Kolejne niesamowite zjawisko na niebie. Pojawia się raz do roku

Pełnia Księżyca
Na niebie czekać nas będzie kolejne niesamowite zjawisko. Pojawia się raz do roku
Źródło: ipopba/Getty Images
Już za chwilę przepiękne zjawisko pojawi się na naszym niebie. Oto nadchodzi sierpniowa pełnia Księżyca, ale nie byle jaka, bo będziemy mogli podziwiać tzw. Superksiężyc. Gdzie i jak oglądać to widowisko?

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

dr Michał Skalski, psychiatra, specjalista zajmujący zaburzeniami snu, Miłosława Krogulska, astrolog
Wpływ księżyca na nasz sen
Źródło: Dzień Dobry TVN

Superksiężyc w sierpniu 2024

Najbliższa pełnia Księżyca rozświetli niebo już za chwilę, bo 19 sierpnia i będzie miała miejsce w Wodniku. Sierpniowa pełnia nazywana jest również Księżycem Jesiotrów, Kukurydzianym Księżycem, Czerwoną lub Zbożową Pełnią.

Pełnia uściśli się o godzinie 20:28, w najbliższy poniedziałek - 19 sierpnia. Słońce zajdzie w tym dniu o godzinie 19:51. Księżyc zajdzie dopiero o 4:19, co oznacza, że większą część nocy będzie można podziwiać to piękne zjawisko.

Kiedy i jak oglądać Superksiężyc w sierpniu?

Pełnia księżyca jest bardzo widocznym zjawiskiem i nie trzeba wyjeżdżać za miasto, aby móc podziwiać to zjawisko. Niemniej w miejscach, gdzie zanieczyszczenie światłem jest mniejsze, widowisko może być jeszcze bardziej spektakularne.

Czym jest Superksiężyc?

Superksiężyc to potoczna i używana w astrologii nazwa na Księżyc w pełni, który znajduje się w tzw. syzygijnym perygeum swojej orbity. Oznacza to, że jest on najbliżej Ziemi, a dla obserwatorów jest on aż 14% większy, a do tego świeci do 30% jaśniej niż w tzw. apogeum (jednym z dwóch skrajnych punktów orbity eliptycznej). Pierwszy raz użył jej astrolog Richard Noelle w 1979 roku. Superksiężyc pojawia się zwykle raz do roku.

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: meteogram.pl

Źródło zdjęcia głównego: ipopba/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości