Polak

  "Największe wyzwanie to wyziębienie organizmu".

  Kevin Ostajewski okazał się polską reprezentacją na ślubie Britney Spears. Fotograf o współpracę został poproszony przez samego pana młodego.

  O śmierci sportowca poinformowała prezydent Świdnicy.

  11 lutego w amfiteatrze West Australian Ballet swoją australijską premierę miał współczesny balet "Take Me With You" polskiego choreografa Roberta Bondary do muzyki Radiohead. Zespół udostępnił występ w swoich mediach społecznościowych. Jak wyglądała droga do międzynarodowego sukcesu?

  Sprawą zajął się sąd, jest decyzja.

  Padła rekordowa wygrana w Polsce w loterii Eurojackpot. Gracz ze Śląska zgarnie ponad 206 mln zł. - Ten piątek trzynastego, ktoś w Polsce zapamięta na długo! - poinformował Totalizator Sportowy.

  Mateusz Zielonka to polski szef kuchni, który słynie z robienia włoskiego makaronu. Brytyjczycy nazywają go "Pasta Menem", a na Wyspach właśnie ukazuje się jego pierwsza książka, która jesienią pojawi się także w Polsce. Jak wyglądała jego droga na szczyt?

  Polak, który przebywał w szpitalu w brytyjskim Plymouth, nie żyje. Mieszkający w Anglii mężczyzna w listopadzie doznał ataku serca, po którym zapadł w śpiączkę. Lekarze stwierdzili, że doszło do trwałego uszkodzenia mózgu, a sąd zgodził się na odłączenie go od aparatury podtrzymującej funkcje życiowe. Rodzina była podzielona w tej sprawie.

  Katarzyna Czajka-Kominiarczuk, autorka bloga "Zwierz popkulturalny" opowiedziała o polskich postaciach i polskich wątkach w hollywoodzkich filmach. Niektóre są bardziej znane, inne mniej. Zobaczcie, jak nasz kraj jest przedstawiany za oceanem.

  Pierwszy przypadek koronawirusa u turysty stwierdzono na popularnej greckiej wyspie Zakynthos. Zakażony jest Polak, którego razem z rodziną skierowano na kwarantannę. Trwa ustalanie wszystkich osób, które mogły mieć z nim kontakt.

  Singapur słynie z fantastycznych restauracji i tylko najlepszym uda się tu przebić. Do tego wyjątkowego grona zalicza się Bartek Cywiński, który jest zastępcą szefa kuchni w jednym z najlepszych lokali w Azji. W przeszłości pracował m.in. w Dublinie, Londynie, Hongkongu i Bangkoku.

  Piotr Schab jest najlepiej wspinającym się, bez wcześniejszej znajomości trasy, Polakiem. Jest też na trzecim miejscu w światowym rankingu tej dyscypliny. Kiedy zaczął się wspinać i kto zaraził go tą pasją? Jak wygląda jego trening i czy wspinaczka jest bezpiecznym sportem?

  "W czasach epidemii dżumy, ludzie pracujący przy wydobyciu i obróbce bursztynu, nigdy nie byli infekowani. (...) Udało mi się potwierdzić, że jeden z ekstraktów uzyskanych z bursztynu bałtyckiego jest w stanie zabijać lekooporne szczepy bakterii np. gronkowca złocistego". W Dzień Dobry TVN Igor Kaczmarek opowiedział o tym, jak uzyskuje się ekstrakt z bursztynu, jakie ma właściwości i co zainspirowało zdolnego studenta do podjęcia badań nad właściwościami bursztynu. Zobacz koniecznie!

  Jak wygląda godło Polski? Podaj wszystkich prezydentów Polski. Jak obchodzi się Boże Ciało? Jak zdechł Smok Wawelski? W którym roku wybuchło Powstanie Warszawskie? Kim był Jan Matejko? Kiedy Polska wkroczyła do Unii Europejskiej? Na te pytania musi odpowiedzieć każdy zdający egzamin na Kartę Polaka. Jednak to właśnie te na pozór proste pytania potrafią wprowadzić niejednego w spore zakłopotanie... Jak z odpowiedziami poradzili sobie rodacy chodzący po warszawskich ulicach? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer.

  Magda Mołek: "Polak wszędzie sobie poradzi". Dowodem na tezę Magdy jest niewątpliwie kariera naszego rodaka - Grega Grythenko, który zawojował rynek fotografii ślubnej w Dubaju. "Przyjechałem ze swoją dziewczyną na parę miesięcy (...) i te kilka miesięcy przełożyło się na lata...".

  Dnia 29 marca br. Wielka Brytania wszczęła Brexit. Być może część Polaków będzie musiała wrócić do kraju. Czy taki powrót jest trudny? Jak się do niego przygotować? Rozmawialiśmy o to z gośćmi Dzień Dobry TVN: Agnieszką Kowalską ze stowarzyszenia Powroty i Joanną Kulik, która wróciła z emigracji.

