W Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej podane zostały ceny prądu na najbliższe lata. Wzrost jest na tyle duży, że samorządowcy muszą po raz kolejny przeliczyć cały budżet. Miało być taniej, jednak inflacja i pandemia sprawiły, że ceny stale rosną.
Utworzenie Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej miało na celu między innymi zmniejszenie wysokości opłat za prąd poprzez wspólny zakup. Niestety w obecnej sytuacji argument ten nie jest już aktualny.
Wzrost cen prądu o ponad 60 procent
Metropolia otrzymała propozycję na nadchodzące lata 2022-2023 z cenami prądu. Nie są one optymistyczne. Do przetargu zgłosiły się 4 firmy, z czego najtańsza oferta będzie oznaczała wzrost cen aż o 66%. Najkorzystniejsza propozycja pochodzi od firmy Tauron, z kolei najdroższa od Energi - przyjęcie tej oferty oznaczałoby aż 75% skok cen za prąd.
Zaproponowane kwoty przekraczają planowany przez Metropolię budżet. Oznacza to, że samorządowcy będą musieli przeliczyć go ponownie. Jak informuje GZM, póki co nie wiadomo, jak zakończy się przetarg - ze względu na trudną sytuację rynkową, dalsze decyzje dotyczące realizacji projektu zostaną podjęte w najbliższym czasie.
Dlaczego ceny prądu rosną?
Za wzrost cen odpowiedzialna jest nie tylko inflacja, ale też wzrost cen za emisję CO2 oraz węgla. W Polsce zdecydowana większość prądu produkowana jest właśnie przy użyciu tego surowca, co oznacza również wysoką emisję. Zatem na wysokie ceny prądu składają się także dodatkowe opłaty za jego wyprodukowanie. Jak zapowiada Urząd Regulacji Energetyki, trzeba się przyzwyczaić do tego, że ceny będą co raz wyższe, mowa tu o dwucyfrowych liczb. Spółka akcyjna Enea, która jest producentem, dystrybutorem oraz sprzedawcą prądu chce podwyżki aż o 40%.
Zobacz wideo: Komandosi w karetkach
Zobacz także:
- Szczepienia na koronawirusa w Polsce – najnowsze dane z 3 października
- Rośliny genetycznie edytowane. Dlaczego są zachwalane przez brytyjski rząd?
- Tragedia w Pułtusku. Z rzeki wyłowiono ciało dziecka i młodej kobiety
Autor: Teofila Siewko
Źródło: Bizblog
Źródło zdjęcia głównego: Thossaphol/Getty Images