Rozliczenia PIT 2022. To ostatni dzień na złożenie deklaracji

Aktualizacja:
Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
TVN24
rozliczanie podatków

Na rozliczenie podatków za 2021 r. z Urzędem Skarbowym zostało coraz mniej czasu. Ministerstwo Finansów zachęca do korzystania z rządowej e-usługi i rozliczania podatków drogą elektroniczną, w tym przez Twój e-PIT. Złożenie zeznania było możliwe od 15 lutego. Do kiedy można składać deklaracje? Sprawdź.

Rozliczanie podatków przez Twój e-PIT

Wysyłanie rozliczeń PIT za 2021 rok potrwa do 2 maja.

Ministerstwo Finansów zachęca do korzystania z tej usługi i wyjaśnia, że wystarczy zalogować się do e-Urzędu Skarbowego oraz wybrać usługę Twój e-PIT. W kolejnym kroku należy sprawdzić lub zmienić swoje dane i wysłać deklarację. Usługa obejmuje formularze PIT-37, PIT-38, PIT-28 oraz PIT-36.

Podatki

O co chodzi z ulgą dla klasy średniej?
O co chodzi z ulgą dla klasy średniej?Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

W zeznaniu przygotowanym przez Krajową Administrację Skarbową uwzględnionych jest szereg informacji, takich jak dane podatnika i jego mikrorachunek podatkowy, ulga na dzieci, zwolnienia z PIT dla osób do 26. roku życia. (…) Co ważne, nawet jeśli podatnik nie złoży zeznania, to 2 maja Krajowa Administracja Skarbowa zaakceptuje zeznanie PIT-37 i PIT-38, które przygotowała na podstawie posiadanych danych. Dzięki usłudze Twój e-PIT zeznanie roczne zawsze będzie złożone w terminie

Wszystkie PIT-y oprócz PIT-28 można składać do 2 maja, a ostatnim dniem roboczym, w którym można złożyć zeznanie podatkowe był 30 kwietnia. PIT-28 można było składać jedynie do 28 lutego. Wszystkie pozostałe PIT-y naliczone przez e-urząd zostaną automatycznie zaakceptowane, PIT-28 stanowi wyjątek, ponieważ konieczne jest jego uzupełnienie przez podatnika.

Rozliczanie podatku przez internet - szybszy zwrot

Według informacji opublikowanych przez Ministerstwo Finansów, w 2021 Polacy złożyli około 19,6 mln deklaracji podatkowych za 2020 r. drogą elektroniczną. Z tego ponad połowa podatników, bo aż 10,1 mln, wybrała w tym celu usługi Twój e-PIT. Tylko 2,1 mln zeznań podatkowych zostało przesłanych w tradycyjnej, papierowej wersji.

Resort przypomina, że wszyscy podatnicy, którzy rozliczą się elektronicznie, w tym przez usługę Twój e-PIT, otrzymają zwrot podatku w szybszym czasie - do 45 dni. W poprzednich latach często zdarzało się tak, że pieniądze ze zwrotu były na koncie nawet już po kilku dniach. Przy formie papierowej często trzeba czekać nawet 3 miesiące od momentu złożenia deklaracji.

Rozliczanie e-PIT w e-urzędzie a tradycyjna forma

Osoby, które nie chcą złożyć zeznania podatkowego w formie elektronicznej, nadal mogą skorzystać z tradycyjnej formy. W takiej sytuacji trzeba pilnować dat - ostatnim dniem roboczym jest 29 kwietnia (piątek), w którym można je złożyć do urzędu skarbowego.

Więcej przeczytasz na tvn24.pl

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Drazen/Getty Images

Pozostałe wiadomości