  Z okazji Światowego Dnia Uśmiechu zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN aktora Rafała Rutkowskiego i dziennikarza Rafała Madajczaka, aby zapytać, co ich zdaniem rozśmiesza Polaków w obecnej sytuacji społeczno-politycznej. Jak goście oceniają "roast"? Zobaczcie, w jaki sposób aktor ubawił do łez naszych prowadzących Dorotę Wellman i Marcina Prokopa ;)

  Według danych Eurostatu Polacy są na drugim miejscu w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o liczbę godzin spędzanych w pracy - średnio jest to ponad 43 godziny tygodniowo. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy psychoterapeutę Roberta Rutkowskiego, by zapytać, dlaczego - jego zdaniem Polacy tak dużo czasu poświęcają pracy, jak można zrelaksować się w biurze i dlaczego zapracowani ludzie podczas urlopu miewają zawały.

  W internecie ogromną popularnością cieszy się video zatytułowane "Chytra baba z Radomia" ukazujące przybyłą na miejską wigilię kobietę, która sięga po trzy butelki napoju. Podobnie jest z filmami, na których widać tłumy walczące na wyprzedażach. Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się takiemu zachowaniu, dlatego w kolejnym odcinku cyklu Jacy Polacy wzięliśmy je na warsztat. W Dzień Dobry TVN wraz z socjologiem Tomaszem Sobierajskim i psychoterapeutą Robertem Rutkowskim zastanawialiśmy się, czy zachłanność jest naszą narodową cechą i czy nad takim zachowaniem można zapanować.

  Ostatnio najbardziej zdziwioną osobą na świecie jest aktor John Travolta. Dziwi go niemal wszystko. A co dziwi Polaków? Sprawdziliśmy to :)

  Dwudziestodziewięcioletni Polak Dariusz K., wykorzystując brak granic w strefie Schengen, wybierał swoje ofiary w Unii Europejskiej, a następnie je mordował. Z gościem Dzień Dobry TVN kryminologiem i socjologiem dr Pawłem Moczydłowskim rozmawialiśmy o motywach działania seryjnych morderców. Wiadomo już, czym kierował się Dariusz K. wybierając swoje ofiary?

  Całą Polskę obiegła ostatnio informacja o polskim małżeństwie deportowanym z Turcji po wydarzeniach jakie miały miejsce w jednym z tureckich kurortów. O tym, jakimi turystami są Polacy, czy podobne sytuacje z udziałem naszych rodaków zdarzają się częściej i czy, na przestrzeni lat, widoczne są jakieś zmiany w zachowaniu turystów z Polski, rozmawialiśmy z Jolantą Kossowską, pilotem wycieczek oraz Anną Kłossowską, pilotem wycieczek, podróżniczką i autorką przewodników.

  24h Le Mans to wyścig, podczas którego kierowcy mają za zadanie przejechać jak najwięcej okrążeń toru w czasie 1 doby. W tym roku, po ponad 80 latach, w wyścigu weźmie udział Polak - Kuba Giermaziak. Jak wyglądają kwalifikacje do 24h Le Mans i, jak udało się naszemu kierowcy dostać do tego prestiżowego grona?

  Według gości Dzień Dobry TVN: Katarzyny Stańczak i Jakuba Stępskiego czarne i szare skarpetki są już passe, a kolor skarpetek powinno się dobierać do pozostałych części garderoby. Czy Polacy są już gotowi na to, aby nosić kolorowe skarpetki? Czy przystoi, aby dojrzałe osoby nosiły takie skarpetki? Skąd Kasia czerpie inspiracje przy projektowaniu skarpetek? Jak dobrać skarpetki do ubrania?

  Jazda polska to nasza specjalność narodowa. Połączenie fantazji ułańskiej z chamstwem. Wraz z Maćkiem Dąbrowskim - Człowiekiem Wargą przeszukaliśmy internet, by znaleźć to, co w Polakach za kółkiem boli najbardziej. Następnie stwierdziliśmy, że pokażemy, co by było, gdybyśmy chodzili tak, jak niektórzy jeżdżą. Oto wyniki eksperymentu :)

  68-letni Aleksander Doba jako pierwszy człowiek na świecie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki. Został nominowany do prestiżowej nagrody National Geographic - Adventurer of the Year. W studiu Dzień Dobry TVN był naszym gościem. Towarzyszyła mu żona Gabriela.

  Wspomagacz ręki, dzięki któremu zdobył medale na targach wynalazczości na cały świecie, zbudował w garażu z elementów, które można znaleźć w każdym domu m.in. części namiotu, drukarek czy nawet od stolika do kawy. Poznajcie młodego polskiego wynalazcę - Przemysława Wolnickiego!

  Marudny malkontent, zgryźliwy i wiecznie niezadowolony. W zimie za zimno, w lecie za ciepło. Jak w takim razie dogodzić Polakowi? Czy narzekanie mamy wpisane w geny tak, jak Amerykanie wesołkowatość i pozytywny stosunek do otaczającej ich rzeczywistości? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN, dyskutowaliśmy z socjologiem Tomaszem Sobierajskim oraz z autorką niezwykłego kalendarza - Magdą Danaj.