Do Polski przybywa coraz więcej uchodźców z Ukrainy. Osoby uciekające przed rosyjską agresją potrzebują nie tylko bezpiecznego schronienia, ale także źródła dochodu. Pracodawcy dokładają wszelkich starań, by zapewnić potrzebującym możliwość zatrudnienia, jednak borykają się ze złożoną procedurą legalizacji pracy cudzoziemców. W Dzień Dobry TVN wyjaśniała to Magda Dąbrowska, wiceprezes zarządu Agencji Zatrudnienia.
Jak wyglądają procedury zatrudnienia osób z Ukrainy?
W związku z trudną sytuacją za naszą wschodnią granicą, wielu Ukraińców przybywa do Polski w poszukiwaniu schronienia. Uchodźcy uciekający przed wojną pragną w tym trudnym czasie znaleźć zatrudnienie i tym samym zapewnić sobie jak najlepsze warunki życia. Pracodawcy zatrudniający cudzoziemców muszą jednak wykazać się znajomością określonych procedur.
- Osoby, które mają paszporty biometryczne, wizy polskie bądź państw Schengen albo karty pobytu, mogą dostać pracę od razu (...). Oczywiście, aby podjąć tę pracę, potrzebują dodatkowych dokumentów w postaci oświadczenia lub zezwolenia - zauważyła Magda Dąbrowska, jednocześnie podkreślając, że dopełnienie formalności związanych z wydaniem tego typu zaświadczeń leży po stronie pracodawcy. - Oświadczenia czy zezwolenia wydawane są do konkretnego miejsca pracy, na konkretne warunki zatrudnienia - wyjaśniła ekspertka.
Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Wiceprezes zarządu Agencji Zatrudnienia zwróciła też uwagę na fakt, że podjęcie pracy przez obcokrajowców mogą ułatwić decyzje rządu, który pracuje nad regulacjami dotyczącymi legalizacji pobytu i zatrudnienia Ukraińców w Polsce.
- Procedowana jest w tej chwili specjalna ustawa, która ma dopuścić do pracy wszystkie osoby, które przekroczyły granicę i będą zainteresowane tym, żeby tę pracę podjąć - powiedziała Magda Dąbrowska w Dzień Dobry TVN.
Jakie branże są otwarte na zatrudnienie Ukraińców?
Obywatele Ukrainy przybywają do naszego kraju od lat i wiele firm już od dawna oferuje im stabilne warunki zatrudnienia. W tym miejscu warto jednak podkreślić, że przed wojną uciekają głównie kobiety z dziećmi. Z myślą o ich potrzebach polscy pracodawcy decydują się na wprowadzanie istotnych zmian, ułatwiających uchodźcom znalezienie źródła utrzymania.
- Widzimy wśród naszych klientów tendencję do zmiany stanowisk z męskich na damskie. Wiemy, że dzisiaj mamy z dziećmi to główny profil kandydata do pracy, o ile oczywiście będą gotowe - oceniła Magda Dąbrowska. Jej zdaniem pracownicy z Ukrainy mają szansę szybko znaleźć zatrudnienie w różnych sektorach gospodarki.
- Dzisiaj ze strony klientów jest bardzo duże zainteresowanie i bardzo duża chęć pomocy. Przystosowują te stanowiska pracy i to są bardzo różne branże. To jest branża logistyczna, wszelkiego rodzaju produkcja, przetwórstwo mięsne, rybne - podsumowała ekspertka.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Zobacz także:
- Dramatyczny apel Ołeny Zełenskiej: "Wasi mężowie, bracia, rodacy zabijają ukraińskie dzieci"
- Recepty z Ukrainy akceptowane w Polskich aptekach - co musi się na nich znaleźć?
- Ukraińskie gwiazdy w obliczu wojny. "Rozumiem teraz jak wspaniałe było nasze życie"
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Magdalena Brzezińska
Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News