Maciej Lisowski spełnia się jako troskliwy i odpowiedzialny tata dziewięcioletnich bliźniaczek, ale znajduje także czas na kreatywną działalność w sieci. Bloger znany jako "Matata", podjął się realizacji projektu, mającego na celu spopularyzowanie tematu uzależnienia dzieci od telefonów komórkowych. W Dzień Dobry TVN opowiedział o wyjątkowych warsztatach dla najmłodszych.

  Zaczyna się niewinnie od zerkania ukradkiem na telefon. Później nie wyobrażają sobie posiłku bez trzymania go w dłoni, a ostatnią rzeczą, którą robią przed snem, jest klikanie w ekran smartfona. Dzieciom zdarza się nadużywać telefonu komórkowego. Jak sprawić, by maluchy były bezpieczne w sieci? Jak uniknąć uzależnienia?

  Prezent dla dziecka na mikołajki, upominek pod choinkę lub na urodziny często stanowi wyzwanie nie tylko dla członków rodziny, ale także dla samych rodziców. Wtedy, zamiast poszukać odpowiedniego podarunku, wkładamy do koperty gotówkę, by dziecko samo wybrało cel, na który przeznaczy środki. Czy pieniądze w ramach prezentu to dobry pomysł? Na to pytanie odpowiada psycholożka, Sylwia Królikowska.

  Syndrom kuwady to sytuacja, w której mężczyzna zaczyna odczuwać objawy analogiczne do tych, z którymi boryka się jego ciężarna partnerka. Kuwada, określana mianem ciąży współczulnej, to zjawisko, które dotyka od 11 proc. do 65 proc. mężczyzn. Zespołu kuwady się nie leczy, natomiast warto zdawać sobie sprawę z istnienia takiego zjawiska i nadmiernej wrażliwości partnera nie traktować jako chęci wzbudzenia sztucznego zainteresowania otoczenia.

  Jeśli nie wiecie, co zrobić z zabawkami, którymi wasza pociecha już dawno przestała się bawić, z pomocą przychodzi akcja, podczas której będziecie mogli wymienić się nimi z innymi rodzicami. W nasze przedsięwzięcie włączyło się stowarzyszenie Współdzielnik (Wolskie Centrum Kultury) oraz Ośrodek Pomocy Społecznej w Łomiankach - to tam trafią zabawki, które zostaną nam z wymiany.

  Rozstanie rodziców to dla dziecka trudny moment, ale dzięki cierpliwości wszystkich i właściwego podejścia do sprawy, mały człowiek może sobie to jakoś wszystko w głowie poukładać. Jeśli jednak rodzice postanawiają nagle wrócić do siebie, dziecko ma prawo odczuwać chaos, tym bardziej, gdy takich powrotów i rozstań - dla dobra dziecka - jest więcej. Konsekwencje takiej sytuacji mogą poważnie wpływać na jego dorosłe życie.

  Czujesz, że twój brzuch w 27 tygodniu ciąży powiększa się z dnia na dzień, a ruchy dziecka są już nie tylko bardzo wyraźne, ale też czasem bolesne. Masz skurcze przepowiadające i masz świadomość, że płuca dziecka pod koniec 6 miesiąca ciąży są już w pełni wykształcone – na pewno cię to uspokaja, chociaż musisz pamiętać, aby nadal bardzo o siebie dbać – rozwój dziecka w tym okresie jest bardzo ważny. Maluszek rośnie, aby po porodzie jego wszystkie narządy mogły funkcjonować bez zewnętrznej pomocy.

  Mimo że o tym, jak ważna dla prawidłowego rozwoju dziecka jest zdrowa dieta, mówi się coraz więcej, to nie wszyscy chcą przyjąć to do wiadomości. Zdarzają się sytuacje, że dzieci, które przynoszą do szkoły pełnowartościowe posiłki, są wyśmiewane przez rówieśników. Jak zmienić podejście dzieci i rodziców do jedzenia? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr Hanną Stolińską, dietetykiem klinicznym.