5 powodów, dla których tęsknimy za latami 2000

Moda z lat 2000
Moda z lat 2000
Źródło: Jena Ardell / Getty Images
Welurowe dresy, odtwarzacze mp3 i dźwięk kultowego komunikatora zwiastujący nadejście nowej wiadomości. Za wiele z rzeczy, które nie mają dziś już żadnej wartości, jeszcze dwadzieścia lat temu dalibyśmy się pokroić. Co sprawiło, że początek stulecia wspominamy z nostalgią?

Moda w latach 2000

Zasada w świecie mody jest prosta: potrzeba dwudziestu lat, aby rzeczy uznawane za totalny obciach, powróciły do łask jako ostatni krzyk mody, wywołując osłupienie u tych, którzy doskonale pamiętają moment, w którym ich rewelacyjne stylizacje estetycznie uplasowały się gdzieś pomiędzy teledyskami disco-polo a lokalnym biznesem erotycznym. Każdy ma swoją przeszłość i choćby nie wiadomo jak się starał, gdzieś w rodzinnym albumie leży zdjęcie w sztruksowej marynarce lub jeansowej sukience. Współczesne nastolatki może to wprowadzić w niemałą konsternację. Apeluję jednak o spokój: nie cofnęliśmy się w czasie. Choć jest kilka powodów, dla których bardzo byśmy chcieli.

Porady stylistki

DD_20211222_Moda_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Ubierz się jak gwiazda filmowa
Ubierz się jak gwiazda filmowa
Nieoczywiste połączenia barw
Nieoczywiste połączenia barw
Moda inspirowana latami 90.
Moda inspirowana latami 90.

1. Biodrówki

Nikt nie nosił ich tak, jak robiła to Britney Spears na początku XXI wieku. Maksymalnie obniżony stan odsłaniał wystające kości miednicy, obowiązkowy kolczyk w pępku i tatuaż z tribalem na lędźwiach. W polskich warunkach biodrówki przyjęły się doskonale, prezentując gołe nerki i bieliznę miłośniczek mody. Fason przyjął się również w męskich garderobach - szerokie nogawki były zwężane na wysokości kolana, nawiązując krojem do dzwonów. Im bliżej końca dekady, tym mniej materiału używano do ich stworzenia. I tak w 2010 rok wschodziliśmy już w rurkach. Podobnie jak w przypadku biodrówek, nosiły je nie tylko osoby, którym pasowały.

2. Gadu-gadu

"Gadu, gadu, gadu, gadu, gadu, gadu nocą, baju, baju, baju, baju, baju, baju w dzień" - pisała w "Ludzkim gadaniu" Agnieszka Osiecka. W momencie, gdy do polskich domów zawitał internet, okazało się, że ludzie wcale nie lubili spotykać się z innymi. Przyjemność osobistego kontaktu zastąpił dźwięk nadchodzącej wiadomości. Nie sposób nie docenić wkładu, który komunikatora w rozwój współczesnej polszczyzny. ZW, KC, TB, czyli zaraz wracam, kocham cię, tobie. Do tego nie wolno pominąć roli opisów w kształtowanie gustów literackich. Cytaty z Paulo Cohello, "Małego Księcia" i piosenek "Hey" były prawdziwym barometrem nastrojów.

3. Reality show

Polacy nie gęsi i swoich Kardashianów mają. Zanim zagościliśmy na rajskich plażach "Hotelu Paradise", staliśmy się domownikami rodziny Wiśniewskich. W tym czasie nie było w Polsce większej gwiazdy. Przy okazji lider zespołu "Ich Troje" pokazał się jako wrażliwy facet, sprawny manager i ojciec rodziny. Mniej więcej w podobnym czasie zaglądaliśmy do rezydencji Wielkiego Brata. Wyczyny jego mieszkańców skandalizowały społeczeństwo, katechetki na lekcjach apelowały o bojkot, a uczestnicy marzyli o wielkich karierach. A wraz z nimi widzowie, gdy nagle okazało, że z dnia na dzień można zostać gwiazdą.

4. Balejaż

Lata 2000 nie oszczędzały naszych włosów. Sklejone w dyskretnym nieładzie fryzury Britney i Christiny były kopiowane na całym świecie przy pomocy pianki do włosów, regularnie zwilżanej podczas procesu suszenia. Dogorywające po latach 90. pasemka zostały wyparte przez wielokolorowe balejaże. Te z kolei ewoluowały w stronę ciemnych spodów przykrytych burzą platynowego blondu. Przy ważnych okazjach w dobrym tonie było, aby jeden z kolorów upierzenia był dopasowany do kreacji. Podobnie jak krawat partnera.

5. Sztruks i jeans

Czy można sobie wyobrazić wygodniejsze materiały niż praktyczny jeans i ciepły sztruks? Dziś ten drugi wraca jako jeden z najgorętszych trendów mody ulicznej. Kiedyś był uwielbiany na salonach. O sztruksowej marynarce marzył każdy szanujący się student. W ten sposób można było zaliczyć każdy egzamin. No może oprócz tego z dobrego stylu.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości