1,2 miliona osób odprawili do tej pory funkcjonariusze straży granicznej na przejściu w Medyce. Kto pomaga tym, który uciekli z Ukrainy przed wojną? Na jakie wsparcie mogą liczyć wolontariusze?
Jaką pomóc otrzymują uchodźcy z Ukrainy?
Większość Ukraińców, którzy uciekają ze swojej ojczyzny przed wojną, bezpieczne schronienie znajduje w Polsce. Część z nich przygarnął Patrycjusz Gaweł, przedsiębiorca z Jarosławia. Mężczyźnie pomaga grupa przyjaciół. Choć nie są "zawodowymi wolontariuszami, to bardzo się starają.
- Niestety nie jesteśmy, ale szybko się uczymy - podkreślał Kamil Prusinowski z Jarosławia w rozmowie z naszym reporterem Marcinem Sawickim. Mogą liczyć również na wsparcie ze strony mieszkańców miasta i okolicznych miejscowości, którzy dostarczają im jedzenie, chemię oraz ubrania. - Jest grupa nie tylko z Jarosławia. To są nasi przyjaciele z Krakowa, Kalwarii Zebrzydowskiej, Lanckorony - mówił pan Kamil. Ale pomoc płynie z całego świata. - Przyjeżdżają dzisiaj dwa busy z Malty - dodał.
Uchodźcom z Ukrainy pomagają także funkcjonariusze straży granicznej.
- Po służbie ściągamy mundury i [...] pomagamy ludziom w trakcie wydawania posiłków, część z nas zaprasza te rodziny do siebie, aby przenocować, dać im schronienie, takie poczucie normalności. Zmęczenie jest, ale jest mniejsze niż determinacja. Determinacja jest ogromna - zaznaczył ppor. Piotr Zakielarz, rzecznik prasowy komendanta Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.
Kto pomaga uchodźcom?
Wybuch wojny w Ukrainie wpłynął także na życie ludzi, którzy mieszkają w pobliżu granicy. Janina Wyczawska, właścicielka hotelu wyznała, że w okresie zimowym - ze względu na bardzo wysokie opłaty - nie planowała udostępniać pokoi, stało się jednak inaczej.
- Myśmy po prostu stanęli przed faktem, że przy drzwiach jest kobieta ciężarna, obok inna młoda kobieta z trójką dzieci. Więc zaprosiliśmy do środka. Cenniejszej rzeczy, jak ratowanie ludzkiego życia nie ma. Więc wyboru nie było i zastanawiania się nad problemem też nie - tłumaczyła.
Pojawiają się komunikaty, żeby nie pomagać uchodźcom na własną rękę, tylko odsyłać ich do miejsc, w których będą mogli otrzymać państwową pomoc. - Dzwoniliśmy i pytaliśmy, gdzie możemy odesłać - do Opola. Więc jeżeli ktoś czekał na granicy 3 doby, przyjeżdża do mnie i ja mam go kierować w nocy do Opola, to jest przerażające - stwierdziła nasza rozmówczyni.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Życie codzienne w oblężonym Kijowie. “Śpimy na korytarzu, bo tak jest bezpieczniej, nie poleci na nas szkło z okien”
- Miss Ukrainy mężatek organizuje pomoc dla dotkniętej wojną ojczyzny. "Wierzę, że mój naród nie będzie niewolnikiem"
- Jak ugościć uchodźców z Ukrainy? "Staramy się po prostu dla nich być"
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Marcin Sawicki, Alicja Myśliwiec
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN