Burak - dlaczego warto go jeść?
Buraki to warzywa, które w polskiej kuchni wykorzystuje się bardzo często. Stanowią bazę lub dodatek do zup. Świetnie komponują się z mięsem oraz rybami (np. śledziem). Można je gotować, piec, a nawet kisić.
Poza tym, że są bardzo smaczne, są też bardzo zdrowe. Zawierają sporo potasu, żelaza oraz kwasu foliowego. Swój intensywny kolor zawdzięczają antocyjanom. To jedne z najsilniejszych przeciwutleniaczy. Związki te niszczą wolne wodniki, które przyspieszają starzenie się skóry, a także przyczyniają się do rozwoju zmian nowotworowych.
Przepisy na przetwory z buraków
Sałatka z buraczków, papryki i cebuli
Składniki:
- 3 kg buraczków;
- 1 kg czerwonej papryki;
- 1 kg cebuli.
Zalewa:
- 2 szklanki cukru;
- 2 szklanki wody;
- 1,5 szklanki octu (najlepiej 10 proc.);
- 2 łyżki soli, ziele angielskie, liść laurowy oraz pieprz.
Buraczki obieramy, gotujemy al dente i ścieramy na tarce o grubych oczkach. Paprykę i cebulę kroimy w kostkę. Następnie na rozgrzany na patelni olej wrzucamy paprykę. Kiedy się przesmaży, przekładamy ją do miski, a na patelnię wrzucamy cebulę. Podsmażone warzywa przepuszczamy przez maszynkę do mielenia. Następnie przygotowujemy zalewę. Kiedy będzie gotowa, dodajemy do niej wszystkie warzywa i doprawiamy do smaku. Gotową sałatkę przekładamy do słoiczków i pasteryzujemy (kiedy woda się zagotuje - na małym ogniu - gotujemy je jeszcze przez ok. 20 minut).
Buraczki w zalewie octowej
Składniki:
- 1 kg małych buraków
Zalewa:
- litr wody;
- 1/2 szklanki octu;
- 1 łyżka soli;
- 1 łyżka cukru;
- kilka ziaren ziela angielskiego i pieprzu, 3-4 liście laurowe, goździki, kminek.
Bardzo dokładnie umyte buraczki gotujemy do miękkości. Kiedy ostygną, kroimy je na mniejsze kawałki i przekładamy do słoiczków (małe buraczki można włożyć w całości). Do każdego słoiczka dodajemy kilka goździków i szczyptę kminku. Następnie przygotowujemy zalewę. Jeszcze gorącą wlewamy do słoiczków tak, aby całkowicie je przykryć. Buraki pasteryzujemy ok. 20 minut.
Kiszone buraki
Składniki:
- 4 kg buraków;
- 5 l przegotowanej wody;
- 8 ząbków czosnku;
- 6 liści laurowych;
- 4 łyżki soli;
- kilka ziarenek pieprzu i ziela angielskiego ziela angielskiego.
Umyte buraki obieramy ze skórki. Następnie kroimy na mniejsze kawałki i wkładamy do dużego słoika. Dodajemy czosnek, liście laurowe, pieprz oraz ziele angielskie. Całość zalewamy wodą wymieszaną z solą. Słoik zamykamy i odstawiamy na ok. tydzień (tyle trwa fermentacja, jeśli na powierzchni pojawi się piana - trzeba ją zebrać). Kiszone buraki można przechowywać w lodówce przez 2-3 tygodnie. Na ich bazie można przygotować np. barszcz czerwony. Sok można pić rozcieńczony z wodą.
Tarte buraczki na słodko
Składniki:
- 3 kg buraków;
- 1 łyżka soli;
- 0,5 łyżki czarnego pieprzu mielonego;
- sok z 1,5 cytryny;
- 0,25 szklanki syropu daktylowego (można go zastąpić syropem ryżowym).
Buraki myjemy i gotujemy do miękkości. Kiedy ostygną, należy je zetrzeć na tarce na dużych oczkach. Następnie dodajemy do nich sok z cytryny, syrop daktylowy oraz przyprawy. Dokładanie mieszamy, przekładamy do słoiczków, ugniatamy i zamykamy. Następnie słoiki wkładamy do garnka i pasteryzujemy 40 minut.
Sałatka z buraków i cukinii
Składniki:
- 1 kg buraczków;
- 1 kg cukinii;
- 200 g cebuli;
- 3/4 szklanki octu;
- pół szklanki oleju;
- 1 szklanka cukru;
- 3 łyżeczki soli;
- czarny pieprz do smaku.
Umyte buraki zawijamy w folię aluminiową i pieczemy przez pół godziny w piekarniku rozgrzanym do 130 stopni Celsjusza. Kiedy ostygną, obieramy je i ścieramy na tarce o dużych oczkach. Cukinię myjemy, obieramy ze skórki i usuwamy gniazda nasienne. Następnie kroimy w cienkie plasterki lub ścieramy na tarce.
Następnie kroimy cebulę w paski, dodajemy resztę soli i odstawiamy na godzinę, aż warzywo puści sok, który później odlewamy. Wszystkie warzywa przekładamy do garnka, dodajemy ocet, olej oraz cukier i gotujemy przez pięć minut, często mieszając. Gotową sałatkę przekładamy do słoików i pasteryzujemy przez 15 minut w piekarniku nagrzanym do 125 stopni Celsjusza.
Zobacz wideo: Tyle smaku w tym buraku!
Zobacz także:
Buraczki zasmażane do słoika - jak je zrobić?
Kiszony kalafior. Jak go zrobić i z czym łączyć w kuchni?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Westend61