Newsy

9 kobiet zostanie wyświęconych na księdza. To pierwsza taka uroczystość w Polsce

Newsy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
RMF FM
kobieta ksiądz

Dziewięć diakonek zostanie wyświęconych na księdza. To pierwsza taka uroczystość w kościele ewangelicko-augsburskim. Ceremonia odbędzie się już 7 maja w Warszawie. Poprowadzi ją bp Jerzy Samiec zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP .

Kobiety zostaną wyświęcone na księży

16 października 2021 roku synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce przyjął ordynację, na mocy której kobiety również mogą być księżmi. Uchwała weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Za przyjęciem wniosku głosowało 45 osób, 33 były przeciw, 1 wstrzymała się od głosu.

Kościół i religia

Kościół w galerii handlowej
Kościół w galerii handlowejDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Warto dodać, że do tej pory kobiety mogły w Kościele Ewangelicko-Augsburskim pełnić jedynie funkcję diakona. Teraz będą mogły - podobnie jak mężczyźni - zostać prezbiterami oraz biskupami.

Kiedy kobieta może zostać księdzem?

Kobieta, która chce pełnić posługę kapłańską w Kościele Ewangelicko-Augsburskim musi spełnić kilka warunków. Najważniejszy z nich to ukończenie studiów teologicznych. Dodatkowo kobieta przez pięć lat musi być wikariuszem. Następnie powinna zdać egzamin kościelny. Po uzyskaniu pozytywnego wyniki może ubiegać się o samodzielne administrowanie parafią. Już w najbliższą sobotę, 7 maja, o godzinie 11:00. taką możliwość otrzyma dziewięć diakonek: Karina Chwastek, Małgorzata Gaś, Beata Janota, Katarzyna Kowalska, Wiktoria Matloch, Halina Radacz, Katarzyna Rudkowska, Izabela Sikora i Marta Zachraj-Mikołajczyk. Trzy z nich, dk. Małgorzata Gaś, dk. Halina Radacz oraz dk. Katarzyna Rudkowska, pracują w diecezji warszawskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

Kobieta księdzem. Dyskusja trwała ponad 70 lat

Warto dodać, że dyskusja czy dopuścić kobiety do posługi kapłańskiej toczy się w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Polsce toczyła się od ponad 70 lat. Na początku lat 60. zezwolono kobietom nauczać, odprawiać nabożeństwa i zajmować się pracą duszpasterską w parafiach. W 2008 roku Synodalna Komisja Teologii i Konfesji stwierdziła, że nie istnieją przeszkody natury teologicznej w ordynowaniu kobiet na posługę księdza.

Od 1999 roku kobiety mogły być duchownymi w posłudze diakona. Po zmianie przepisów mogły podejmować pracę charytatywną, ewangelizacyjno-misyjną oraz pomocniczą służbę Słowa Bożego (m.in. prowadzenie nabożeństw, ślubów i pogrzebów, sprawowanie sakramentów, od 2016 r. także Sakramentu Komunii Świętej). Nie mogły jednak samodzielnie prowadzić parafii. Teraz to się zmieniło.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: RMF FM

Źródło zdjęcia głównego:  Robert Nicholas/Getty Images

Pozostałe wiadomości