Pomagają uchodźcom z Ukrainy. "Zmęczenie jest, ale jest mniejsze niż determinacja"

Pomagają uchodźcom z Ukrainy
Źródło: Dzień Dobry TVN
Granica polsko-ukraińska. Kto pomaga pomagającym?
Granica polsko-ukraińska. Kto pomaga pomagającym?
Razem z Ukrainą
Razem z Ukrainą
Ukraińskie gwiazdy w obliczu wojny
Ukraińskie gwiazdy w obliczu wojny
Waleczne serca Ukraińców
Waleczne serca Ukraińców
Ich bliscy zostali na objętej wojną Ukrainie
Ich bliscy zostali na objętej wojną Ukrainie
1,2 miliona osób odprawili do tej pory funkcjonariusze straży granicznej na przejściu w Medyce. Kto pomaga tym, który uciekli z Ukrainy przed wojną? Na jakie wsparcie mogą liczyć wolontariusze?

Jaką pomóc otrzymują uchodźcy z Ukrainy?

Większość Ukraińców, którzy uciekają ze swojej ojczyzny przed wojną, bezpieczne schronienie znajduje w Polsce. Część z nich przygarnął Patrycjusz Gaweł, przedsiębiorca z Jarosławia. Mężczyźnie pomaga grupa przyjaciół. Choć nie są "zawodowymi wolontariuszami, to bardzo się starają.

- Niestety nie jesteśmy, ale szybko się uczymy - podkreślał Kamil Prusinowski z Jarosławia w rozmowie z naszym reporterem Marcinem Sawickim. Mogą liczyć również na wsparcie ze strony mieszkańców miasta i okolicznych miejscowości, którzy dostarczają im jedzenie, chemię oraz ubrania. - Jest grupa nie tylko z Jarosławia. To są nasi przyjaciele z Krakowa, Kalwarii Zebrzydowskiej, Lanckorony - mówił pan Kamil. Ale pomoc płynie z całego świata. - Przyjeżdżają dzisiaj dwa busy z Malty - dodał.

Uchodźcom z Ukrainy pomagają także funkcjonariusze straży granicznej.

- Po służbie ściągamy mundury i [...] pomagamy ludziom w trakcie wydawania posiłków, część z nas zaprasza te rodziny do siebie, aby przenocować, dać im schronienie, takie poczucie normalności. Zmęczenie jest, ale jest mniejsze niż determinacja. Determinacja jest ogromna - zaznaczył ppor. Piotr Zakielarz, rzecznik prasowy komendanta Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

Kto pomaga uchodźcom?

Wybuch wojny w Ukrainie wpłynął także na życie ludzi, którzy mieszkają w pobliżu granicy. Janina Wyczawska, właścicielka hotelu wyznała, że w okresie zimowym - ze względu na bardzo wysokie opłaty - nie planowała udostępniać pokoi, stało się jednak inaczej.

- Myśmy po prostu stanęli przed faktem, że przy drzwiach jest kobieta ciężarna, obok inna młoda kobieta z trójką dzieci. Więc zaprosiliśmy do środka. Cenniejszej rzeczy, jak ratowanie ludzkiego życia nie ma. Więc wyboru nie było i zastanawiania się nad problemem też nie - tłumaczyła.

Pojawiają się komunikaty, żeby nie pomagać uchodźcom na własną rękę, tylko odsyłać ich do miejsc, w których będą mogli otrzymać państwową pomoc. - Dzwoniliśmy i pytaliśmy, gdzie możemy odesłać - do Opola. Więc jeżeli ktoś czekał na granicy 3 doby, przyjeżdża do mnie i ja mam go kierować w nocy do Opola, to jest przerażające - stwierdziła nasza rozmówczyni.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
podziel się:
Prowadzący:

Pozostałe wiadomości