Kurczak satay jest sztandarowym daniem kuchni tajskiej, w której występują wyraźne wpływy chińskie oraz indyjskie. Podobnie jak w kuchni indyjskiej, wśród tajskich dań znajdziemy wiele pikantnych propozycji na bazie curry. Tajowie wzbogacili je jednak o charakterystyczne dla swojego regionu składniki – imbir, mleczko kokosowe czy limonkę. Kuchnia tajska jest jedną z najbardziej pikantnych kuchni azjatyckich. Kurczak satay to drobiowe mięso grillowane lub pieczone w specjalnej tajskiej marynacie. Często podawany jest z sosem orzechowym, który sprawia, że smak potrawy jest jeszcze bardziej urozmaicony. W charakterze dodatku do kurczaka satay podajemy także ryż jaśminowy.
Kurczak satay – składniki na porcję dla 2–3 osób
Aby przyrządzić kurczaka satay według przepisu, musimy przygotować osobno marynatę do mięsa oraz sos orzechowy, który podamy do gotowego dania w formie dipu. Oto lista składników, które będą nam potrzebne. Marynata:
- ¼ szklanki zmielonej trawy cytrynowej (świeżej lub mrożonej),
- 2 szalotki (lub ¼ cebuli pokrojonej na plasterki),
- 4 ząbki czosnku,
- 1–2 świeże czerwone papryczki chilli, pokrojone na plasterki (lub od ½ do 1 łyżeczki pieprzu kajeńskiego, do smaku),
- kawałek imbiru wielkości kciuka, pokrojony na cienkie plasterki,
- ½ łyżeczki kurkumy,
- 2 łyżki mielonej kolendry,
- 2 łyżeczki kuminu,
- 3 łyżki ciemnego sosu sojowego,
- 6 łyżek cukru trzcinowego,
- 2 łyżki oleju roślinnego.
Sos orzechowy:
- 4 łyżki masła orzechowego,
- 2 łyżeczki sosu sojowego,
- łyżeczka cukru trzcinowego,
- ½ łyżeczki mielonej kolendry,
- ¾ szklanki mleczka kokosowego,
- 2 łyżeczki soku z cytryny,
- ¼ łyżeczki chilli
Mięso:
- 8 udek kurczaka bez kości,
- opakowanie drewnianych patyczków do szaszłyków.
Kurczak satay – przygotowanie sosu i marynaty do mięsa
Przygotuj sos orzechowy do kurczaka satay Podgrzej mleko kokosowe w rondlu lub garnku. Następnie dodaj masło orzechowe, sos sojowy, cukier trzcinowy, kolendrę, sok z cytryny oraz chilli. Podgrzewaj, mieszając, aż sos zgęstnieje. Odstaw do ostudzenia. Przygotuj marynatę do kurczaka satay W blenderze zmiksuj razem trawę cytrynową, szalotkę, czosnek, papryczki chilli, imbir, kurkumę, kolendrę, kumin, sos sojowy, cukier trzcinowy i olej. Sprawdź smak marynaty do kurczaka satay. Powinny być wyczuwalne smaki słodki, słony i ostry. Satay smakuje najlepiej, gdy na pierwszy plan wybijają się smaki słodki oraz słony. W razie potrzeby dodaj więcej cukru lub soli, aby dostosować smak. Możesz również dodać więcej chilli lub pieprzu kajeńskiego, jeśli chcesz, aby marynata była bardziej pikantna. Przygotuj mięso Pokrój kurczaka na małe kawałki lub paseczki. Im cieńsze, tym lepiej. Dobrze wymieszaj w misce mięso z marynatą. Następnie owiń miskę folią i wstaw do lodówki. Mięso powinno się marynować przynajmniej 2 godziny, choć optymalny czas to około 12 godzin.
Kurczak satay – pieczenie lub grillowanie
Po zamarynowaniu wyjmij mięso z marynaty i nabij na drewniane patyczki tak, jak nabija się szaszłyki. Nie należy zapełniać mięsem więcej niż trzech czwartych pojedynczego patyczka. Dzięki temu łatwiej będzie można je obracać w trakcie pieczenia lub grillowania. Rozgrzej grill w piekarniku do 180–200℃ albo dobrze rozgrzej patelnię grillową. Piecz lub grilluj kurczaka satay, co jakiś czas obracając, żeby zrumienił się równomiernie ze wszystkich stron. Po pierwszym obróceniu możesz dodatkowo posmarować mięso marynatą. W zależności od tego, jak cienko zostało pokrojone mięso, kurczak satay powinien być gotowy w ciągu 10–20 minut. Kurczaka satay podawaj z ugotowanym na sypko ryżem jaśminowym oraz tajskim sosem orzechowym. Smacznego.
Zobacz także:
- Makaron z kurczakiem i kalarepą z przepisu Darii Ładochy
- Dania z maślanką według Piotra Kucharskiego - przepisy na kurczaka w maślance, zupę botwinkową i chleb na maślance
- Kurczak po malajsku – jak go przygotować?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: luchezar/Getty Images