Dla ofiar bullyingu powrót do szkół jest koszmarem. Nowa aplikacja może zapewnić im bezpieczeństwo

Źródło: Dzień Dobry TVN
Technologia pomoże prześladowanym uczniom
Technologia pomoże prześladowanym uczniom
Jak dzieci zmieniłyby szkołę?
Jak dzieci zmieniłyby szkołę?
Nauczanie domowe w górskiej wiosce edukacyjnej
Nauczanie domowe w górskiej wiosce edukacyjnej
Czy w polskiej szkole jest bezpiecznie
Czy w polskiej szkole jest bezpiecznie
Szkoły, które uczą inaczej
Szkoły, które uczą inaczej
Jakie zmiany czekają polską szkołę?
Jakie zmiany czekają polską szkołę?
Występ tancerzy Szkoły Musicalowej
Występ tancerzy Szkoły Musicalowej
Fobia szkolna dzieci w spektrum autyzmu
Fobia szkolna dzieci w spektrum autyzmu
Jak poprawić bezpieczeństwo w szkołach?
Jak poprawić bezpieczeństwo w szkołach?
Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Szkolna gonitwa – dlaczego dzieci są przeciążone nauką?
Szkolna gonitwa – dlaczego dzieci są przeciążone nauką?
Szkolny stres i jego wpływ na dzieci
Szkolny stres i jego wpływ na dzieci
Uczniowie o zmianach w edukacji
Uczniowie o zmianach w edukacji
Sprawdziliśmy najlepsze licea w Polsce
Sprawdziliśmy najlepsze licea w Polsce
Jak szkoła wpływa na życiowe wybory?
Jak szkoła wpływa na życiowe wybory?
Pierwsza ukraińska szkoła dla dzieci, które uciekły przed wojną
Pierwsza ukraińska szkoła dla dzieci, które uciekły przed wojną
Jak przetrwać szkołę?
Jak przetrwać szkołę?
Już za moment dzieci wrócą do klas. Choć dla jednych spotkanie z rówieśnikami będzie przyjemnością, dla innych może okazać się wielkim stresem. Grono naukowców z SWPS Uniwersytet postanowiło pomóc uczniom prześladowanym w szkołach. Eksperci wspólnymi siłami pracowali nad specjalną aplikacją, która może zapobiec zjawisku tzw. bullyingu. O ich osiągnięciach opowiedziała w Dzień Dobry TVN dr Małgorzata Golonka–Wójcik.

Powrót do szkół i walka z przemocą

Przed nami nowy rok szkolny, który z całą pewnością dostarczy rodzicom, uczniom i nauczycielom nowych obowiązków. W ich natłoku łatwo zapomnieć o najważniejszym – bezpieczeństwie. W końcu to ono jest kluczowe dla dobrego samopoczucia każdego dziecka. Niestety często w szkołach uczniowie narażeni są na przemoc rówieśniczą, co w obliczu zapaści dziecięcej psychiatrii jest przerażającą perspektywą. Czym jest bullying? To negatywna, długoterminowa i bardzo szkodliwa agresja, która niejednokrotnie zdarza się w polskich szkołach.

Aplikacja bezpieczeństwa – jak działa i co daje uczniom?

Zapobieganie agresji jest kluczem do zapewnienia dzieciom poczucia komfortu w szkole. Z tego powodu naukowcy z SWPS Uniwersytet stworzyli specjalną aplikację. RESQL to innowacyjny system wspierający szkoły w rozwiązywaniu problemów przemocy rówieśniczej stworzony przy pełnym uczestnictwie społeczności szkolnej (uczniów, nauczycieli, dyrektorów i rodziców) na podstawie przeprowadzonego przez zespół badania, warsztatów z nauczycielami i uczniami oraz pilotażu działania systemu. Celem aplikacji jest pomoc szkole w monitorowaniu i zapobieganiu bullyingowi.

Sama aplikacja to jest mała, najbardziej widoczna część całego systemu zapobiegania przemocy RESQL. Aplikacja, którą mają wszyscy uczniowie w danej szkole, daje monitoring. Uczniowie mają bezpieczny, anonimowy sposób zgłaszania różnych negatywnych, niepokojących ich zdarzeń. Anonimowość jest zapewniona, dopóki uczeń sam nie zdecyduje, że chce powiedzieć
 – tłumaczyła specjalistka.

Co dalej dzieje się z informacją? W każdej szkole są tzw. interwenci, czyli przeszkoleni nauczyciele, bibliotekarze, psychologowie. Ich zadaniem jest przyjmowanie zgłoszeń.

- Interwent loguje się na panelu i sprawdza, że jest zgłoszenie. Wtedy rozpoczyna rozmowę z uczeniem, musi dowiedzieć się, o jaką klasę chodzi, co się dokładnie dzieje. Następnie musi dyplomatycznie sprawdzić, czy to jest rzetelne zgłoszenie, porozmawiać z wychowawcą, rozeznać się w sytuacji i podjąć interwencję - dodała dr Małgorzata Golonka – Wójcik.

W ramach prac nad aplikacją naukowcy przeprowadzili już lekcje w szkołach na Śląsku  i w okolicach Warszawy. Odwiedzili około 17 szkół w Katowicach, Rudzie Śląskiej, Zawierciu, Sosnowcu, Chorzowie, Warszawie (różne dzielnice, a więc i Mokotów i Grochów), Wołomin, Tłuszcz. Co więcej, naukowcy podkreślają, że sposób na walkę z przemocą daje nie tylko aplikacja.

- To nie jest sama aplikacja, to są szkolenia dla nauczycieli, lekcje wychowawcze i spotkania z uczniami – podsumowała doktor.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: gettyimages/ Bhupi

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana