Newsy

Nie żyje Stanisław Kowalski. Był najstarszym Polakiem. Ile miał lat?

Newsy

Autor:
Berenika
Olesińska
Źródło:
o2
Stanisław Kowalski

5 kwietnia, kilka dni przed kolejnymi urodzinami, zmarł Stanisław Kowalski. Był najstarszym mężczyzną w Polsce. Rozgłos zdobył w 2014 roku, kiedy ustanowił rekord Europy w biegu na 100 m w swojej kategorii wiekowej. O śmierci sportowca poinformowała prezydent Świdnicy.

Stanisław Kowalski nie żyje. Był najstarszym Polakiem

5 kwietnia wieczorem na facebookowym profilu prezydent Świdnicy Beaty Moskal-Słaniewskiej pojawił się pożegnalny wpis. Urzędniczka poinformowała o śmierci Stanisława Kowalskiego. W tym miesiącu miał obchodzić kolejne urodziny.

- Po prostu nie mogę uwierzyć. Uwielbialiśmy się wzajemnie. Bo nie można było go nie uwielbiać... Pan Stanisław Kowalski odszedł kilka dni przed swoimi 112. urodzinami - czytamy we wpisie.

Rozmowy o śmierci

Jak zabezpieczyć bliskich na wypadek swojej śmierci?
Jak zabezpieczyć bliskich na wypadek swojej śmierci?Dzień Dobry TVN
wideo 2/2

Stanisław Kowalski to polski superstulatek, lekkoatleta amator. Urodził się 14 kwietnia 1910 roku w Rogówku w województwie świętokrzyskim. Był kolejarzem i odlewnikiem. Pod koniec lat 70. przeprowadził się do Świdnicy, gdzie mieszkał aż do śmierci.

Sposób Stanisława Kowalskiego na długowieczność

Sport odgrywał w jego życiu istotną rolę. Przez wiele lat jeździł na rowerze o każdej porze roku. Pokonywał codziennie 12-kilometrową trasę do pracy. W wieku 104 lat zaczął trenować lekkoatletykę.

W 2014 roku ustanowił rekord Europy w biegu na 100 metrów w swojej kategorii wiekowej. W tym samym roku wziął udział w Drużynowych Halowych Mistrzostwach Polski Województw Weteranów w Toruniu. Tam został rekordzistą świata w biegu na 60 metrów i pchnięciu kulą. Imponujące wyniki i złote medale w tych samych konkurencjach uzyskał także podczas halowych mistrzostw Europy w 2015 roku. Od kilku lat nie startował w zawodach, jednak nadal utrzymywał świetną kondycję fizyczną.

- Konieczny jest ruch i to na świeżym powietrzu. Siedzenie w domu nikomu nie pomaga - zwykł mówić Stanisław Kowalski.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Berenika Olesińska

Źródło: o2

Źródło zdjęcia głównego: x-news

Pozostałe wiadomości