Kampinoski Park Narodowy znajduje się na Mazowszu i ma powierzchnię 385,44 km2. Ma bogatą historię i jest ostoją wielu zwierząt i ptaków. Nie brakuje w nim szlaków pieszych i rowerowych oraz różnorodności biologicznej. Jakie ciekawostki o Kampinoskim Parku Narodowym warto znać?
Kampinoski Park Narodowy – położenie
Kampinoski Park Narodowy znajduje się w województwie mazowieckim między lewym brzegiem rzeki Wisły a Bzurą na Nizinie Środkowomazowieckiej. Park obejmuje tereny Puszczy Kampinoskiej w zachodniej części Kotliny Warszawskiej. W dobie silnie zanieczyszczonego środowiska i powietrza park spełnia bardzo ważną rolę dla pobliskiej Warszawy.
Kiedy powstał kampinoski Park Narodowy?
Kampinoski Park Narodowy został utworzony w 1959 roku na terenie dawnego województwa warszawskiego dzięki Jadwidze i Romanowi Kobendza. Na terenie parku znajduje się 50 zbiorowisk roślinnych, w tym rośliny objęte ochroną całkowitą. Głównym gatunkiem drzewnym w parku narodowym jest sosna, a w mniejszej ilości olcha czarna, dąb oraz brzoza. Na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego znajdują się wydmy porośnięte drzewami i innymi roślinami, a także bagna i różnorodne gleby.
Atrakcje Kampinoskiego Parku Narodowego
Kampinoski Park Narodowy umożliwia turystom zapoznanie się z różnorodnością biologiczną natury podczas jazdy konnej, rowerowej czy wędrówki pieszej. Na terenie parku znajduje się 12 polan wypoczynkowych, Ośrodek Hodowli Żubrów im. prezydenta RP Ignacego Mościckiego w Smardzewicach, kościół z XVI w. w Brochowie, Osada Puszczańska PTTK, dwór i kapliczka z XIX wieku w Tułowicach, grodzisko średniowieczne w miejscowości Zamczysko, cmentarz partyzancki we wsi Wiersze, cmentarz-mauzoleum Palmiry, a także zabytki związane z życiem Fryderyka Chopina (np. dworek w Żelazowej Woli).
Jakie zwierzęta żyją w Kampinoskim Parku Narodowym?
Zwierzęta żyjące w Kampinoskim Parku Narodowym spełniają bardzo ważną rolę w kształtowaniu różnorodności biologicznej parku i są chronione przez obszar Natura 2000. Na terenie parku występuje ok. 150 gatunków ptaków, 50 gatunków ssaków, 13 gatunków płazów i 6 gatunków gadów. W Kampinoskim Parku Narodowym żyją łosie, a także rysie, sarny, dziki, jelenie, wydry, lisy, kuny, jenoty, wilki, bobry oraz jeże. Najpopularniejsze ptaki parku to sowy błotne, puchacz, czarne i białe bociany, żurawie, zimorodki, dzięcioły, derkacz, bąk zwyczajny, zimorodek zwyczajny, wodniczka, orlik krzykliwy, błotniak i mewy.
Rośliny Kampinoskiego Parku Narodowego
Zwierzęta zamieszkujące Park Kampinoski mają możliwość ukrycia się pośród 66 gatunków drzew i 70 gatunków krzewów. Lasy stanowią 70% powierzchni Kampinoskiego Parku Narodowego a blisko 70% drzew stanowi sosna, następnie olcha czarna, dąb szypułkowy, dąb bezszypułkowy, brzoza brodawkowata oraz brzoza omszona. W parku znajdują się paprocie, wierzby, rośliny wrzosowate, zimoziołowate, goździkowate i wiele innych.
Kampinoski Park Narodowy – ciekawostki
Kampinoski Park Narodowy to miejsce, które pamięta dramatyczne wydarzenia II wojny światowej. Był schronieniem żołnierzy AK, terenem wojen, bitew i powstań, a obecnie jest miejscem spoczynku ponad dwóch tysięcy ofiar egzekucji dokonanych w Puszczy Kampinoskiej.
Kampinoski Park Narodowy – szlaki rowerowe
Szlaki rowerowe w Kampinoskim Parku Narodowym to jedna z ciekawszych form rekreacji na tym terenie. Szlaki rowerowe mają aż 200 km długości, a na obrzeżach parku znajdują się miejsca wypoczynkowe. Główny szlak rowerowy ma ponad 140 km, rozpoczyna się w Wólce Węglowej i biegnie po drogach asfaltowych i gruntowych. Oprócz głównego szlaku rowerowego od strony Powsina, Chomiczówki, Starego Bemowa, Sochaczewa, Czosnowa, Modlina, Niepokalanowa, Dziekanowa oraz Secymina znajdują się rowerowe szlaki łącznikowe. Szlaki rowerowe w Kampinoskim Parku Narodowym są oznaczone, ale warto skorzystać z własnej mapy lub GPS-u, ponieważ oznakowanie nie jest wystarczające, zwłaszcza dla początkującego rowerzysty.
Szlaki piesze w Kampinoskim Parku Narodowym
Oprócz szlaków rowerowych w Kampinoskim Parku Narodowym znajdują się szlaki piesze , które umożliwiają podziwianie wiekowych drzew, bagien, wydm i roślin. Główny szlak pieszy Puszczy Kampinoskiej ma długość 55,8 km i ze względu na liczne tereny piaszczyste sugeruje się rozłożenie zwiedzania na dwa dni. Początek szlaku rozpoczyna się we wsi Dziekanów Leśny, natomiast kończy w Brochowie, w którym znajduje się wyjątkowy XVI-wieczny kościół obronny.
Zobacz też:
Odpocznij na Mazowszu. Poznaj najciekawsze atrakcje serca Polski
Majówka 2021 - jaka będzie pogoda? Możliwe upały i burze
Majówkowy wege grill - 10 przepisów na bezmięsne dania z grilla
Zobacz video: Gdzie pojechać na majówkę? "Niektóre kraje nie wymagają żadnych zaświadczeń czy testów"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF