Złote Globy, czyli nagroda, o której marzy każdy aktor i reżyser

Złote Globy. Statuetka
Fot. ROBYN BECK/ East News
Produkcja filmów ma wiele elementów składowych. W jeden projekt zaangażowane jest mnóstwo ludzi. Najważniejsi z nich to zdecydowanie aktorzy i reżyserzy. Bez tych osób nawet najsprawniej działający zespół nie stworzyłby filmu godnego nagrody, jaką jest Złoty Glob.

Złote Globy to obiekt pożądania najważniejszych osób zaangażowanych w produkcję filmów. Rozdanie tych nagród to tuż po Oscarach drugie najważniejsze wydarzenie w branży filmowej. Fani kinematografii snują teorie, że zdobycie statuetki Złotych Globów, zwiastuje nominację, a może nawet otrzymanie Oscara.

Złote Globy: historia

Nominacje do Złotych Globów przyznawane są przez HFPA, czyli Hollywood Foreign Press Association. Nazwę organizacji można przetłumaczyć na język polski jako Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej. Rozpoczęcie działalności zrzeszenia datuje się na 1944 roku, a za jego powstanie odpowiada Hollywood Foreign Correspondents Association. Pierwsza ceremonia wręczenia Złotych Globów odbyła się w siedzibie 20th Century Fox, a nagrody miały formę zwojów. W kolejnym roku zorganizowano konkurs na statuetkę. Okazało się, że najlepszy pomysł miała Marina Cisternas, czyli prezydent stowarzyszenia w latach 1945–1946. Statuetka miała reprezentować cały świat, dlatego przedstawiała złoty glob na podwyższeniu. Miało to jeszcze bardziej podkreślić, jak wyjątkowa jest ta nagroda. Przełomowym momentem w historii Złotych Globów był rok 1951. Zwiększono wtedy liczbę kategorii, w których przyznawano nagrody. Jedna z nich była wyjątkowa, gdyż dotyczyła nie tylko działalności filmowej, lecz ogólnie rozumianej rozrywki. Oficjalna jej nazwa pochodzi od nazwiska pierwszej nagrodzonej osoby, czyli Cecila B. DeMille’a. Kolejny przełomowy moment to rok 1956, kiedy postanowiono wręczać nagrody także w kategorii produkcji telewizyjnych. Od 1961 roku gala Złotych Globów odbywa się w Beverly Hilton Hotel w Beverly Hills.

W jakich kategoriach przyznawane są nominacje do Złotych Globów?

Na przestrzeni lat powstało wiele kategorii, w których wręczane były słynne statuetki. Część z nich, m.in. nagroda za kolorowe i czarno-białe zdjęcia lub za najlepszy film dokumentalny, nie jest już przyznawana, ale w ubiegłym stuleciu ich laureaci cieszyli się dużym uznaniem. Obecnie Złote Globy przyznawane są w dwudziestu pięciu kategoriach. Czternaście z nich dotyczy kategorii filmowej, a jedenaście – telewizyjnej. Najnowszym wyróżnieniem jest statuetka Carol Burnett, która – podobnie jak w przypadku Cecila B. DeMille’a – jest wręczana za wybitny wkład, ale nie w świat filmów, tylko telewizji oraz wpływ na kreację światopoglądu odbiorców. Pozostałe kategorie to:

 • najlepszy film dramatyczny,
  • najlepsza aktorka w dramacie,
   • najlepszy aktor w dramacie,
    • najlepsza komedia lub musical,
     • najlepsza aktorka w komedii lub musicalu,
      • najlepszy aktor w komedii lub musicalu,
       • najlepszy aktor drugoplanowy,
        • najlepsza aktorka drugoplanowa,
         • najlepszy film animowany,
          • najlepszy film zagraniczny,
           • najlepszy reżyser,
            • najlepszy scenariusz,
             • najlepsza muzyka,
              • najlepszy serial dramatyczny,
               • najlepsza aktorka w serialu dramatycznym,
                • najlepszy aktor w serialu dramatycznym,
                 • najlepszy serial komediowy lub musical,
                  • najlepsza aktorka w serialu komediowym lub musicalu,
                   • najlepszy aktor w serialu komediowym lub musicalu,
                    • najlepszy serial limitowany lub film telewizyjny,
                     • najlepsza aktorka w serialu limitowanym lub filmie telewizyjnym,
                      • najlepsza aktorka drugoplanowa w serialu, serialu limitowanym lub filmie telewizyjnym,
                       • najlepszy aktor w serialu limitowanym lub filmie telewizyjnym,
                        • najlepszy aktor drugoplanowy w serialu, serialu limitowanym lub filmie telewizyjnym.

                         Każdego roku wyróżnia się również ambasadora lub ambasadorkę Złotych Globów. Ich zadaniem jest asysta w trakcie gali oraz reprezentowanie świata filmów na co dzień. Ambasadorami zostają najczęściej najbardziej znane i utalentowane osobistości z branży filmowej. Hollywood Foreign Press Association skupia dziennikarzy i znawców tematyki z całego świata. Przedstawicielką naszego kraju jest Jolanta Maria Czaderska-Hayek, wielokrotnie nagradzana za wkład w promocję polskiej kultury i przede wszystkim kina, uznana przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz Ministerstwo Kultury.

                         Złote Globy: kreacje

                         Rozdanie Złotych Globów związane jest z rozłożeniem słynnego czerwonego dywanu, na którym pojawiają się nominowane osoby oraz inni zaproszeni goście w kreacjach od światowej sławy projektantów mody. Wręczenie nagród i spacer gwiazd po czerwonym dywanie to dwa najbaczniej obserwowane momenty ceremonii. Gala to wydarzenie, podczas którego wyznaczane są trendy zarówno w świecie filmów, jak i mody. Piękne suknie zapierają dech w piersiach i odzwierciedlają podniosły charakter rozdania Złotych Globów.

                         Złote Globy wprowadzają nowe zasady w związku z pandemią koronawirusa. Za zmiany odpowiada Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej (HFPA). Do tej pory ubiegające się o nominację filmy musiały był osobiście zaprezentowane każdemu członkowi. Teraz wystarczy, że dystrybutorzy produkcji skontaktują się z nimi w celu ustalenia daty pokazu.

                         Zobacz także:

                         Złote Globy 2021 przełożone z powodu koronawirusa. Kto poprowadzi ceremonię?

                         Złote Globy reagują na pandemię. Jak zmienią się zasady przyznawania nagród?

                         Festiwal Filmowy w Cannes i Złote Palmy – historia, kategorie i ciekawostki

                         Autor: Adrian Adamczyk

                         podziel się:

                         Pozostałe wiadomości