Konwalia - silnie trująca roślina
Wiosna to czas rozkwitu konwalii majowej (Convallaria majalis), która występuje zarówno w przydomowych ogródkach, jak i w lasach, zwykle w dąbrowach lub borach mieszanych. To bylina o charakterystycznych, eliptyczno-jajowatych liściach, zwykle dwóch. Rzadko osiąga więcej niż 20 centymetrów wysokości. Jej białe, dzwonkowate kwiaty mają bardzo intensywny zapach.
Jak przypominają przedstawiciele Lasów Państwowych, nie zaleca się przetwarzania konwalii majowej w warunkach domowych i spożywania nalewek własnej roboty. Wszystkie jej części, a szczególnie czerwone owoce, są silnie trujące.
Jak czytamy na stronie tvn24, glikozydy konwalii majowej wpływają na układ krążenia, dlatego przy zatruciu mogą pojawić się zaburzenia pracy serca. Kolejne objawy to ucisk w klatce piersiowej, nudności i biegunka, zaburzenia widzenia, czy zawroty głowy. Im większa ilość toksyny trafi do przewodu pokarmowego, tym groźniejsze skutki. W efekcie bardzo silnego zatrucia i braku pomocy medycznej może dojść do zatrzymania akcji serca i śmierci pacjenta.
Zatrucia zdarzają się najczęściej u dzieci. - Warto wiedzieć, że nawet woda, w której stały cięte kwiaty, jest toksyczna - ostrzegły na swojej stronie Lasy Państwowe.
Konwalia majowa - zastosowanie w ogrodzie i medycynie
Okazy uprawiane w ogrodzie, żeby prawidłowo się rozwijały, powinno się je sadzić na glebie próchniczej, wilgotnej, o dużej przepuszczalności. Warto wybrać miejsce bardziej zacienione, ponieważ w naturalnych warunkach preferują lekki cień.
Konwalia ma zastosowanie w leczeniu chorób serca. Działa wspomagająco przy reumatyzmie, działa moczopędnie oraz łagodzi objawy menopauzy. Dodatkowo poprawia ukrwienie mięśni i mózgu, co jest pomocne w przypadku zaburzeń pamięci, czy skłonności do omdleń. Pomaga także przy bezsenności czy nerwicy. W kosmetyce konwalia majowa łagodzi podrażnienia skóry, pomaga w walce z trądzikiem i łupieżem, a jej olejek eteryczny jest składnikiem perfum.
Więcej na ten temat przeczytasz na stronie tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Uprawa i pielęgnacja nasturcji większej
- Domowy mini ogródek. Jak zacząć przygodę z uprawą warzyw na parapecie?
- Własną palmę wyhodujesz z kokosa. Łukasz Skop pokazał, jak to zrobić
Autor: Agnieszka Mrozińska/as
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: 500px Plus/Getty Images