Newsy

Świadczenia rodzinne od stycznia. Do kiedy należy złożyć wniosek?

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Wnioski do wypełnienia, kobieta w tle

Ministerstwo rodziny i polityki społecznej opublikowało infografiki, które przypominają, do kiedy należy złożyć wniosek, aby skorzystać ze środków w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Na ten cel władze planują przeznaczyć 3 mld złotych, które mają trafić do blisko 615 tysięcy dzieci.

Świadczenia rodzinne od stycznia

Ministerstwo rodziny i polityki społecznej poinformowało, że planuje przeznaczyć 3 mld złotych z budżetu państwa na świadczenia rodzinne w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Prawo do dodatkowych środków przysługuje rodzicom co najmniej dwójki dzieci w wieku od 12. do 36. miesiąca życia.

W ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego do każdej uprawnionej rodziny trafi łącznie 12 tysięcy złotych. Rodzice będą mogli zadecydować, czy będą pobierali po 500 zł miesięcznie przez dwa lata, czy po 1000 zł miesięcznie przez rok. Będzie również możliwość jednorazowej zmiany sposobu wypłaty.

Świadczenia rodzinne i opiekuńcze. Porady ekspertów

Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 roku
Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 rokuDzień Dobry TVN
wideo 2/5

W ramach programu, poza wsparciem rodzin bezpośrednio, planowane jest również dodatkowe finansowanie opieki w żłobku. Rodziny, które nie będą objęte Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym otrzymają dofinansowanie do 400 zł miesięcznie na pobyt dziecka w żłobku. To świadczenie ma obowiązywać od 1 kwietnia 2022 roku z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 roku.

Do kiedy składać wnioski na świadczenia rodzinne? Ważne terminy

Wnioski o nowe świadczenia można składać od pierwszych dnia stycznia. Będą obsługiwane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Dokumenty będzie można składać za pośrednictwem:

  • Platforma Usług Elektronicznych (PUE),
  • Emp@tia,
  • bankowość elektroniczna.

Wypłaty będą przekazywane na konto bankowe. Ministerstwo rodziny i polityki społecznej opublikowało wskazówki, w jakich terminach należy składać wnioski, aby skorzystać z całej pozostałej/przysługującej kwoty świadczenia.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: mediaphotos/Getty Images

Pozostałe wiadomości