszywają się pod cywilów i ukraińskich żołnierzy

- Prawo humanitarne mówi o tym, że po pierwsze są dozwolone podstępy wojenne. Można się maskować, można się przebierać w chociażby ubrania cywilne czy ubrania przeciwnika. Robi się to, aby zdobywać informacje, zrobić zwiad - powiedziała ekspertka.

Ukraina

Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Profesor podkreśliła jednak, że osoba taka ryzykuje, ponieważ może zostać oskarżona o szpiegostwo, a co za tym idzie nie uzyskać statusu jeńca wojennego. - Jeśli natomiast takie przebieranie się jest wykorzystywane, aby zaatakować osobę, która nam ufa, bo widzi w nas cywila lub kolegę z oddziału, to takie działanie zostanie uznane ze perfidię i jest to zbrodnia wojenna - wyjaśniła specjalistka.

Czy Białoruś jest agresorem?

Wojska rosyjskie wkroczyły do Ukrainy przez terytorium Białorusi. Czy oznacza to, że kraj kierowany przez Alaksandra Łukaszenkę jest agresorem w tej wojnie? Jak powiedziała dr hab. Patrycja Grzebyk, wskazówkę w tej sprawie daje nam rezolucja przyjęta w 1974 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych.

- W rezolucji tej wymieniono przykładowe akty agresji i wśród nich znajduje się udostępnienie własnego terytorium innemu państwu, które chce dokonać agresji. W związku z tym jeśli rosyjskie siły zbrojne dokonały ataku z terytorium Białorusi, Białoruś staje się agresorem, jest winna agresji - wyjaśniła ekspertka.

Podkreśliła, że chociaż nie można mówić o bezpośrednich działaniach zbrojnych między Białorusią a Ukrainą, to nie wyklucza to odpowiedzialności tej pierwszej za tę agresję.

Chcesz wiedzieć więcej o tym, jak konflikt zbrojny należy postrzegać w świetle prawa? Posłuchaj podcastu Kuchnia Karna SK&S

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Aleksandra Supryn

Źródło zdjęcia głównego: Happycity21/Getty Images

Pozostałe wiadomości