Kosowo – od czego warto zacząć zwiedzanie?

Kosowo
Ivan S. Abrams/Getty Images
Kosowo leży w południowej części Europy. Jest zamieszkiwane przez niespełna dwa miliony osób. Językami urzędowymi są albański oraz serbski, natomiast oficjalną walutą jest euro. Stolicą i zarazem największym miastem Kosowa jest Prisztina, w której mieszka ponad 140 tys. osób. Stanowi ona główny ośrodek handlowy, przemysłowy oraz akademicki. W mieście znajduje się uniwersytet kształcący około 30 tys. studentów.

Najpopularniejsze zabytki Kosowa mają postać głównie sakralną, ale nie tylko. W kraju przeważają tereny górskie, dlatego jest on idealnym miejscem dla turystów uprawiających trekking. Najcieplejszymi miesiącami są czerwiec, lipiec oraz sierpień, wówczas średnia dzienna temperatura oscyluje w granicach 17℃. W tym okresie kraj odwiedza najwięcej turystów. Kosowo graniczy z Serbią, choć dokładny podział terytorium nie jest uznawany przez wszystkie państwa.

Najpopularniejsze atrakcje w stolicy Kosowa

Zwiedzanie kraju warto rozpocząć od stolicy. Prisztina to bardzo klimatyczne miasto, na zwiedzenie którego warto poświęcić przynajmniej kilka dni. Co warto zobaczyć w stolicy?

  • Obowiązkowym punktem dla każdego turysty odwiedzającego Prisztinę jest Wielki Meczet, inaczej zwany Meczetem Sułtana Mehmeda. Został zbudowany w drugiej połowie XV w. i przez krótki okres pełnił funkcję kościoła katolickiego.
    • Meczet Çarshi zbudowany pod koniec XIV w. jest najstarszą świątynią islamską na terenie całego Kosowa.
      • Wielki Hammam – są to łaźnie pochodzące z XV w. Zdrowotne właściwości zażywania kąpieli parowych znane były od wieków. Turyści mogą zobaczyć, jak kiedyś wyglądały budynki, w których znajdowały się sauny.
        • Konak to reprezentacyjny obiekt, który był zamieszkiwany przez wysokich urzędników państwowych w czasie Imperium Osmańskiego. Tradycyjny konak budowany był z drewna. Na pierwszym piętrze znajdowały się pokoje gościnne, ich liczba zależała od zamożności właściciela. Największe konaki miały około 40 pomieszczeń.
          • Cerkiew św. Mikołaja pochodząca z XIX w. została odbudowana w 2004 roku. Bogato zdobione wnętrze zachwyca przepięknymi ikonostasami, czyli ozdobnymi ścianami.
            • Warto również odwiedzić Muzeum Kosowa , w którym znajdują się m.in. eksponaty archeologiczne. Muzeum mieści się w budynku wojskowym.
              • Narodowa Galeria Kosowa jest nie lada gratką dla miłośników sztuki współczesnej. W galerii można podziwiać zarówno dzieła artystów kosowskich, jak i zagranicznych.
                • Muzeum Etnologiczne mieści się w budynku w stylu osmańskim z XVIII w. Zwiedzający mają możliwość zobaczenia, jak w okresie panowania Imperium Osmańskiego wyglądały wnętrza domostw.

                  Jakie atrakcje oferuje jeszcze Kosowo?

                  Prizren to drugie co do wielkości miasto znajdujące się około 80 km od stolicy kraju. W ośrodku znajduje się Cerkiew Chrystusa Zbawiciela , która została wybudowana w XIV w. Świątynia była zdobiona pięknymi freskami, które zostały uszkodzone podczas pożaru w XIX w. W drugiej połowie XX w. w cerkwi przeprowadzono prace konserwatorskie, w wyniku których odtworzono malowidła.

                  Meczet Sinana Paszy to kolejny zabytek o charakterze sakralnym w Prizren. Został wybudowany na początku XVII w. We wnętrzu świątyni znajduje się napis w języku tureckim ,"Podobna do raju". Nad świątynią góruje wysoki minaret, czyli wieża, z której nawołuje się wiernych na modlitwę. Obecnie w większości przypadków na wieży montowane są głośniki.

                  Turyści chcący poznać bliżej historię miasta oraz kraju, powinni wybrać się do budynku Ligi Prizreńskiej , który obecnie przekształcony jest w muzeum.

                  Jednym z najbardziej romantycznych miejsc jest twierdza , która jest obowiązkowym punktem dla każdego podróżnika, uwielbiającego piękne widoki. Późnym popołudniem wokół twierdzy zbierają się zarówno lokalni mieszkańcy, jak i turyści. Wszyscy czekają na przepiękny zachód słońca. Ostatnie promienie padają na czerwone dachy, tworząc niepowtarzalny widok, który zapada w pamięci do końca życia.

                  Prizren ma wysoko rozwiniętą sieć gastronomiczną. Na każdym kroku znajdują się kawiarnie serwujące pyszną kawę oraz tradycyjne ciasta. Lokalne restauracje słyną ze smacznych dań. Będąc w Kosowie, koniecznie należy spróbować potrawy o nazwie burek . Przepyszny placek na bazie ciasta filo, nadziewany jest najczęściej mięsem, szpinakiem lub serem. Kolejną obowiązkową potrawą jest cevapcici . To niewielkie grillowane lub smażone kawałki mięsa, które przed obróbką termiczną są rolowane. Zazwyczaj podaje się je z pieczywem lub frytkami. Pljeskavica to smaczny kotlet z mięsa baraniego, wołowego lub wieprzowego, najczęściej podawany w bułce z dodatkiem ajvaru , czyli pasty warzywnej na bazie wędzonej papryki.

                  Zobacz także:

                  Zobacz wideo: Nocne zwiedzanie Teatru Słowackiego

                  Dzień Dobry TVN

                  Autor: Adrian Adamczyk

                  podziel się:

                  Pozostałe wiadomości

                  Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
                  Materiał promocyjny

                  Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana