Polska

Szlak magnolii w Cieszynie przyciąga tłumy turystów. "Okres wiosenny jest wyjątkowy"

Polska

Aktualizacja:

Najpiękniejsze magnolie bez dwóch zdań rosną w Cieszynie. To tam w centrum miasta jest kilkanaście fantastycznych okazów. Teraz jest najlepszy czas, żeby wszystkie je podziwiać. Nasza reporterka Dagmara Kowalczyk wybrała się do Cieszyna, by dowiedzieć się więcej na temat tych wspaniałych drzew.

Cieszyński szlak magnolii

Stanisław Kawecki jeszcze dwa lata temu przeprowadzał wycieczki po szlaku najpiękniejszych magnolii. W Dzień Dobry TVN opowiedział ich historię.

- Miałem przyjemność prowadzić gości i mieszkańców Cieszyna szlakiem magnolii, który zaczyna się w centrum w zabytkowej części miasta. Prowadzi ona w dzielnicy starych willi, które zostały zbudowane 100-150 lat temu. Wtedy też ci zamożni właściciele willi upodobali sobie magnolie i je sadzili - opowiadał przyrodnik. - Najstarsze drzewo ma ok. 120 lat - podkreślił.

Wycieczka szlakiem magnolii trwa ok. 2,5 godziny. Jak zapewniał przewodnik, warto posłuchać wszystkich historii związanych z tymi wyjątkowymi kwiatami.

Jakie są odmiany magnolii?

Cieszyn wiosną może wyglądać naprawdę wyjątkowo. Występuje tam mnóstwo odmian magnolii, a każda z nich ma swoją historię.

- Na świecie jest ok. 250 gatunków magnolii, w Polsce uprawiamy ok. 70. Są dwie grupy: japońskie, które kwitną w połowie kwietnia oraz Soulange'a, które swoją nazwę mają od nazwiska botanika francuskiego - tłumaczył Stanisław Kawecki.

- Okres wiosenny jest wyjątkowy, bo mieszkańcy regionu i z Czech, i z Polski, przyjeżdżają tutaj. Mamy setki magnolii, a dziesiątki to te stare okazy - zaznaczył nasz rozmówca.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz też:

Autor: Oskar Netkowski

Reporter: Dagmara Kowalczyk

Pozostałe wiadomości