Na wielu odcinkach polskich linii kolejowych trwały lub nadal trwają intensywne prace remontowe i rozbudowy. W efekcie powstają kolejne połączenia i stacje, stopniowo skraca się też czas przejazdów. Jak wyglądają zmiany w PKP, które obowiązują od 11 grudnia?
Nowy rozkład jazdy PKP
W niedzielę 11 grudnia wchodzi w życie nowy rozkład jazdy PKP, zapowiadany przez Polskie Linie Kolejowe. Obejmuje zarówno połączenia tymczasowe, jak i nowe trasy przejazdów kolejowych. W dalszym ciągu będą trwały liczne remonty, ale na wielu odcinkach pociągi pojadą już znacznie szybciej.
Zima
Zima
Zmiany w rozkładzie PKP
22 grudnia tymczasowo powrócą połączenia kolejowe na trasie Kraków - Zakopane. W okresie zimowym w rozkładzie znajdą się połączenia dalekobieżne m.in. z Warszawy, Trójmiasta i Szczecina, a także regionalne.
Skrócony o kilka minut będzie również przejazd z Krakowa do Katowic. Najszybsze połączenie między tymi miastami ma nie przekraczać 48 minut. Na skutek zakończenia prac na Centralnej Magistrali Kolejowej wzrośnie liczba połączeń kolejowych z Warszawy do Krakowa, a także do Trójmiasta.
W Łodzi, na stacji Łódź Kaliska przebudowane zostały perony i sama stacja oraz wybudowano wiadukt, dzięki czemu zatrzyma się tam o 30 pociągów więcej. Uruchomiony zostanie również cykliczny rozkład przejazdów z Lublina do Warszawy. Ze stacji Lublin Główny pociągi będą odjeżdżały zawsze pięć minut po pełnej godzinie.
Od niedzieli 11 grudnia zaczną funkcjonować również kolejne nowe przystanki:
- Zator Park Rozrywki na linii Kraków Płaszów – Oświęcim,
- Wolbrom Zachodni na linii Tunel – Sosnowiec,
- Tomaszówek na trasie Łódź – Skarżysko Kamienna,
- Rzozów Centrum i Wola Radziszowska Lipki na trasie Kraków – Zakopane,
- Ustroń Brzegi na linii Wisła – Katowice.
Powrót dawnych połączeń kolejowych
Do nowego rozkładu jazdy PKP przywrócono również kilka dawnych tras. Po 20 latach pociągi wracają do Chocianowa na Dolnym Śląsku, a po 14 latach (od stycznia) zaczną jeździć pociągi regionalne z Białegostoku do Czyżewa i Małkini w woj. mazowieckim. Wcześniej dojeżdżały tylko do stacji Szepietowo. Pociągi po dłuższej przerwie wrócą również do Wisły. Po remoncie torów i mostów czas przejazdu z Katowic będzie o pół godziny krótszy i zajmie około godziny i 40 minut.
Graficzne rezerwowanie miejsc w pociągach
Jak informuje serwis nakolei.pl, PKP Intercity od jakiegoś czasu testuje również nowy sposób rezerwacji miejsc w pociągach wagonowych. Do tej pory graficzna rezerwacja miejsc możliwa była tylko w pociągach obsługiwanych przez elektryczne bądź spalinowe zespoły trakcyjne, w których rozkład miejsc się nie zmienia. W pociągach wagonowych ten sposób wyboru miejsca jest dość problematyczny, ponieważ w użyciu są różne rodzaje wagonów, które mogą być dodawane lub może zmieniać się ich kolejność. Stanowi to wyzwanie dla graficznego systemu rezerwacji.
- Planujemy w 2023 roku pilotażowo umożliwić graficzny wybór miejsca także w pociągach składających się z lokomotywy i wagonów. Rozwiązanie intensywnie testujemy – poinformował w rozmowie z nakolei.pl Tomasz Gontarz, Członek Zarządu PKP. Intercity.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Tanie podróżowanie pociągami jest możliwe. "Kupiliśmy już wiele biletów po 9 zł na drugą klasę i 15 zł na pierwszą"
- Podwyżki cen w PKP Intercity. Za co zapłacimy dwa razy więcej?
- Podwyżki cen biletów kolejowych w Polregio. Nowy cennik od sierpnia
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: next.gazeta.pl
Źródło zdjęcia głównego: Jacek Kadaj/Getty Images