Akcja #SztamazUkrainą
To niezwykle trudny czas dla dzieci i młodzieży z Ukrainy, którzy wraz ze swoimi rodzinami będą próbować odnaleźć się w Polsce. Mogą obawiać się tego, jak zareagują na nich rówieśnicy, jak poradzą sobie w innej szkole. By wyjść naprzeciw ukraińskim przyjaciołom, młodzi Polacy chcą pomóc im w zaaklimatyzowaniu się. W ramach akcji #SztamazUkrainą #мизаУкраїну uczestnicy olimpiady projektów społecznych Zwolnieni z Teorii nakręcili film, w którym deklarują, że zapewnią nowym kolegom i koleżankom konkretne wsparcie mentalne.
Wojna w Ukrainie
Uczniowie wiedzą, że nastolatkowie uciekający z Ukrainy poza nauką języka i wsparciem dorosłych, będą potrzebować też akceptacji rówieśników. To dlatego w swoich wypowiedziach stawiają akcenty na tematy ważne dla młodych bez względu na pochodzenie, takie jak muzyka, seriale czy sport.
- Martwisz się tym, jak będzie w nowej szkole w Polsce? Zastanawiasz się, czy znajdziesz kogoś z kim się zakolegujesz? Nie wiesz, jak w ogóle odnajdziesz się w nowym mieście, z inną kulturą, innym językiem? Rozumiem Cię. Pochodzę z Ukrainy. Wiem, że początki są trudne. Ale wiem też, że są łatwiejsze, gdy nie jesteś w tym sam. (...) Przekonałem się, że tutaj nie raz usłyszysz: "Ви можете розраховувати на мене" ["Możesz na mnie liczyć"]. Nie masz się czego bać. Jesteśmy w tym razem - mówi Andrzej, Ukrainiec mieszkający w Polsce, który uczy się w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
Polska młodzież pomoże rówieśnikom z Ukrainy
Filip z Liceum Ogólnokształcącego nr III z Wrocławia, jeden z uczestników akcji, również deklaruje wsparcie dla wschodnich sąsiadów. - A dzisiaj jeszcze bardziej niż kiedykolwiek jesteśmy razem. My, czyli wszystkie osoby, które mają otwarte serca. I przywitamy Cię w naszych szkołach z otwartymi ramionami - zaznacza nastolatek.
Piotr z Zespołu Szkół Technicznych w Radomiu, podkreśla natomiast, że jego rówieśnicy z Ukrainy nie muszą obawiać się bariery językowej. - W sporcie najlepsze jest to, że nawet nie musisz znać języka, żeby z nami zagrać, zasady są w końcu takie same w każdym kraju. Ale fajnie jest grać do jednej bramki. Zagrajmy w jednej drużynie - podkreślił uczeń.
Wiadomość od młodych do młodych może ukoić niepokój młodzieży z Ukrainy, a polską młodzież umocnić w działaniu. Ich gesty, nawet te subtelne, są w tej sytuacji wyrazem dużej gościnności, dającej ukojenie.
Zobacz także:
- Kim są córki Putina? Chciał ukryć ich tożsamość przed światem
- Wspiera zbiórkę na rzecz Ukrainy wysyłając zdjęcia swoich stóp. "Myślę, że dzisiaj przebijemy 20 tysięcy" Leonardo DiCaprio przekazał 10 milionów dolarów na pomoc Ukrainie
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Justyna Piąsta
Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe