Newsy

Ubóstwo energetyczne narasta. Podwyżki cen prądu dobijają Polaków w pandemii

Newsy

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Money
Miasto rozświetlone światłami w nocy

W związku z rosnącym ubóstwem energetycznym rząd planuje dopłaty dla gospodarstw domowych. Taką pomocą ma być objęta co piąta rodzina. Na czym polega ubóstwo energetyczne? Kogo dotyka i kto może spodziewać się pomocy finansowej?

Aktualnie dostępne są dodatki mieszkaniowe związane z ubóstwem energetycznym. Rządzący zastanawiają się nad nowelizacją prawa, dzięki której więcej osób w kryzysie będzie mogło skorzystać z dofinansowań.

Ubóstwo energetyczne - kogo dotyczy?

Ze względu na pandemię i podwyżki cen prądu ubóstwo energetyczne dotyka co raz większej liczby gospodarstw domowych. Co to oznacza? Coraz więcej rodzin - gospodarstw domowych ma problemy z zaspokajaniem podstawowych potrzeb związanych z elektrycznością oraz energią cieplną w domach i mieszkaniach. Do codziennych potrzeb, z którymi mogą mieć problem osoby dotknięte tym problemem, zalicza się nie tylko ogrzewanie, ale też chłodzenie domu, gotowanie czy oświetlenie. Powstaje ono wtedy, kiedy na zaspokojenie tych potrzeb obywatel musi przeznaczyć więcej niż 10% dochodu.

Ubóstwo energetyczne nie jest tym samym, co brak dostępu do energii. Osoby dotknięte tym rodzajem ubóstwa muszą przeznaczać znaczną część swoich pensji na zapewnienie godnych warunków życia związanych przede wszystkim ogrzewania mieszkania. Brak dostępu do energii charakteryzuje się przede wszystkim kraje rozwijające się.

Ubóstwo energetyczne - nowe przepisy

Powstaje projekt nowelizacji prawa energetycznego oraz niektórych innych ustaw, za którego przygotowanie odpowiedzialny jest resort Klimatu i Środowiska. Wprowadzone nowe przepisu mają na celu wdrożenie unijnej dyrektywy, która obliguje państwa UE do zapewnienia odpowiedniego środowiska prawnego dla ubóstwa energetycznego, a także odbiorców wrażliwych energii elektrycznej. Zmiany mają na celu ochronę osób najbardziej dotkniętych podwyżkami cen prądu. Jednocześnie ma zostać zapewniona ciągłość dostaw energii elektrycznej.

W nowelizacji ma zostać zmieniona definicja odbiorcy wrażliwego energii elektrycznej, czyli osób otrzymujących dodatek mieszkaniowy związany z dostarczaniem prądu. Ma ona zostać poszerzona tak, aby realnie wspomóc osoby w ubóstwie energetycznym. Ponadto ma zostać zmieniona wysokość oraz zmienione mają być kryteria i procedury przyznawanego dodatku. Zwiększona zostanie również wysokość limitów zużycia energii elektrycznej na osobę w gospodarstwach domowych powyżej 6 domowników.

Zobacz wideo: Przed nami podwyżki cen prądu

Przed nami podwyżki cen prądu
Przed nami podwyżki cen prądu Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Money

Źródło zdjęcia głównego: Prapass Pulsub/Getty Images

Pozostałe wiadomości