Polska

Góra Żar – co warto zobaczyć w tym regionie? Narty i pozostałe atrakcje góry Żar

Polska

Aktualizacja:
Holger Leue/Getty Images

Góra Żar znajduje się w Beskidzie Małym i wznosi się na wysokość 761 m n.p.m. To niesamowite miejsce turystyczne, w którym trudno się nudzić – na przybyszów czekają m.in. loty paralotnią, szlaki turystyczne i stoki narciarskie góry Żar.

Góra Żar gwarantuje nie tylko niezapomniane przeżycia sportowe, ale także wspaniałe widoki. Na taras widokowy znajdujący się na samym szczycie można dostać się kolejką Żar. Na górze oprócz restauracji i lunet znajduje się tor saneczkowy. Można tu szusować na nartach, jeździć trasą rowerową (downhillową) lub wybrać się na wycieczkę szlakiem turystycznym – Małym Szlakiem Beskidzkim.

Góra Żar – ciekawa historia związana z budową elektrowni na szczycie

Góra Żar to szczyt w Beskidzie Małym (pasmo Karpat) o wysokości 761 m n.p.m. Usytuowany jest na południowym wschodzie względem doliny Isepnica i od północ od potoku Mała Puszcza. Chociaż szczyt nie jest wysoki, trasy narciarskie na górze Żar i inne atrakcje co roku przyciągają rzesze turystów spragnionych zimowych szaleństw.

Góra Żar może pochwalić się stosunkowo ciekawą historią. W 1927 roku na szczycie została wybudowana górska stacja turystyczna Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Ze względu na połączenie PTT z PTK (Polskim Towarzystwem Krajoznawczym) od 1950 roku była to stacja PTTK – Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Jej zadaniem było zapewnienie bezpieczeństwa turystom, którzy utknęli na szczycie lub w pobliżu, np. w wyniku nagłego pogorszenia się warunków atmosferycznych. Sama stacja turystyczna na szczycie góry Żar nie byłaby taką atrakcją, gdyby nie fakt, że została rozebrana w latach 70. XX wieku, a na jej miejscu powstał gigantyczny zbiornik wodny szczytowo-pompowej elektrowni Porąbka-Żar. Budowa elektrowni istotnie zmieniła wygląd góry Żar. Współcześnie jest to najwyżej położony zbiornik wodny w Polsce. Ma 650 m długości, 250 m szerokości i jest w stanie pomieścić 2,3 mln m sześc. wody.

Góra Żar – narty i szlaki

Główną atrakcją góry Żar są oczywiście narty. Stok narciarski na górze Żar ma długość aż 1600 m, a jego wysokość w najwyższym punkcie wynosi 300 m n.p.m. Stok przeznaczony jest przede wszystkim dla osób średnio zaawansowanych (kolor czerwony), jednak z niższych partii stoku z powodzeniem mogą korzystać osoby początkujące. Dla najmłodszych przygotowano osobny stok narciarski (kolor zielony). Planując wyprawę na górę Żar, można zawczasu sprawdzić w internecie panujące tam warunki narciarskie, ponieważ na stoku zainstalowano dostępny online system monitoringu.

Przechodzący przez teren góry Żar szlak turystyczny z pewnością sprawi wiele satysfakcji entuzjastom górskich wycieczek. Mowa o Małym Szlaku Beskidzkim, który rozpoczyna się przy zaporze Porąbka, przechodzi m.in. przez górę Żar, a kończy się na Przełęczy Kocierskiej. Szacowany czas przejścia szlaku wynosi około czterech godzin.

Jedną z większych atrakcji góry Żar jest oczywiście kolejka górska Żar, którą można dostać sią na szczyt w zaledwie 5,5 minuty. Na obszernym tarasie widokowym znajdują się między innymi restauracja, grill, lunety widokowe i tor saneczkowy. Rozciąga się stąd przepiękna panorama na sąsiednie góry i miejscowości – gołym okiem można zobaczyć na horyzoncie szczyty Beskidu Żywieckiego i Śląskiego, nawet bardzo oddalony Lipowski Wierch.

Góra Żar – co warto zobaczyć? Atrakcje dla osób, które lubią dużą dawkę adrenaliny

Nie każdy wie, że ze szczytu góry można zjechać również na rowerze. Znajduje się tu bowiem bardzo ciekawa trasa downhillowa, w której skład wchodzą zasadniczo trzy odrębne stoki rowerowe o zróżnicowanym poziomie trudności. Umożliwiają one również uprawianie tzw. kolarstwa grawitacyjnego. Góra Żar to także raj dla fanów sportów powietrznych. Już w 1936 roku wybudowano u podnóża góry lotnisko, przy którym funkcjonuje szkoła szybowcowa. W swojej ofercie ma ona między innymi lot paralotnią – Góra Żar pod tym względem jest wyjątkowo atrakcyjna, gdyż panujące w tym miejscu warunki atmosferyczne i geograficzne umiejscowienie góry umożliwiają tzw. lot bezsilnikowy. Loty paralotnią odbywają się z instruktorem, jednak to wciąż doskonały sposób na sprawdzenie wytrzymałości własnych nerwów!

Jedną z atrakcji dla dzieci jest stok pontonowy, usytuowany przy dolnej stacji kolejki górskiej. W przerwie między nartami lub snowboardem całą rodziną warto także odwiedzić park linowy na górze Żar, który gwarantuje rozrywkę niezależnie od wieku. Jak widać, miejsce to jest niesamowitym kompleksem turystycznym, w którym aż trudno się nudzić!

>>> Zobacz także:

Busko-Zdrój - co warto zobaczyć w mieście i okolicy? Atrakcje turystyczne i zabytki

Mrzeżyno – atrakcje turystyczne oraz ciekawe miejsca miasta i okolic

Agroturystyka odrabia straty. Wolnych miejsc w kwaterach nie ma do września

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości