21-letnia Lesli z Salwadoru została skazana na 50 lat więzienia. Kobieta nie wiedziała, że spodziewa się dziecka i poroniła w latrynie. Była w piątym miesiącu ciąży. Jej obrońcy uważają, że proces był przeprowadzony w sposób niesprawiedliwy.
Salwador. 50 lat więzienia
Lesli miała 19 lat, kiedy była w ciąży i nie wiedziała, że w niej jest. Pochodzi ze wschodniej części Salwadoru, ukończyła zaledwie siedem klas, a jej rodzina utrzymuje się z roli i żyje w skrajnym ubóstwie. Nie mają dostępu do wody pitnej oraz prądu. Dziewczyna jest trzecią z siedmiorga rodzeństwa.
Prawa człowieka
Prawa człowieka
Feministyczna organizacja pozarządowa, The Citizen Group for the Decriminalization of Abortion, broniła kobietę w sądzie podkreślając, że Lesli urodziła w latrynie. Był 17 czerwca 2020 roku. W nocy poczuła, że musi się wypróżnić, w toalecie nastąpił gwałtowny poród. Później próbowała przeciąć pępowinę, ale przez ciemność w jej domu widoczność była bardzo ograniczona. Nie wiedziała, co wydaliła. Najpierw zawieziono ją do szpitala, a z placówki prosto do więzienia.
21-latka 29 czerwca br. otrzymała maksymalny wymiar kary, czyli 50 lat więzienia. Taka sytuacja miała miejsce po raz pierwszy od wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji w Salwadorze. Lesli została uznana za winną zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Sąd twierdził, że po porodzie dźgnęła dziecko w szyję sześć razy.
Salwador. 19-latka poroniła, nie wiedziała, że jest w ciąży
Pierwsza rozprawa odbyła się już 26 czerwca 2020 roku. Wówczas kobieta była w bardzo złym stanie, trzykrotnie przetaczano jej krew i nie mogła być obecna. Mimo to sąd zastosował areszt tymczasowy i postanowił wszcząć śledztwo.
Według organizacji broniącej Lesli, proces był niesprawiedliwy i przeprowadzony z licznymi uprzedzeniami. Sąd nie przyjął dowodów dotyczących jej niewinności oraz opinii biegłego z zakresu medycyny sądowej, która wskazywała na przemoc ze względu na płeć wobec Lesli.
- Matki są źródłem ochrony dla dzieci w każdych okolicznościach życia, a ty nie byłaś - to, jak wspomina Citizen Group for the Decriminalization of Abortion, był główny argument sądu, który wydał decyzję o pozbawieniu wolności na 50 lat.
Morena Herrera, która broniła Lesli, nie zamierza odpuszczać. Chce walczyć aż kobiety, których zdrowie w trakcie ciąży może ucierpieć, nie będą uznawane za przestępczynie.
Salwador. Restrykcyjne prawo aborcyjne
Całkowity zakaz aborcji bez względu na okoliczności w Salwadorze obowiązuje od 1998 roku. Nie ma zgody na usunięcie ciąży nawet w przypadku zagrożenia życia matki czy gwałtu. Karze podlega kobieta, która zrobiła aborcję, lekarze wykonujący taki zabieg oraz wszystkie osoby, które przyczyniły się do przerwania ciąży.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Ile pieniędzy dać na 18 urodziny? "Koperta grozy chrzestnych"
- Justyna Steczkowska zachwyca w bikini. "Kocham swoje 50 lat"
- Wizyta u Marka Brzezinskiego. Jak mieszka ambasador USA w Polsce?
Autor: Daria Pacańska
Źródło: Wysokie Obcasy
Źródło zdjęcia głównego: Michele D'ottavio/Getty Images