Listopad to czas, w którym świeże warzywa i owoce ciężko już dostać. Ostatnie sezonowe składniki często odkłada się do spiżarni, aby móc z nich korzystać przez resztę jesieni i zimę. To też moment, kiedy warto robić kiszonki i konserwy, zwłaszcza z kapusty czy warzyw korzeniowych. Sprawdź, co warto jeść w listopadzie.
Nie bez powodu jesień, a także zima, kojarzą się z mandarynkami i pomarańczami. To w listopadzie zaczyna się sezon na owoce tropikalne, np. właśnie cytrusy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sezonowe warzywa w listopadzie
Jesienią można korzystać z wielu warzyw, są to przede wszystkim kapusty i warzywa korzeniowe. Powoli kończy się sezon na świeże dynie, ziemniaki i topinambur. To czas, w którym można zacząć marynować marchew, pietruszkę, rzodkiew białą, a nawet buraki. Można przygotowywać kiszonki z kapusty białej, czerwonej i włoskiej. Ze świeżych warzyw można dostać jeszcze szpinak, nać pietruszki, cykorię, jarmuż, cebulę, kalafior, brukselkę, pora, kalarepę i czosnek.
Sprawdź nasze sposoby na kiszenie: Kiszonki w kuchni. Przepisy Piotra Kucharskiego
Z warzyw sezonowych warto przygotowywać nie tylko kiszonki. Część z nich może czekać "na lepszy czas" w chłodni lub w spiżarni, np. ziemniaki, dynia, marchew czy cebula mogą leżeć aż do wiosny, jeśli będą odpowiednio przetrzymywane.
Sezonowe owoce w listopadzie
W Polsce sezon na świeże owoce kończy się w październiku. W listopadzie można jeszcze zebrać ostatnie dzikie owoce jarzębiny lub jałowca. W drugiej połowie kalendarzowej jesieni dostaniemy jeszcze późne jabłka, gruszki oraz żurawinę. Późna jesień i zima to też czas, kiedy w sklepach i na targach są owoce egzotyczne, np. mandarynki, pomarańcze, klementynki, pomelo, ale też cytryny, ananasy, granaty czy banany.
Sprawdź nasz pomysł na kiszone jabłka: Domowy przepis na kiszone jabłka. Z jakich owoców przygotować kiszonkę?
Z listopadowych owoców można zrobić pyszne suszone owoce lub je zamarynować czy zakisić. Można je też przetrzymywać w chłodni, w temperaturze poniżej 15 stopni, ale powyżej 5 i w zaciemnieniu. W takich warunkach doczekają nawet późnej wiosny.
Zobacz także:
- Kiszonki w walce o odporność. "Cały dzień jest lepszy i zdrowszy"
- Kiszony kalafior. Jak go zrobić i z czym łączyć w kuchni?
- Przetwory z gruszek – jesienne przepisy, które warto wypróbować
Autor: Teofila Siewko
Źródło zdjęcia głównego: Prostock-Studio/Getty Images