Dramatyczne warunki na budowie polskiej petrochemii. "Naprawdę jestem w szoku"

Dramatyczne warunki na budowie polskiej petrochemii. "Naprawdę jestem w szoku"
Dramatyczne warunki na budowie polskiej petrochemii. "Naprawdę jestem w szoku"
Źródło: Uwaga! TVN
Na skandaliczne warunki pracy skarżą się cudzoziemcy pracujący przy jednej z największych inwestycji w Polsce. Zobacz wydanie Uwagi! na żywo.

Zobacz pierwszy reportaż.

Nasi rozmówcy, Libin i Balu, przez ponad 2 miesiące pracowali na budowie petrochemii pod Płockiem. Niespodziewanie, przedstawiciel koreańskiej agencji pracy wyrzucił ich w środku nocy z hostelu, w którym mieszkali.

- Wszystkie moje rzeczy wykopał, jakby grał w piłkę nożną. Do dziś nie zapłacił mi 2 tys. zł – skarży się Libin.

Złe warunki mieszkaniowe robotników?

Inwestorem budowy petrochemii jest Orlen, a głównym wykonawcą koreańska firma wraz z całym łańcuchem podwykonawców i tysiącami pracowników głównie z zagranicy.

Sprawdziliśmy, jakie mają warunki zatrudnienia i zakwaterowania.

- Jesteśmy z Filipin, nie mamy dokumentów na zatrudnienie. Pracujemy trzy miesiące – usłyszeliśmy.

Jak mówili inni pracownicy, mają do dyspozycji jedną łazienkę na całe piętro hostelu, do tego w pokojach mieszkają po sześciu.

Wiele osób, z którymi rozmawialiśmy, wskazywało na tę samą koreańską agencję pracy i jej przedstawiciela, do którego wszyscy zwracali się "Kim".

Do mężczyzny z koreańskiej agencji pracy dzwoniliśmy kilkukrotnie, ale za każdym razem rozłączał się po kilku sekundach. W końcu napisał SMS, że nie zna angielskiego, choć z pracowniami ma porozumiewać się właśnie w tym języku.

Mężczyzna w końcu zablokował nasz numer w swoim telefonie.

Sprawdziliśmy przywoływaną koreańską agencję pracy w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jej prezesem jest obywatel Korei Południowej. Spółka ma wpisaną działalność agencji pracy tymczasowej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami agencja pracy tymczasowej powinna być zgłoszona do urzędu marszałkowskiego i figurować w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia. Jednak okazuje się, że takiej spółki nie ma tam wpisanej. Próbowaliśmy też znaleźć siedzibę agencji w Katowicach, pod adresem ujawnionym w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.

- Mają tu tylko biuro wirtualne – usłyszeliśmy.

Uwaga! TVN. Władze gminy dostały zapewnienie, że pracownicy są legalnie

Władze gminy pod Płockiem, w której jest prowadzona budowa, nawet nie podejrzewają, że pracujący tam obcokrajowcy mogliby być traktowani niezgodnie z prawem.

- Z tego, co było nam przekazywane, ci pracownicy przyjeżdżają legalnie, posiadają prawo do pracy, mają wszystkie świadczenia, mają umowę o pracę. Mam nadzieję, że tak jest – mówi Sławomir Wawrzyński, wójt gminy Stara Biała. I dodaje: - Mieliśmy spotkania z przedstawicielami Orlenu, czyli wykonawcy. Takie zapewnienia są, że to są pracownicy absolutnie legalni.

Założycielka fundacji La Strada walczącej z handlem ludźmi nie ma wątpliwości, że na budowie wielkiej inwestycji spółki skarbu państwa, dochodzi do łamania prawa.

- Wpędzili mnie państwo w konsternację. Pozostawaliśmy w przekonaniu, że to miejsce jest miejscem wzorcowym. Myślę, że to jest wyzysk, łamanie praw pracowniczych, ale to jest w ogóle łamanie prawa – mówi Irena Dawid-Olczyk. I dodaje: - Miejsce jest, że tak powiem, flagowym projektem dużej firmy państwowej i powinno być wzorcowe, jeżeli chodzi o pracę migrantów. I naprawdę jestem w szoku, jeżeli to, czego państwo się dowiedzieli, dotyczy nawet tylko części tych osób, to i tak to jest po prostu skandal.

- Zostałem bez pracy, nie wysyłam pieniędzy do domu, a żona trafiła do szpitala, gdzie ma mieć operację. Chce mi się płakać – mówi Balu.

Więcej w wydaniu na żywo spod Płocka.

Reportaże "Uwagi!" można oglądać na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości