Brak umów, niewypłacanie pensji, a nawet wymóg płacenia kar w przypadku zachorowania. Do tego nieludzkie warunki zakwaterowania.
Brak umów, niewypłacanie pensji, a nawet wymóg płacenia kar w przypadku zachorowania. Do tego nieludzkie warunki zakwaterowania.
Urodzili się i wychowali w różnych krajach. To, co ich łączy to wybór miejsca do życia: Polska. To właśnie u nas postanowili budować swoją przyszłość. Założyli tu rodziny, robią kariery, mają swoich przyjaciół i codzienne sprawy. O tym, jaka dla nich jest Polska, w studiu Dzień Dobry TVN opowiedzieli Justin Nnorom, Zange Cheng-Jaworska i Amanda Moura-Pietrzak.
"Gdybym miała nie być miła dla znajomych, kazałabym ją wybrać" .
"Na konkretne warunki zatrudnienia wydawane są zezwolenia".
2022 od początku jest dla Polaków rokiem wielu zmian. Planowane są one również w prawie pracy i ubezpieczeniach społecznych. Sprawdź, co się zmieni w przepisach. Zmiany w prawie pracy 2022
Rodzice wychowujący więcej niż jedno dziecko mogą liczyć na wsparcie z programu „Rodzina 500 plus”. Jakie warunki muszą spełniać cudzoziemcy mieszkający w naszym kraju, aby również skorzystać ze świadczenia 500 plus? O tym goście Dzień Dobry TVN dziennikarka TVN24 BIS Katarzyna Karpa-Świderek i przedstawiciel Biura Rzecznika Praw dziecka Agata Jasztal.
Pochodzi ze słonecznej Florydy, a zamieszkała w Gliwicach. Poznajcie Leah Morawiec, której blog pomaga obcokrajowcom zrozumieć Polaków. Wraz z mężem Piotrem przyjechała do Dzień Dobry TVN, by powiedzieć, co ją zachwyciło w naszym kraju, czym Polacy - według niej - różnią się od innych nacji i jakich informacji szukają na jej blogu cudzoziemcy.
Język polski został uznany za najtrudniejszy język na świecie. I rzeczywiście, od wielu cudzoziemców możemy usłyszeć, że "polski język, trudna język". Czy tak samo uważają goście Dzień Dobry TVN: Wietnamczyk Quoc Anh Tran, Anglik Steve Terrett i Ormianka Aida Kosojan-Przybysz? Zapytaliśmy ich również o strategię i bodźce motywujące do nauki języka polskiego. Czy zapamiętali zabawne historie związane z nieznajomością języka?
Mimo niechęci społecznej i zaostrzonych kontroli granicznych, fala uchodźców napływa do Europy. Gdzie trafiają i co ich tam czeka? W Polsce jest jedenaście ośrodków pomocy dla uchodźców, nasz reporter Mateusz Hładki odwiedził jeden z nich, w Podkowie Leśnej. Porozmawiał z mieszkającymi tam kobietami. Czy cudzoziemki są zadowolone z pobytu tam i czy mogą poczuć się jak w domu? Kierownik ośrodka Bożena Myszak powiedziała nam, na jaką pomoc mogą liczyć uchodźcy. Czy mimo sytuacji, która skłoniła ich do ucieczki ze swojego kraju, tęsknią za nim? Ilu cudzoziemców ostatecznie trafi do Polski?
Uchodźcy to ostatnio temat naprawdę gorący. Nie ma miejsca, w którym nie rozważano by "za i przeciw" przyjmowania ich w krajach europejskich. Gościem Dzień Dobry TVN była pełnomocnik wojewody mazowieckiego ds. migracji Izabela Szewczyk. Z Panią Izą porozmawialiśmy o obecnej sytuacji w Polsce. Czy jesteśmy gotowi na przyjęcie migrantów? Czy prawdą jest, że Polacy o migracji mają błędne pojęcie? Skąd wynika narodowa niechęć do cudzoziemców? Jakimi przepisami prawnymi regulowane jest przyjęcie cudzoziemców, komu państwo może odmówić nadania statusu uchodźcy oraz jak przebiega weryfikacja?
Żurek, kiełbasa, bigos, kaszanka czy flaczki? Sycące, rozgrzewające, czy może monotonne? Jakie jest polskie jedzenie? Jakich potraw nigdy nie zjedliby? Zapytaliśmy o to kibiców, którzy przybyli na EURO 2012.