Wietnamska kuchnia to harmonia smaków - pikantnych, słodkich, kwaśnych i umami. Jej sekretem są świeże składniki, aromatyczne przyprawy oraz perfekcyjnie wyważone kompozycje. W kuchni Dzień Dobry TVN gościliśmy Piotra Kucharskiego, który zaprezentował kilka wyjątkowych wietnamskich dań, charakterystycznych dla stolicy tego kraju, Hanoi.
Piotr Kucharski niedawno wrócił ze swojego pierwszego w życiu wyjazdu do Wietnamu. Był tam na targach żywności, które odbywały się w Hanoi (reprezentował Europejskie Stowarzyszenie Producentów Żywności). Kucharz przyrządził w naszej kuchni spring rolls, sos słodko-kwaśny, sałatkę z marynowaną wołowiną, zupę Pho, piklowany wietnamski czosnek, a także kawę jajeczną. Przepisy poniżej.
Spring rolls
Składniki:
- 10 płatów papieru ryżowego,
- 15 krewetek,
- 300 g surowego boczku,
- 200 g makaronu ryżowego vermicelli,
- warzywa: marchewka, ogórek, sałata, kiełki fasoli, kolendra, bazylia tajska, mięta, dymka.
Przygotowanie:
Boczek obsmaż z każdej strony, a następnie zalej wodą i gotuj przez około 40 minut z dodatkiem kawałka imbiru i dymki. Następnie odstaw i pokrój w plasterki. Krewetki lekko podgotuj, aby zrobiły się różowe. Odstaw na bok i przekrój w poprzek. Makaron przygotuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Warzywa pokrój w słupki. Papier ryżowy delikatnie zmocz, na środek układaj dodatki, boki składając do środka i zwijając papier rolki. Podawać z sosem słodko-kwaśnym z przepisu poniżej.
Sos słodko-kwaśny
Składniki:
- 2 łyżki sosu rybnego,
- 2 łyżki cukru,
- 6 łyżek wody,
- ząbek czosnku,
- małe chilli,
- 0,5 cm kawałek trawy cytrynowej,
- limonka.
Przygotowanie:
Sos rybny wymieszaj z wodą i cukrem. Dodaj posiekany czosnek, chilli i trawę cytrynową. Wymieszaj i podawaj z roladkami spring rolls.
Sałatka z marynowaną wołowiną
Składniki:
- sos słodko-kwaśny z przepisu powyżej,
- 400 g antrykotu wołowego,
- łyżka sosu sojowego,
- łyżka sosu rybnego,
- 0,5 łyżeczki cukru,
- 0,5 łyżeczki mąki ziemniaczanej,
- łyżka oleju,
- laska trawy cytrynowej,
- łyżka posiekanego czosnku,
- 100 g kiełków fasoli mung.
Do podania:
- 200 g makaronu vermiceli,
- sałata,
- zioła,
- prażona cebulka,
- orzeszki ziemne.
Przygotowanie:
Wołowinę pokrój w cienkie paski, dodaj do niej sos sojowy, sos rybny, cukier, skrobię, posiekaną trawę cytrynową i czosnek. Zostaw do zamarynowania na 20 minut. Następnie podsmaż na dużej patelni lub woku przez 2-3 minuty. Pod koniec smażenia dodaj kiełki. Sałatę posiekaj, wymieszaj z ziołami i ułóż w misce z jednej strony, obok ułóż przygotowany makaron ryżowy. Na wierzch wyłóż wołowinę, prażoną cebulkę oraz podprażone orzeszki ziemne. Sałatkę podawaj z sosem słodko-kwaśnym.
Zupa Pho
Składniki:
- cały kurczak,
- 500 g porcji rosołowej z kurczaka,
- kawałek imbiru wielkości kciuka,
- 3 cebule,
- kawałek kory cynamonu,
- łyżka nasion kolendry,
- 2 "fasolki" kardamonu,
- gwiazdka anyżu,
- 3-4 liście limonki kafir,
- sól,
- sos rybny.
Do podania:
- paczka szerokiego makaronu ryżowego,
- biała cebula,
- limonkam
- sos rybny,
- zioła: mięta, pachnotka, bazylia tajska, pietruszka, dymka, kolendra,
- świeżo mielony pieprz.
Przygotowanie:
Kurczaka podziel na części. Przełóż do garnka, zalej wodą, aby przykrywała mięso, a potem dodaj dużą szczyptę soli i zagotuj wodę. Następnie odlej wodę, a mięso i garnek umyj. Ponownie włóż do niego kurczaka, zalej 5 litrami wody i gotuj około 40 minut na wolnym ogniu.
W tym czasie na patelni podsmaż pokrojone na ćwiartki cebule i przekrojony na połowę imbir. Po kilku minutach dodaj przyprawy i delikatnie je podpraż, uważając, aby ich nie spalić. Odstaw na bok do wystygnięcia. Kurczaka wyjmij z wywaru, a potem dodaj do niego przyprawy. Gdy mięso przestygnie, obierz je z kości. Mięso pokrój lub porwij na mniejsze kawałki i odstaw. Kości dodaj do wywaru i gotuj całość jeszcze ok. 2 godz. Pod koniec dopraw solą i sosem rybnym.
W trakcie gotowania przygotuj zgodnie z instrukcją makaron ryżowy, a potem cebulę pokrój w bardzo cienkie piórka oraz wymieszaj podzielone na mniejsze części zioła. W miseczce umieść makaron, mięso z kurczaka i cebulkę. Zalej gorącym wywarem. Podawaj z ziołami w miseczce obok, sosem rybnym i cząstką limonki oraz świeżym pieprzem. Opcjonalnie można podać piklowany czosnek (przepis poniżej) i ostry sos chilli.
Piklowany wietnamski czosnek
Składniki:
- 100 g obranych ząbków czosnku,
- małe chilli (opcjonalnie),
- 150-200 ml octu ryżowego lub lekkiego jabłkowego,
- łyżeczka cukru,
- łyżeczka soli.
Przygotowanie:
Czosnek pokrój w cienkie podłużne plasterki i razem z cienko pokrojonym chilli (razem z nasionami) umieść w miseczce. Zalej gorącą wodą i zostaw na 30 sekund. Przecedź na sicie i odstaw. Ocet wymieszaj z solą i cukrem. Czosnek zalej octem tak, aby był ponad czosnkiem na 2 cm. Wstaw do lodówki na około 2 dni. Idealny efekt jest po tygodniu.
Kawa jajeczna
Składniki:
- 2 żółtka,
- łyżka skondensowanego mleka,
- podwójne espresso,
- 1/2 łyżeczki ekstraktu waniliowego lub rumowego,
- kakao do posypania.
Przygotowanie:
W metalowej misce wymieszaj żółtka z mlekiem i ekstraktem. Umieść na rondelku z lekko gotującą się wodą i przy pomocy miksera lub ręcznej rózgi ubij żółtka, aż będą puszyste i kremowe. Ubite żółtka delikatnie przelej na kawę w filiżance. Wierzch posyp kakao.
Zobacz także:
- W kuchni DDTVN wietnamskie specjały
- Bánh mì – wietnamski tost, hot dog i kanapka w jednym
- Zupa pho - z czym to się je po wietnamsku?
Autor: Regina Łukasiewicz
Źródło: Piotr Kucharski
Źródło zdjęcia głównego: Adam Burakowski/East News