Newsy

Rosjanie nie wypłacą pieniędzy. Bank centralny nałożył limity

Newsy

Autor:
Berenika
Olesińska
Źródło:
tvn24.pl
Karta płatnicza, gotówka w Rosji

Wypłaty realizowane wyłącznie w dolarach oraz nałożone limity gotówkowe - między innymi takie gospodarcze i finansowe konsekwencje militarnych decyzji Władimira Putina będą musieli ponieść Rosjanie. Jest decyzja banku centralnego.

Limity wypłat gotówki w Rosji

Rosyjscy obywatele posiadający rachunki w walutach obcych nie będą mogli wypłacić więcej niż 10 tysięcy dolarów - ogłosił we wtorek rosyjski bank centralny. Przekazał też, że niezależnie od tego, jakie obce waluty klienci mają na swoich rachunkach, wypłaty gotówki będą realizowane w amerykańskich dolarach.

Bank centralny Rosji zakazał bankom sprzedaży twardych walut, wprowadził też limit wypłat z prywatnych kont dewizowych, który wynosi 10 tys. dolarów. Wyższe sumy pobierane z depozytów będą zamieniane na ruble po aktualnym kursie.

Jak komentuje Associated Press, zakaz sprzedaży dewiz najprawdopodobniej doprowadzi do powstania czarnego rynku walutowego.

Władimir Putin

Co wiemy o Putinie?
Co wiemy o Putinie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

Jak podaje tvn24.pl, bank centralny poinformował, że restrykcje dotyczące kont w obcych walutach zostały wprowadzone ze względu na zachodnie sankcje nałożone na Moskwę, polegające między innymi na zamrożeniu znacznej części rezerw walutowych Rosji.

Zachodnie sankcje gospodarcze nałożone na Rosję

Po rozpoczęciu 24 lutego inwazji Rosji na Ukrainę na agresora został nałożony szereg sankcji. Doszło do zamrożenia aktywów rosyjskiego banku centralnego za granicą oraz odcięcia resortu finansów Rosji i tamtejszych firm od finansowania z rynków zachodnich. Zdecydowano o odcięciu części banków rosyjskich od systemu Swift. W odpowiedzi na twardą i słuszną politykę Zachodu bank centralny Rosji narzucił między innymi ostrą kontrolę kapitału.

Więcej informacji o wojnie w Ukrainie znajdziesz na tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Berenika Olesińska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sefa ozel/Getty Images

Pozostałe wiadomości