Jak dziecko w łonie matki reaguje na smak marchwi lub jarmużu? Miny mówią same za siebie

Kobieta w ciąży
Reakcje dzieci w łonie matek na spożywany pokarm
Źródło: Yuji Ozeki/Getty Images
Wiemy, że jakość i ilość pokarmu spożywanego przez ciężarną ma duży wpływ na rozwój płodu. Ale czy nawyki żywieniowe matki są w stanie ukształtować preferencje smakowe nienarodzonego dziecka? Naukowcy udowodnili, że mały człowiek może odczuwać smak i zapach, jeszcze zanim przyjdzie na świat. Zdjęcia dokumentujące przeprowadzenie badania zaintrygowały internautów.

Reakcja dzieci w łonie matki na konkretne smaki - wyniki badań

Jarmuż czy marchewka - które warzywo posmakowało dzieciom rozwijającym się w łonach matek? Na stronie internetowej brytyjskiego uniwersytet publicznego w Durham podzielono się spostrzeżeniami na temat wyników badań przeprowadzonych przez grupę ekspertów, którzy próbowali ustalić, czy dieta ciężarnej ma wpływ na kształtowanie się nawyków żywieniowych nienarodzonych maluchów.

Ciążowe tematy dla młodej mamy

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Położna na medal
Położna na medal
Trening w ciąży dla początkujących
Trening w ciąży dla początkujących
Kamila Kamińska o duli
Kamila Kamińska o duli
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Szaleństwo hormonów w ciąży
Szaleństwo hormonów w ciąży

Obserwacjom poddano kobiety od 18. do 40. roku życia będące między 32. a 36. tygodniem ciąży. Analizy dokonano za pomocą obrazu uzyskanego dzięki skanom ultradźwiękowym 4D. Panie zostały podzielone na trzy grupy. Reprezentantki pierwszej zjadły kapsułki ze sproszkowanym jarmużem, przedstawicielki drugiej - z marchewką. Pozostałe kobiety stanowiły grupę kontrolną, dlatego nie otrzymały żadnego pożywienia.

Po 20 minutach od podania kapsułek naukowcy zaobserwowali zmieniającą się mimikę nienarodzonych dzieci. Maluchy, których mama zjadła marchew, posłały delikatny uśmiech, a na twarzach pociech, które poczuły smak jarmużu, pojawił się grymas. Zachowanie dzieci ciężarnych z grupy kontrolnej było natomiast neutralne.

Dieta ciężarnej matki - wpływ na preferencje żywieniowe dzieci

Przebieg przeprowadzonego przez brytyjskich naukowców badania został udokumentowany między innymi w formie zdjęć. Kadry uchwycone podczas eksperymentu trafiły na facebookowy profil Durham University Department of Psychology. Fotografie idealnie obrazują, że dzieci w łonie matki reagują na smaki i zapachy. Jak do tego dochodzi? Prawdopodobnie poprzez wdychanie i połykanie płynu owodniowego w macicy.

- Sądzimy, że ta powtarzająca się ekspozycja na smaki przed urodzeniem może pomóc w ustaleniu preferencji żywnościowych po urodzeniu, co może być ważne, gdy myślimy o komunikatach dotyczących zdrowego odżywiania i unikania tzw. food-fussiness w procesie odstawiania od piersi - komentuje dla portalu medicalxpress.com główna autorka badania Beyza Ustun.

Naukowcy podjęli kolejne analizy, by ustalić, czy zwiększenie częstotliwości spożywania konkretnego pokarmu w trakcie trwania ciąży może skutkować przyzwyczajeniem dziecka do smaku tego pożywienia i wpłynąć na ukształtowanie kulinarnych upodobań.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Berenika Olesińska

Źródło: edziecko.pl, www.durham.ac.uk

Źródło zdjęcia głównego: Yuji Ozeki/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości