Polska

Jedna z najkrótszych linii tramwajowych w Europie znajduje się w Bytomiu

Polska


Linia numer 38 to jedna z perełek Bytomia. Jej trasa liczy tylko 1350 metrów i pokonać ją można w zaledwie 6 minut. Linia jest znana także dzięki wyjątkowym tramwajom. - Potrafią tu przyjechać miłośnicy komunikacji z Japonii, Australii, ze Stanów Zjednoczonych i całej Europy - podkreśla Andrzej Zowada, rzecznik Tramwajów Śląskich.

Ma 5 przystanków, 1350 metrów długości i można ją pokonać w 6 minut. W Bytomiu ulicą Piekarską przebiega linia tramwajowa nr 38. Jest jedną z najkrótszych w Europie.

Linia wozi ludzi, którzy chcą się dostać do centrum Bytomia, wozi też ludzi, którzy chcą się dostać do kliku cmentarzy, które są tutaj zlokalizowane, no i młodzież do Zespołu Szkół Budowlanych

- mówi Andrzej Zowada, rzecznik Tramwajów Śląskich.

Wyjątkowe tramwaje

Linię obsługują dwa historyczne wagony. Jeden pochodzi z 1949 roku, drugi powstał dwa lata później. Oba pojazdy są sterowane ręcznie, mają drewniane ławki i przesuwane drzwi. Ich konstrukcja wzorowana jest na tramwajach KSW, które były produkowane w latach 40. ubiegłego wieku w Niemczech.

W takim tramwaju wszystko zależy od umiejętności i zdolności prowadzącego

- zaznacza motorniczy obsługujący linię 38.

Turyści z całego świata

Linia jest znana niemalże na całym świecie.

Trudno uwierzyć, ale potrafią tu przyjechać miłośnicy komunikacji z Japonii, Australii, ze Stanów Zjednoczonych, z Wielkiej Brytanii, z całej Europy. Od jednego z nich usłyszeliśmy, że są trzy miejsca absolutnie konieczne do zobaczenia, tj. San Francisco, Lizbona i właśnie Bytom

- cieszy się rzecznik.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

>>> Zobacz także:

Autor: Iza Dorf

Pozostałe wiadomości