Czaplinek - najważniejsze atrakcje i zabytki miasta. Co warto zobaczyć w okolicy?

Czaplinek widok z lotu ptaka
Czaplinek - najważniejsze atrakcje i zabytki miasta. Co warto zobaczyć w okolicy?
Źródło: ewg3D/Getty Images
Czaplinek to niewielkie miasto o dużym potencjale turystycznym, położone na terenie powiatu drawskiego w województwie zachodniopomorskim. Zachwyci nawet najbardziej wymagającego turystę. Piękne krajobrazy i ciekawe zabytki sprawiają, że każdy może spędzać tam czas tak, jak lubi najbardziej.

Odwiedzający Czaplinek mają szansę skorzystać z wycieczek pieszych i rowerowych, zająć się żeglarstwem lub jeździectwem, wypożyczyć kije do nordic walkingu i przespacerować się po szlakach turystycznych PTTK. Jednak zachwyca tam nie tylko otaczająca przyroda. Co warto zobaczyć w Czaplinku?

Czaplinek: zabytki i ciekawe miejsca

Jednym z ciekawszych zabytków na terenie Czaplinka jest Izba Muzealna. Choć została wybudowana dopiero pod koniec lat 90. XX wieku, przechowywane w niej eksponaty są o wiele starsze. Organizowane wystawy dotyczą m.in. przedmiotów codziennego użytku, jak naczynia czy stare żelazka. W Izbie Muzealnej znajdują się głównie eksponaty dostarczone przez mieszkańców miasta.

Dalsza część tekstu poniżej.

Podróżnicy i ich niezwykłe wyprawy

piekarnia Boulangerie Veziano
Źródło: Dzień Dobry TVN
Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem
Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem
Konno przez świat
Konno przez świat
Kolejna wyprawa Mikołaja Sondeja
Kolejna wyprawa Mikołaja Sondeja
Połączył podróże z treningami
Połączył podróże z treningami
Opowieści żeglarza Romana Paszke o dalekomorskich podróżach
Opowieści żeglarza Romana Paszke o dalekomorskich podróżach
Do zobaczenia w Bolonii
Do zobaczenia w Bolonii
Podróżnik przepłynął najdłuższy fiord na świecie
Podróżnik przepłynął najdłuższy fiord na świecie
Życie na kółkach Zosi i Jakuba
Życie na kółkach Zosi i Jakuba
Kapitan Baranowski wyrusza w samotny rejs
Kapitan Baranowski wyrusza w samotny rejs
Podróżuje i pomaga dzieciom z różnych stron świata
Podróżuje i pomaga dzieciom z różnych stron świata
Rowerem przez Afrykę
Rowerem przez Afrykę
Kuba przed czterdziestką odwiedził 91 krajów
Kuba przed czterdziestką odwiedził 91 krajów
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Od 7 lat na piechotę przez świat
Od 7 lat na piechotę przez świat

Ciekawą atrakcją turystyczną jest również Sławogród, będący rekonstrukcją średniowiecznej warowni znajdującej się na obszarze Czaplinka. Na terenie Sławogrodu cyklicznie organizowane są pokazy walk rycerskich, turnieje oraz wystawy. Do dyspozycji turystów jest też gra terenowa, która pozwala lepiej poznać okolicę i miło spędzić czas na świeżym powietrzu.

W Czaplinku znajdują się dwa historyczne kościoły, które dziś stanowią ważne zabytki miasta. Pierwszy z nich to kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, który został wybudowany na planie krzyża w I połowie XIX wieku. Świątynia powstała z wykorzystaniem stylu klasycystycznego oraz elementów neoromańskich. Wewnątrz obiektu podziwiać można przepiękne drewniane rzeźby, ogromne organy neogotyckie oraz ceramiczną mozaikę. Turyści chętnie odwiedzają również kościół parafialny pw. Świętej Trójcy, będący najstarszym budynkiem w mieście, który został w całości wykonany z cegły. W środku znajduje się przepiękny barokowy ołtarz baldachimowy, a nieopodal świątyni wybudowano dzwonnicę kozłową.

Podczas zwiedzania Czaplinka warto udać się również na rynek miasta, który do dziś zachował swój historyczny układ urbanistyczny. Na rynku znajduje się pochodzący z połowy XIX wieku ratusz miejski oraz pomnik Rybaka, upamiętniający historię miasta.

Jeziora w Czaplinku i okolicach - malownicze krajobrazy i kontakt z naturą

Zarówno Czaplinek, jak i jego okolice to miejsca idealne do odpoczynku na łonie natury. Duża liczba jezior sprawia, że na terenie powiatu drawskiego turyści chętnie uprawiają sporty wodne, spacerują nad brzegiem wody, pływają w ramach relaksu lub po prostu grzeją się na leżakach w promieniach słońca. Wśród najpopularniejszych atrakcji przyrodniczych są z pewnością jeziora, takie jak Drawsko, Komorze, Żerdno oraz Czaplino.

Jezioro Czaplino i połączone z nim Drawsko otaczają miasto. Część obszaru zajętego przez Czaplino została objęta obszarem ochrony ptaków, co uniemożliwia uprawianie niektórych sportów na wodzie oraz używanie głośnych silników w sprzętach wodnych.

Jezioro Drawsko to drugie pod względem głębokości jezioro w Polsce, a na jego terenie znajduje się 12 wysp, z których każda otrzymała własną nazwę. Jedna z nich, Bielawa, jest na piątym miejscu w rankingu największych wysp jeziornych w kraju.

Jezioro Żerdno charakteryzuje się niezwykle czystą wodą, przez co często jest nazywane jeziorem Srebrnym.

Część Komorza leży na terenie Drawskiego Parku Krajobrazowego, tam też znajdują się wyspy, z których największą jest Wyspa Wydrza. Jeziora pięknie prezentują się o każdej porze roku, dlatego niezależnie od terminu pobytu w Czaplinku lub jednej z pobliskich miejscowości warto wybrać się na spacer po okolicy.

Czaplinek i okolice: atrakcje turystyczne poza miastem

 • Kościół w Starym Drawsku - świątynia w stylu neogotyckim pochodząca z II połowy XIX wieku, której materiałem budowlanym był granit pozostały po miejscowym zamku.
  • Pałac w Siemczynie - obiekt stanowiący obecnie własność prywatną, jest jednak otwarty dla turystów. Na terenie pałacu znajduje się duży, piękny park oraz folwark.
   • Osada Ceramiczna w Sikorach - miejsce, w którym można kupić miejscowe wyroby ceramiczne, a także wziąć udział w warsztatach. Dla turystów otwarta jest w sezonie letnim, od lipca do sierpnia.

    Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

    Zobacz także:

    Autor: Adrian Adamczyk

    Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

    podziel się:

    Pozostałe wiadomości

    Julia Wieniawa podbija Cannes
    Materiał promocyjny

    Julia Wieniawa podbija Cannes