Dziecko

Zamknięte szkoły i przedszkola. Jak kreatywnie spędzić te 2 tygodnie z dziećmi w domu?

Dziecko

Aktualizacja:

W związku z panującą pandemią koronawirusa na 2 tygodnie zamknięte zostały wszystkie szkoły i przedszkola. Jak przetrwać z dziećmi ten czas w domu, by nikt się nie nudził?

Jak zaprowadzić porządek na ten czas?

Najbliższe 2 tygodnie mogą się okazać ogromnym wyzwaniem dla rodziców. Przez panującą obecnie pandemię koronawirusa polskie władze podjęły decyzję o zamknięciu m.in. przedszkoli i szkół. Dzieci muszą zostać w domu. Jak spędzić z nimi ten wolny czas, kiedy akurat nie będą musiały nadrobić szkolnych zaległości, a jednocześnie pogodzić to z naszymi własnymi obowiązkami? Na pomoc przychodzi ekspertka od zabaw i zabawek Magdalena Kordaszewska, która w studiu Dzień Dobry TVN przedstawiła swoje propozycje. Na początek zasugerowała podpisanie z pociechami specjalnego kontraktu na ten okres.

Może to być nawet rysunkowy kontrakt.

- doradziła rodzicom tych maluchów, które jeszcze nie potrafią pisać.

Wymyślmy taki harmonogram, ustalmy z dzieckiem, żeby się na to zgodziło i będzie nam dużo łatwiej i znajdziemy chwilę, żeby zrobić swoje sprawy

- podpowiedziała.

Co powinno znaleźć się w takim kontrakcie?

Umowa między nami a dziećmi może być idealny pretekstem, do przekazywania wiedzy o społeczeństwie. Obie strony powinny bezwarunkowo go przestrzegać i dostosowywać się do jego zasad. Co należałoby w nim umieścić?

Mamy takie rzeczy, na których nam zależy jako rodzicom, że chcemy mieć posprzątane, chwilę spokoju, na odpoczynek, ale są takie rzeczy, jak oglądanie filmu

- zasugerowała Magdalena Kordaszewska.

Dodała, że może być w takim kontrakcie podany też czas na wykonywanie różnych czynności albo też dziecko proponuje film, który chciałoby z nami obejrzeć. Na pewno też pojawi się punkt o zabawie z pociechami.

Zobacz:

Muzyka wyciszy Twoje dziecko, ale też rozwinie w nim myślenie matematyczne

Wspólna zabawa

Obecnie w sklepach dużą popularnością cieszą się klocki. Można też na półkach znaleźć grę edukacyjną, która przekaże wiedzę o wirusach i bakteriach. Inna wytłumaczy np., dlaczego trzeba jeść owoce i warzywa.

Ważne jest też to, żeby dzieci miały też ruch w ciągu dnia, mimo niewychodzenia z domu. Można im chociażby zaproponować im ćwiczenia przy muzyce i wpisać je jako stał punkt dziennego harmonogramu.

Dla małych i większych moli książkowych również znajdą się specjalne propozycje do czytania. Dla dzieci, które niekoniecznie przepadają za zgłębianiem się w lekturę są specjalne książki z zagadkami lub np. uczące ortografii

Zobacz też:

Pomoce sensoryczne. Oto zabawki, które zrelaksują Twoje dziecko

Kreatywność na pierwszym miejscu

O czym jeszcze powinni pamiętać dorośli organizujący czas swoim pociechom i w co powinni się zaopatrzyć?

Podstawowy zestaw rodzica: kredki, blok, nożyczki, klej – to mamy dużo czasu zaoszczędzonego

- dopowiedziała jeszcze ekspertka.

Jeśli jednak boimy się pomalowanych przez dzieci ścian, alternatywą mogą okazać się mazaki wolne z kolorowankami przystosowanymi do nich.

Magdalena Kordaszewska zaproponowała również zabawę w zamianę ról. Na jeden dzień rodzice stają się dziećmi, a dzieci dorosłymi. Wtedy one mówią swojemu tacie albo mamie, co można robić a co nie, ale też będą musiały zadbać o porządki i zrobienie posiłku. Pod koniec dnia zobaczymy wtedy, jak to wszystko się udało.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Wioleta Pyśkiewicz

Pozostałe wiadomości