Newsy

Tomasz Komenda dostanie zadośćuczynienie. "To jest najwyższe odszkodowanie w historii polskiego wymiaru sprawiedliwości"

Newsy

Aktualizacja:

W Sądzie Okręgowym w Opolu zapadł wyrok w sprawie Tomasza Komedy. Mężczyzna spędził 18 lat za gwałt i morderstwo, którego nie popełnił. W ramach rekompensaty sąd przyznał mu blisko 13 mln złotych odszkodowania. O sprawie oraz wyroku, który w końcu zakończył sprawę Tomasza Komendy rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z prof. dr hab. Zbigniewem Ćwiąkalskim, byłym ministrem sprawiedliwości i byłym prokuratorem generalnym.

Odszkodowanie dla Tomasz Komendy

Tomasz Komenda trafił do więzienia na 18 lat za gwałt i morderstwo 15-letniej Małgosi. Mimo że mężczyzna od samego początku utrzymywał, że jest niewinny dopiero po latach udało się dowieść, że nie miał ze sprawą nic wspólnego. Po wyjściu na wolność zdecydował się zawalczyć o rekompensatę. W rezultacie dostanie od państwa blisko 13 mln odszkodowania.

- To jest najwyższe odszkodowanie w historii polskiego wymiaru sprawiedliwości i przekracza co najmniej dwukrotnie zasądzone do tej pory odszkodowanie i zadośćuczynienie. 12 mln to jest 2/3 z tego co chcieliśmy. Poza tym w pełnej wysokości zasądzono odszkodowanie 811 tysięcy 533 złote i 12 groszy. Niewątpliwie jest to duży sukces – mówił w rozmowie z Ewą Drzyzgą i Agnieszką Woźniak-Starak prof. dr hab. Zbigniewem Ćwiąkalskim, obrońca Tomasza Komendy oraz były minister sprawiedliwości i były prokurator generalny.

Po ogłoszeniu wyroku pojawiły się głosy, że te pieniądze powinny zapłacić te osoby, które bezpośrednio odpowiadają za niesłuszne skazanie Tomasza Komendy, a nie podatnicy. Czy takie rozwiązanie jest możliwe?

- Oczywiście nie miałbym nic przeciwko temu, gdyby nie to, że ustawowo ograniczona jest tutaj odpowiedzialność funkcjonariuszy czy skarbu państwa oraz funkcjonariuszy – to raz. Po drugie cześć z tych osób już nie żyje. Mimo to prokuratura łódzka prowadzi postępowanie w zakresie kto jest winny tego, że Tomasz Komenda znalazł się na 18 lat w więzieniu – dodał.

Zbrodnia miłoszycka i sprawa Tomasza Komendy

Przypomnijmy, Tomasz Komenda został skazany w 2004 r. za gwałt i morderstwo 15-letniej Małgosi. Do śmierci nastolatki doszło podczas zabawy sylwestrowej w nocy z 31 grudnia 1996 na 1 stycznia 1997 rok. Dziewczyna bawiła się wówczas z koleżankami w dyskotece w Miłoszycach pod Wrocławiem. W pewnej chwili niezauważona przez swoje towarzyszki wyszła przed budynek. Kilkanaście godzin później znaleziono ją martwą na prywatnej posesji naprzeciwko dyskoteki. Zmarła wskutek wyziębienia organizmu i ran odniesionych podczas gwałtu.

Pierwotnie za zbrodnię w Miłoszycach na 25 lat skazano mieszkającego we Wrocławiu Tomasza Komendę. I to mimo faktu, że obrona udowadniała, że w noc sylwestrową bawił się w mieszkaniu z rodziną. Mężczyzna spędził w więzieniu łącznie 18 lat. W czasie odbywania wyroku był wielokrotnie poniżany, bity i maltretowany przez innych więźniów. Trzy razy próbował popełnić samobójstwo.

W maju 2018 r. Sąd Najwyższy uniewinnił Komendę, a we wrześniu ub. sąd we Wrocławiu na kary 25 lat więzienia skazał Ireneusza M. oraz Norberta B. oskarżonych o gwałt i zabójstwo 15-latki.

Wyrok sądu: Tomasz Komenda niewinny

Mało kto wierzył, że mężczyzna jest niewinny. Dopiero dodatkowe śledztwo wszczęte przez byłego policjanta, Remigiusza Korejwo wykazało, że to nie Komenda stoi za zbrodnią. W maju 2018 r. Sąd Najwyższy – po wznowieniu postępowania – uniewinnił go i odstąpił od dalszego odbywania kary. Teraz Tomasz Komenda walczy o zadośćuczynienie za niesłuszne skazanie go na wieloletnią karę pozbawienia wolności. Mężczyzna wniósł o 18 milionów złotych odszkodowania. Sprawa była już kilkukrotnie odraczana.

W ramach dzisiejszej rozprawy odbyły się mowy końcowe, po których sąd ogłosił wyrok. Wcześniej biegła psycholog przedstawiła opinię uzupełniającą, uwzględniającą wypowiedź psychologa co do charakterystyki osobowościowej Tomasza Komendy z jego pierwszego procesu sprzed lat.

Tomasz Komenda wniosek o odszkodowanie i zadośćuczynienie - 18 milionów złotych

Pełnomocnikiem Tomasza Komedy jest prof. Zbigniew Ćwiąkalski, który przypominał, że w Polsce do tej pory nie było przypadku tak długiego pobytu w więzieniu osoby skazanej za przestępstwo, którego nie popełniła:

- To aż 18 z 25 lat wyroku. Wyrządzono tej osobie krzywdę bez precedensu w dotychczasowym sądownictwie karnym –podkreśla prawnik.

Dlatego właśnie w jego opinii Tomaszowi Komendzie należy się wysokie odszkodowanie:

- Pierwszą kwestią jest odszkodowanie za utracone korzyści np. zarobki, a drugą zadośćuczynienie za krzywdy moralne: pobyt w zakładzie karnym i dolegliwości z tym związane - dodaje prawnik.

W wywiadach pełnomocnik Komendy przypomina również, że jego klient sam mówi o tym, że był bliski trzech samobójstw i że kilkukrotnie grożono mu śmiercią w związku z charakterem zbrodni, za którą go skazano.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz wideo: Historia Tomasza Komedy w filmie "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" - zobacz zwiastun

Zobacz też:

Tomasz Komenda został ojcem. Są już pierwsze zdjęcia maluszka. "Mały dżentelmen"

Tomasz Komenda wraz z braćmi Collins pomagają powstańcom. "To zostaje w głowie na bardzo długo"

"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" - serialowa odsłona kinowego hitu już dostępna na Playerze!

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Oscar Dąbkowski

Źródło zdjęcia głównego: Dzien Dobry TVN

Pozostałe wiadomości