Polska Misja Medyczna przekaże ukraińskim szpitalom 15 tysięcy dawek szczepionki przeciw tężcowi o wartości 35 tysięcy euro. Transport opuści nasz kraj jeszcze w tym tygodniu. - Nie pozwolimy, by lekarze musieli odsyłać pacjentów bez udzielenia pomocy - zapewnia Ewa Piekarska-Dymus, przedstawicielka stowarzyszenia.
Niska wyszczepialność Ukrainy
Niedobory leków i specjalistycznych środków medycznych w szpitalach to od pierwszego dnia wojny jeden z największych problemów ukraińskiej służby zdrowia. Jak podkreśla Polska Misja Medyczna, dostawy z Polski i krajów Europy Zachodniej pozwolą uzupełnić braki w tamtejszych magazynach. 15 tysięcy dawek szczepionek Clodivac przeciwko tężcowi i błonicy zapewni kilkunastu szpitalom możliwość kontynuowania niezbędnych programów szczepień.
Zobacz wideo: Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Przypomnijmy, że Ukraina jeszcze przed inwazją rosyjską miała stosunkowo niski wskaźnik wyszczepialności, również przeciw tężcowi. Nie osiągała standardu Światowej Organizacji Zdrowia. Zaledwie 39 proc. osób przyjęło remedium przeciw tej bakterii.
Polska Misja Medyczna przekaże niezbędną pomoc ukraińskim szpitalom
Systematyczne szczepienia to jedyna skuteczna obrona przed tężcem. Zakup niezbędnych dawek wsparło EIT Health współpracujące z polską organizacją w zakresie pomocy medycznej dla Ukrainy.
- Od początku naszego zaangażowania we wsparcie ukraińskich szpitali przyświecała nam chęć utrzymania funkcjonujących placówek, które będą w stanie prowadzić programy obowiązkowych szczepień. Zawieszenie leczenia chorób przewlekłych i profilaktyki doprowadzi do długoterminowych konsekwencji, przy czym brak szczepień jest o tyle niebezpieczny, że grozi całej populacji na danym obszarze. Nie zostawiamy mieszkańców Ukrainy bez opieki ani nie pozwolimy, by lekarze musieli odsyłać pacjentów bez udzielenia pomocy - mówi Ewa Piekarska-Dymus z Polskiej Misji Medycznej.
Organizacja ma w planach rozszerzenie programu dostarczania szczepionek do ukraińskich szpitali oraz podtrzymanie programów szczepień skierowanych przede wszystkim do najmłodszych mieszkańców kraju ogarniętego wojną. Na liście znajdują się szczepienia rekomendowane przez WHO, w tym przeciw żółtaczce, odrze i polio.
Zobacz wideo: Jak pomóc ukraińskim żołnierzom na froncie?
W Ukrainie obowiązkowe jest przyjęcie szczepień przeciw 10 chorobom. Obecnie jest problem z dostępem do szczepionek i kontrolą szczepień wśród noworodków i dzieci.
– Dwa miesiące temu musieliśmy od zera stworzyć system zakupu i dostarczania szczepionek do Ukrainy. Teraz znajdujemy się w zupełnie innym miejscu i możemy przewieźć niezbędną pomoc specjalnymi transportami, bez ryzyka uszkodzenia ładunku. Każdy szpital może przyjąć około tysiąca szczepionek, więc jeden transport oznacza pomoc przynajmniej piętnastu placówkom. Pierwsza partia trafi między innymi do Kijowa, Winnicy i Żytomierza – tłumaczy przedstawicielka krakowskiego stowarzyszenia.
Dodatkowo do Kijowa trafią szczepionki Pseudovac przeciwko pałeczce ropy błękitnej, stosowane w przypadku zapobiegania rozwojowi infekcji w miejscu rozległych poparzeń.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz też:
- Warszawska Szkoła Ukraińska daje nadzieję dzieciom uchodźców. "Tam nie dało się normalnie żyć"
- Oksana straciła nogi w wybuchu miny. Wyszła za mąż w szpitalu
- Ona została wolontariuszką, jej mąż walczy za kraj. "Każda chwila, gdy go słyszę, to najlepsza chwila w życiu"
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: Informacja prasowa/Polska Misja Medyczna
Źródło zdjęcia głównego: Johner Images/Getty Images