Podróże

Tajlandia szczepienia – jakie wykonać przed wyjazdem? Ile kosztują?

Podróże

Aktualizacja:
Fot. Thomas M Barwick INC/ Getty images

Szczepienia do Tajlandii nie są obowiązkowe, jednak aby chronić swoje zdrowie, warto skontaktować się z lekarzem medycyny pracy. Pomoże on dobrać szczepienia ochronne, aby podróż była w 100% udana. Tajlandia położona jest w południowo-wschodniej Azji, jej klimat jest zupełnie inny od tego, jaki znany jest w Europie. Występują tam również choroby, na które Polacy nie są odporni, w przeciwieństwie do mieszkańców Tajlandii.

Tajlandia to piękny, egzotyczny i niezwykle atrakcyjny turystycznie kraj. Aby podróżni mogli w pełni cieszyć się jego urokami, muszą zadbać o swoje zdrowie. Warto więc wykupić odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne oraz wykonać szczepienia. Tajlandia nie ma narzuconego obowiązku wykonania konkretnych szczepień. Wizyta w tym kraju może być jednak okazją do ponowienia szczepień zawartych w książeczce – bardzo niewielu dorosłych o tym pamięta.

Jakie szczepienia do Tajlandii?

Zakład Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej informuje,że przed wyjazdem do Tajlandii warto wykonać wymienione poniżej szczepienia . Od 6 do 4 miesięcy przed planowaną podróżą należy rozpocząć iniekcje. Pierwszym krokiem jest udanie się do lekarza medycyny podróży i skonsultowanie z nim szczegółów wyjazdu. Analizując stan zdrowia, stale przyjmowane leki i przeznaczenie podróży, lekarz dobierze odpowiednie szczepienia przed wyjazdem do Tajlandii.

Zalecane szczepienia Tajlandia:

1. Błonica i tężec (DT)/odra, różyczka, zapalenie przyusznic (MMR) – szczepienia wykonywane, gdy występuje ryzyko zarażenia się jedną z tych chorób drogą kropelkową. Ryzyko tężca powstaje, gdy pojawia się kontakt z zakażoną ziemią i innymi zanieczyszczonymi powierzchniami.

Cena szczepienia MMR : ok 50 zł, zależnie od punktu, preparat: Clodivac.

Ilość dawek: 1.

Cena szczepienia DT : ok. 60 zł, zależnie od placówki.

Dawki: 1.

2. WZW-A i WZW-B – szczepienie wykonuje się, kiedy zachodzi ryzyko przygodnych kontaktów seksualnych, spożywania skażonej wody lub żywności, w przypadku iniekcji, zabiegów chirurgicznych i kosmetycznych – tatuaże, piercing.

Cena dawki WZW-A – ok. 190 zł, zależnie od punktu szczepień, preparat: Havrix.

Dawki: 2 – między 1. a 2. dawką musi wystąpić 6 miesięcy przerwy.

Cena dawki WZW-B – ok. 60 zł, w zależności od punktu, preparat: Hepavax.

Dawki: 2 (6 miesięcy przerwy między 1 a 2 dawką).

Istnieje możliwość wykonania szczepionki skojarzonej na WZW-A i WZW-B – szczepionka ma nazwę Twinrix Adult i kosztuje ok. 210 zł za dawkę.

3. Wścieklizna – warto zaszczepić się, kiedy występuje zagrożenie pogryzienia przez zwierzęta, takie jak lisy, koty, psy, itp.

Cena szczepionki : ok. 170 zł, zależnie od punktu, preparat: Verorab.

Dawka: 1.

4. Japońskie zapalenie mózgu – choroba jest przenoszona przez komary, szczególnie często pojawia się w okolicach Bangkoku oraz dolinie Chiang Mai. Największe zagrożenie zarażeniem występuje od maja do października.

Cena szczepionki : ok. 500 zł, preparat: Ixiaro.

Dawka: 1.

Szczepienia Tajlandia – koszt łączny to ok. 1300 zł. Jest to dość duża kwota, jednak należy pamiętać, że nie ma nic takiego jak obowiązkowe szczepienia Tajlandia. Można więc wykonać tylko niektóre szczepionki.

Wyjazd do Tajlandii – szczepienia. Jak jeszcze się chronić?

Same szczepienia nie wystarczą, aby zdrowie podróżnych było zupełnie chronione. Warto również wykupić ubezpieczenie zdrowotne na czas wyjazdu oraz przestrzegać profilaktyki zdrowotnej. Jeśli podróżny jej nie będzie przestrzegał, pomimo zrobionych szczepień i tak może zachorować na choroby, na które niestety nie wymyślono szczepionki. Chorobami, które nieostrożny turysta może przywieźć, są:

 • AIDS;
 • Denga;
 • Dżuma;
 • Schistosomatoza;
 • Filariozy;
 • Cholera.

Oto kilka zasad profilaktyki zdrowotnej w czasie pobytu w Tajlandii:

 • używanie moskitier w oknach, przy kratkach wentylacyjnych, jeśli to konieczne, to również nad łóżkami;
 • noszenie długich nogawek i rękawów, szczególnie po zmroku, kiedy komary są najaktywniejsze;
 • niechodzenie gołymi stopami po ziemi;
 • picie wody i spożywanie jedzenia z pewnych źródeł;
 • unikanie przygodnych kontaktów seksualnych.
 • niewykonywanie iniekcji, piercingu i tatuaży;
 • niekupowanie pożywienia z przydrożnych straganów;
 • mycie zębów wyłącznie przegotowaną wodą;
 • częste mycie rąk ciepłą wodą z mydłem.

Przebywając w nadmorskich kurortach nie trzeba się niczego bać. Zazwyczaj nie mają tam dostępu żadne tropikalne choroby . Woda jest czysta a pożywienie pochodzi z hotelowej lub restauracyjnej kuchni. Szczególnie należy uważać na siebie, kiedy preferowane są podróże po wsiach, lasach, górach czy rzekach. Kompletny zapas szczepień poleca się szczególnie osobom wyjeżdżającym na misje religijne i humanitarne, do pracy w zakładach opieki zdrowotnej, dla rezydentów.

>>> Zobacz też:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości