Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego
1 października 2021 r. sejm przyjął ustawę ustanawiającą Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, którą miesiąc wcześniej poparł jednogłośnie Senat. We wtorek 23 listopada tego samego roku, w Poznaniu ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda, ustanawiając nowe święto państwowe.
- W hołdzie bohaterom - uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918-1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej - głosi preambuła ustawy.
Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego został ogłoszony ku pamięci Powstania Wielkopolskiego, które wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Polakom w cztery dni udało się odbić większą część miasta. Poznań został wyzwolony 6 stycznia 1919 r., a do połowy miesiąca wyzwolona została także ogromna część Wielkopolski. W tym roku przypada 105. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Jest to jedyny zwycięski zryw niepodległościowy w historii Polski.
Powstanie Wielkopolskie
Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Za jego bezpośrednią przyczynę uważa się wizytę Ignazego Jana Paderewskiego, wybitnego pianisty i męża stanu, 26 grudnia. Byla to okazja do zorganizowania manifestacji patriotycznej. Muzyk wygłosił przemówienie do licznie zgromadzonych Polaków pod hotelem Bazar.
- Przyjazd Paderewskiego uruchomił serię wydarzeń, któryc nie można już było kontrolować. Poza tym w wWielkopolsce nie stacjonowały silne jednostki niemieckie. W 1918 roku ta prowincja znajdowała się daleko od linii frontu. polscy powstańcy w początkach zrywu musieli się zmierzyć ze stosunkowo słabym przeciwnikiem - mówił dr hab. Piotr Szlanta w wywiadzie udzielonym PAP w 2018 roku.
Polskie oddziały Służby Straży i Bezpieczeństwa oraz Straży Ludowej czekały 27 grudnia w gotowości bojowej. Przed godziną 17 sytuacja wymknęła się spod kontroli - padł pierwszy strzał, a tym samym wybuchło powstanie.
27 grudnia. Czy to dzień wolny od pracy?
Czy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, który został ustanowiony na 27 grudnia, jest dniem wolnym od pracy? Wszyscy, którzy liczyli na to, że czeka ich dodatkowy dzień odpoczynku po Świętach Bożego Narodzenia, będą rozczarowani. Inicjatorzy akcji od samego początku zakładali, że będzie to dzień pracujący.
W tej sprawie zabrał głos prezydent Andrzej Duda, który żartobliwie nawiązał do nurtującego Polaków pytania: - Nigdy bym nie podejrzewał, że Wielkopolanie przyjdą do prezydenta, domagając się dnia wolnego od pracy, ale jest świętym prawem Wielkopolan domaganie się upamiętnienia wielkiego czynu zbrojnego, jakim jest powstanie wielkopolskie - mówiła głowa państwa.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz też:
- 3 pokolenia krawców największych Polaków. "Pracownia to miłość do realizacji piękna"
- Gwiazdy polskiej muzyki w rocznicę Powstania Wielkopolskiego
- Symbole Powstania Warszawskiego – kotwica, godzina "W" i pomnik Małego Powstańca
Autor: Aleksandra Głowińska/Teofila Siewko
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: gkordus/Getty Images