Newsy

Ukraińcy żołnierze zginęli broniąc Wyspy Węży. "Rosyjski okręcie wojenny, pier*** się"

Newsy

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Źródło:
tvn24.pl
Mężczyzna w ukraińskim mundurze. Wojna w Ukrainie. Atak na Wyspę Węży.

W czwartek, 24 lutego br. Rosja zaatakowała Ukrainę po rozkazie wydanym przez prezydenta Władimira Putina. Dwa okręty rosyjskich sił zbrojnych pojawiły się przy Wyspie Węży na Morzu Czarnym. Jak wynika z zapisu wydarzeń, Rosjanie zażądali od obrońców kapitulacji. Usłyszeli krótką, acz dosadną odpowiedź. Niestety ukraińscy pogranicznicy zginęli.

Atak na Wyspę Węży - bohaterska postawa ukraińskich żołnierzy

Niewielka Wyspa Węży, położona na Morzu Czarnym w pobliżu ukraińsko-rumuńskiej granicy, została zaatakowana przez Rosjan pierwszego dnia inwazji na Ukrainę. Jak podaje TVN24, temat brutalnego ataku został poruszony przez ambasadora Ukrainy w Japonii w piątek, 25 lutego br. podczas konferencji prasowej w Tokio.

Zobacz wideo: Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę 

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

- Kiedy mamy do czynienia z dyplomatami, oczekujemy kontaktu z ludźmi trzeźwo myślącymi. Ale trudno mi być teraz człowiekiem całkowicie neutralnym, w związku z tym rozpocznę od krótkiego materiału filmowego. Jest to zapis łączności na żywo między marynarką rosyjską a naszymi żołnierzami broniącymi bardzo małej wyspy - Wyspy Węży na Morzu Czarnym, gdzie mieliśmy posterunek. Zapis tej łączności stał się symbolem naszego oporu - ocenił Serhii Korsunskina.

Atak na Wyspę Węży - zginęli ukraińscy pogranicznicy

Żołnierze broniący Wyspy Węży odmówili kapitulacji, używając wulgarnych słów. W sieci opublikowano nagranie, będące zapisem wymiany zdań pomiędzy Rosjanami a ukraińskimi pogranicznikami.

- Tu rosyjski okręt wojenny. Poddajcie się, w przeciwnym razie oddamy w waszym kierunku strzały - słyszymy słowa rosyjskich najeźdźców. Po kilku sekundach ciszy przychodzi odpowiedź: "Rosyjski okręcie wojenny, pier*** się".

Ukraińskim żołnierzom nie udało się odeprzeć inwazji, zginęli pod ostrzałem rosyjskich sił zbrojnych. Wykazali się jednak niezwykle bohaterską postawą.

- Ci wszyscy ludzie zginęli, zostali zabici w brutalnym ataku. Bardzo proszę, żeby państwo stanęli w minucie ciszy. To było tylko 25 osób z prostą bronią palną. Wszyscy zginęli - powiedział po zaprezentowaniu nagrania Serhii Korsunskina. Jak podaje TVN24, ambasador mówił o 25 zabitych, jednak ukraiński resort spraw zagranicznych poinformował w czwartek o śmierci 13 żołnierzy.

Więcej informacji na ten temat na tvn24.pl.

 

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Natalya Danko / EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości