Polska

Majówka w uzdrowisku. Duszniki-Zdrój: atrakcje i sanatoria

Polska

Para trzyma się za rękę i spaceruje przez zielony park w Dusznikach-zdrój

Park Zdrojowy w Dusznikach-Zdroju to wyjątkowe miejsce, na terenie którego można zwiedzić zabytkowy teatr (w którym koncertował sam Fryderyk Chopin) i spożyć bardzo zdrowe wody mineralne. Uzdrowisko Duszniki-Zdrój gwarantuje jednak znacznie więcej atrakcji. Nie tylko w Majówkę.

Do sanatoriów w Dusznikach-Zdroju co roku przyjeżdżają osoby pragnące zażyć zdrowotnego wypoczynku i górskiego powietrza. Oprócz tego to idealne miejsce do spacerowania, nordic walkingu, do jazdy konnej i jazdy na nartach. Duszniki-Zdrój zachęcają do przyjazdu także poprzez swoje zabytki – Stary Rynek, Kamienicę przy Rynku czy pomnik Fryderyka Chopina (w Dusznikach-Zdroju organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Chopinowski).

Duszniki-Zdrój – uzdrowisko przy granicy z Czechami

Duszniki-Zdrój to popularne wśród kuracjuszy miasto uzdrowiskowe. Duszniki położone są w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim. Znajdują się przy granicy z Republiką Czeską. Liczne sanatoria Dusznik-Zdroju i uzdrowiskowy charakter miasta sprawiają, że jest to cel podróży wielu osób, które pragną podreperować swoje zdrowie. Inne atrakcje Dusznik-Zdroju przyczyniają się także do popularyzowania tej miejscowości jako miasta atrakcyjnego turystycznie.

Duszniki-Zdrój historia

Drewniana warownia na terenie obecnych Dusznik-Zdroju została wzniesiona już w X wieku. Niedługo potem została wybudowana kamienna. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z początku XIII wieku.

Z kolei po raz pierwszy uzdrowiskowy charakter Dusznik został dostrzeżony w okolicach XV wieku – z tego okresu pochodzą wzmianki o występowaniu w tych rejonach leczniczego źródła o nazwie „Zimny Zdrój”. Za oficjalny początek uzdrowiskowego charakteru i działalności Dusznik uznaje się rok 1769, w którym miejscowość została wpisana na listę źródeł leczniczych ówczesnych Prus.

Leczenia kuracyjne w podgrzanej wodzie rozpoczęły się w 1797 roku. W związku z tym nastąpił szybki rozwój miejscowości, w której budowano kolejne pensjonaty, uzdrowiska i zajazdy. W następnych latach odkrywano kolejne uzdrowiskowe źródła wody, słynącej z właściwości leczniczych dzięki bardzo wysokiej zawartości zdrowotnych minerałów.

Chopin w Dusznikach-Zdroju

Ciekawostką i ważnym elementem historii Dusznik-Zdroju jest wizyta Fryderyka Chopina w sierpniu 1826 roku. Szesnastoletni wówczas przedstawiciel polskiego romantyzmu przybył do Dusznik wraz z matką i siostrami na leczenie, dał również dwa koncerty, z których dochód przeznaczony został na wsparcie sierot. Pod względem historycznym koncerty te uznawane są za pierwsze zagraniczne koncerty artysty. Do dziś jedną z atrakcji Dusznik-Zdroju jest upamiętniający wizytę słynnego kompozytora obelisk, który został odsłonięty w 1897 roku. Niespełna sto lat później, w 1976 roku, został odsłonięty pomnik Fryderyka Chopina, który turyści mogą podziwiać w parku zdrojowym.

Duszniki-Zdrój – park zdrojowy

Znajdujący się w Dusznikach-Zdroju park zdrojowy powstawał od XVIII wieku, stopniowo wraz z odkrywaniem nowych źródeł leczniczych. Teren parku zdrojowego Dusznik objęty jest obszarem chronionego krajobrazu Gór Stołowych, Bystrzyckich i Orlickich. Obecnie kompleks Parku Zdrojowego w Dusznikach-Zdroju liczy 5,4 ha, a w jego skład wchodzą np.:

  • Pijalnia wód mineralnych – oferuje naturalne wody ze źródła Pieniawa Chopina, Jan Kazimierz i Zdrój Zimny,
  • Teatr zdrojowy – miejsce, w którym Fryderyk Chopin dał dwa wspomniane wcześniej koncerty. Współcześnie to między innymi w tym miejscu odbywa się Międzynarodowy Festiwal Chopinowski , a także inne wydarzenia kulturalne Dusznik,
  • Źródło Agata – oferuje możliwość bezpłatnego spożycia zdrowej i całkowicie naturalnej, nieprzetworzonej szczawy wodorowęglanowo-sodowo-magnezowej.

Atrakcje Dusznik i okolic wynikają między innymi z geografii tych miejsc. Bogate w turystyczne – piesze i rowerowe – szlaki Dusznik-Zdroju przyciągają osoby lubiące aktywny wypoczynek. Oprócz spacerów popularne jest uprawianie nordic walkingu. Duszniki-Zdrój położone są także na szlaku konnym (Sudecki Szlak Konny), niedaleko miejscowości turyści znajdą więc wiele ośrodków jazdy konnej. W Dusznikach-Zdroju można również pojeździć na nartach (znajduje się tu wyciąg narciarski).

Atrakcje turystyczne miejscowości nie ograniczają się jednak tylko do miejsc uzdrowiskowych, możliwości skorzystania z sanatoriów, podziwiania parku zdrojowego czy też uprawiania sportów. W mieście jest też wiele zabytków, m.in. Stary Rynek Dusznik-Zdroju, ratusz przy rynku i liczne kamienice zachowane w doskonałym stanie. W jednej z nich, w Kamienicy przy Rynku, gościł swego czasu król Jan II Kazimierz. Będąc w Dusznikach, warto odwiedzić unikalne Muzeum Papiernictwa, w którym podziwiać można kolekcje banknotów i papierów barwionych z XIX wieku.

Zobacz też:

Gdzie pojechać i jak się spakować na majówkę? O rady spytaliśmy Michała Cessanisa

Majówka na łonie natury. Park Narodowy Bory Tucholskie

Majówka 2021 - jaka będzie pogoda? Możliwe upały i burze

Zobacz video: Majówka przed nami. Dokąd pojechać i co zabrać ze sobą?

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości