We wrześniu Polacy wciąż udają się na wakacje. Jakie kierunki wybierają? "Stać nas na wyjazdy zagraniczne, a one są jeszcze w bardzo dobrej cenie"

Maciej Nykiel
Boom na wakacje we wrześniu
Źródło: Dzień Dobry TVN
To było bardzo dobre lato dla branży turystycznej. Polacy masowo podróżowali po Europie, a także odwiedzali inne kontynenty. Jak się okazuje, jesień również sprzyja urlopowym wyjazdom. Gdzie warto się wybrać i jak szukać ofert last minute? Kilku rad udzielił w Dzień Dobry TVN Marcin Nykiel, ekspert do spraw turystyki.

Wakacje we wrześniu

Choć powoli żegnamy się z sezonem letnim to nie oznacza, że musimy już schować do szafy stroje kąpielowe i okulary przeciwsłoneczne. Polacy chętnie podróżowali w czasie wakacji, ale jesienią także planują zagraniczne wojaże.

- Czerwiec, lipiec i sierpień to wysyp Polaków podróżujących za granicę. W tych trzech miesiącach dogoniliśmy już bardzo dobry 2019 rok. Ten trend utrzymuje się we wrześniu i w październiku. Widać, że chcemy słońca, chcemy wyjazdów, stać nas na wyjazdy zagraniczne, a one są jeszcze w bardzo dobrej cenie - powiedział Marcin Nykiel, ekspert do spraw turystyki.

Po wielu miesiącach pandemii, zamkniętych granic i spędzania czasu w domu, Polacy stęsknili się za dalekimi podróżami. - Chcemy wyjeżdżać za granicę, mamy dość lockdownu, a sytuacja temu sprzyja. (...) Dla wszystkich zaszczepionych osób, posiadających certyfikat szczepionkowy, Europa jak i inne dalsze kraje są otwarte. Obecnie na Karaibach jest już 6 krajów, do których pojedziemy bez problemu, to m.in. Meksyk, Dominikana, Panama, Jamajka. I świetna wiadomość - od listopada otwiera się Kuba, która zniesie dla obywateli Polski ograniczenia, tak że będziemy mogli dotrzeć tam bez testu - zapowiedział Nykiel. - Ponadto mamy Dubaj, emirat Ras Al Kaimah, Kenię, Zanzibar, Seszele, Malediwy, Mauritius, tak że tych destynacji ciepłych, egzotycznych jest naprawdę mnóstwo - dodał.

Gdzie najchętniej będziemy podróżować?

Są kraje, w których nawet jesienią będziemy mogli cieszyć się słońcem, wykąpać w ciepłym morzu i opalić. - Teraz we wrześniu będziemy podróżować do topowych krajów, to m.in. Grecja, Turcja, Hiszpania, Chorwacja i Bułgaria, w tej chwili są superoferty last minute - stwierdził Marcin Nykiel.

Czy jesienią ceny spadają i bardziej opłaca się podróżować właśnie we wrześniu i październiku? - Na pewno jest taniej w Polsce, w lipcu i sierpniu mieliśmy istne szaleństwo cenowe głównie nad Bałtykiem. Wczasy w Międzyzdrojach kosztowały tyle, co na Majorce. W tej chwili ceny spadły do poziomów rozsądnych i bardzo dużo klientów polskich biur podróży wciąż wybiera Polskę, jest nieustającym hitem. Za granicą ceny nie spadły w sposób znaczący, ale są dość niskie. Last minute w dobrym standardzie można bez problemu znaleźć za około 2-3 tysiące - zauważył ekspert ds. turystyki.

Wybierając oferty wyjazdów last minute, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. - Jakość jest najważniejsza. Przede wszystkim polecałbym, aby szukać wśród polskich organizatorów turystyki, którzy są zarejestrowani w Polsce, posiadają tutaj rezydencję i trudnią się organizacją od wielu lat. Szukajmy dużych, polskich sprawdzonych biur podróży. Polscy organizatorzy turystyki posiadają gwarancję ubezpieczeniową, w czasie koronawirusa zaoferują też do pakietu ubezpieczenie. Warto wykupić tzw. "covidowe ubezpieczenie". To koszt rzędu 3-5 proc. wartości wycieczki. Gdybyśmy z jakiegokolwiek powodu nie mogli wyjechać, to dostajemy 100 proc. zwrotu pieniędzy. Takie ubezpieczenie nazywa się All Risk i jest powszechnie dostępne - podkreślił Nykiel.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości