Dotychczas żebrania na ulicach zakazały takie afrykańskie kraje, jak Nigeria, Senegal, Uganda, Rwanda, Etiopia i Ghana. Z czego wynika taka decyzja? Jak ją tłumaczą władze Wybrzeża Kości Słoniowej?
Zakaz żebrania a bezpieczeństwo obywateli
Widok żebraków i obwoźnych handlarzy to codzienność mieszkańców afrykańskich miast. Osoby te zazwyczaj okupują wejścia do sklepów czy na targi. Można je spotkać również na stacjach benzynowych i mostach. Zaczepiają przechodniów, prosząc o pieniądze na różne cele: transport, wizytę w szpitalu, zakup leków dla swoich dzieci, opłacenie ich czesnego, zakup jedzenia czy pochówek członka rodziny.
- W celu zwalczania nieporządku miejskiego - handel obwoźny na głównych drogach, żebractwo we wszystkich jego formach i korzystanie z wózków ręcznych są teraz formalnie zakazane w całym dystrykcie – poinformował pod koniec zeszłego tygodnia wicegubernator Abidżanu, Vincent N'cho Kouaoh.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak dbać o swoje bezpieczeństwo?
Przez lata wiele afrykańskich krajów próbowało walczyć z żebractwem, ale z marnym skutkiem. Wiele z nich wprowadziło już całkowity zakaz tego typu aktywności. W ich ślady poszło właśnie Wybrzeże Kości Słoniowej. Według rządzących nowe prawo ma nie tylko wzmocnić poczucie bezpieczeństwa mieszkańców, ale też poprawić płynność ruchu ulicznego.
Od dziś, czyli poniedziałku 8 kwietnia 2024, policja ma zacząć rygorystycznie egzekwować zakaz. Na razie w największym mieście w kraju, czyli zamieszkanym przez 6 mln osób Abidżanie. Później prawo ma być wprowadzone w całym państwie.
Obrzydzenie gubernatora
Chęć poprawy bezpieczeństwa na ulicach może jednak nie być jedynym powodem wprowadzenia nowego prawa. Może to mieć związek ze słowami Ibrahima Cisse Bacongo, gubernatora Abidżamu, który miesiąc temu stwierdził, że "brzydzi się pewnymi rzeczami, takimi jak wędrowni handlarze i żebracy".
Nie jest to pierwsza próba usunięcia żebrzących osób z centrum miasta. Poprzednią podjęto w 2013 roku, kiedy to ówczesny minister spraw wewnętrznych, Hamed Bakayoko, zakazał żebrania na głównych skrzyżowaniach miasta. Nikt jednak nie potraktował tego zakazu poważnie.
Co myślisz o nowym prawie związanym z zakazem żebrania w mieście Abidżam? Czy ma szanse przynieść oczekiwane skutki?
Więcej na ten temat przeczytasz na stronie tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Dzieci w Senegalu zmuszane do żebrania. „Serce się łamie, bo one nie mają życia, które daje im bezpieczeństwo"
- Władze polskiego kurortu ostrzegają przed osobami żebrzącymi. Można paść ofiarą oszustów
- Kiedy była dzieckiem, matka wykorzystywała ją do żebractwa. Dziś nie ma nawet wykształcenia podstawowego
Autor: Regina Łukasiewicz, jw
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Sakorn Sukkasemsakorn/GettyImages