Duża ilość szczepionek zostanie przekazana Ukrainie. "Nie pozwolimy, by lekarze musieli odsyłać pacjentów"

Szczepienie
Szczepionki dla Ukrainy
Źródło: Johner Images/Getty Images
Polska Misja Medyczna przekaże ukraińskim szpitalom 15 tysięcy dawek szczepionki przeciw tężcowi o wartości 35 tysięcy euro. Transport opuści nasz kraj jeszcze w tym tygodniu. - Nie pozwolimy, by lekarze musieli odsyłać pacjentów bez udzielenia pomocy - zapewnia Ewa Piekarska-Dymus, przedstawicielka stowarzyszenia.

Niska wyszczepialność Ukrainy

Niedobory leków i specjalistycznych środków medycznych w szpitalach to od pierwszego dnia wojny jeden z największych problemów ukraińskiej służby zdrowia. Jak podkreśla Polska Misja Medyczna, dostawy z Polski i krajów Europy Zachodniej pozwolą uzupełnić braki w tamtejszych magazynach. 15 tysięcy dawek szczepionek Clodivac przeciwko tężcowi i błonicy zapewni kilkunastu szpitalom możliwość kontynuowania niezbędnych programów szczepień.

Zobacz wideo: Wojna w Ukrainie

Wojna w Ukrainie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Z planu filmowego prosto na wojnę
Z planu filmowego prosto na wojnę
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Razem z Ukrainą
Razem z Ukrainą
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Atak Rosji na Ukrainę
Atak Rosji na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę

Przypomnijmy, że Ukraina jeszcze przed inwazją rosyjską miała stosunkowo niski wskaźnik wyszczepialności, również przeciw tężcowi. Nie osiągała standardu Światowej Organizacji Zdrowia. Zaledwie 39 proc. osób przyjęło remedium przeciw tej bakterii. 

Polska Misja Medyczna przekaże niezbędną pomoc ukraińskim szpitalom

Systematyczne szczepienia to jedyna skuteczna obrona przed tężcem. Zakup niezbędnych dawek wsparło EIT Health współpracujące z polską organizacją w zakresie pomocy medycznej dla Ukrainy.

- Od początku naszego zaangażowania we wsparcie ukraińskich szpitali przyświecała nam chęć utrzymania funkcjonujących placówek, które będą w stanie prowadzić programy obowiązkowych szczepień. Zawieszenie leczenia chorób przewlekłych i profilaktyki doprowadzi do długoterminowych konsekwencji, przy czym brak szczepień jest o tyle niebezpieczny, że grozi całej populacji na danym obszarze. Nie zostawiamy mieszkańców Ukrainy bez opieki ani nie pozwolimy, by lekarze musieli odsyłać pacjentów bez udzielenia pomocy -  mówi Ewa Piekarska-Dymus z Polskiej Misji Medycznej.

Organizacja ma w planach rozszerzenie programu dostarczania szczepionek do ukraińskich szpitali oraz podtrzymanie programów szczepień skierowanych przede wszystkim do najmłodszych mieszkańców kraju ogarniętego wojną. Na liście znajdują się szczepienia rekomendowane przez WHO, w tym przeciw żółtaczce, odrze i polio.

Zobacz wideo: Jak pomóc ukraińskim żołnierzom na froncie?

Jak pomóc ukraińskim żołnierzom na froncie?
We wrocławskiej ASP studenci szyją siatki maskujące oraz stroje dla snajperów, które niedługo zostaną wysłane do Ukrainy.
Źródło: Dzień Dobry TVN

W Ukrainie obowiązkowe jest przyjęcie szczepień przeciw 10 chorobom. Obecnie jest problem z dostępem do szczepionek i kontrolą szczepień wśród noworodków i dzieci. 

– Dwa miesiące temu musieliśmy od zera stworzyć system zakupu i dostarczania szczepionek do Ukrainy. Teraz znajdujemy się w zupełnie innym miejscu i możemy przewieźć niezbędną pomoc specjalnymi transportami, bez ryzyka uszkodzenia ładunku. Każdy szpital może przyjąć około tysiąca szczepionek, więc jeden transport oznacza pomoc przynajmniej piętnastu placówkom. Pierwsza partia trafi między innymi do Kijowa, Winnicy i Żytomierzatłumaczy przedstawicielka krakowskiego stowarzyszenia.

Dodatkowo do Kijowa trafią szczepionki Pseudovac przeciwko pałeczce ropy błękitnej, stosowane w przypadku zapobiegania rozwojowi infekcji w miejscu rozległych poparzeń. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło: Informacja prasowa/Polska Misja Medyczna

Źródło zdjęcia głównego: Johner Images/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości