W czwartkowy wieczór z watykańskiego komina uniósł się oczekiwany biały dym. Biskupi wybrali nowego papieża, a został nim Robert Prevost. Przyjął on imię Leon XIV. Ojciec Święty jest już nazywany "papieżem środka". Pracował blisko z papieżem Franciszkiem, który mianował go kardynałem zaledwie dwa lata przed konklawe. Jakie są jego poglądy?
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
- Przyszedł na świat 14 września 1955 roku w Chicago jako Robert Francis Prevost, syn Louisa Mariusa Prevosta - weterana II wojny światowej o francusko-włoskich korzeniach, oraz bibliotekarki Mildred Martinez.
- Z Kościołem katolickim związany jest od 1978 roku, miał poparcie i uznanie papieża Franciszka, który m.in. mianował go na administratora apostolskiego diecezji Chiclayo i na biskupa tytularnego Sufar.
- Robert Prevost przyjął imię Leon XIV i podąża za katolicką nauką społeczną, którą przyjęto za pontyfikatu papieża Leona XIII jako konsekwentną etykę życia.
Kim jest nowy papież - Leon XIV?
Robert Francis Prevost urodził się 14 września w 1955 roku. Amerykański duchowny rzymskokatolicki, augustianin i doktor prawa kanonicznego, został 167 papieżem, przyjmując imię Leon XIV. Ma on dwa obywatelstwa - amerykańskie i peruwiańskie, gdzie przez lata pełnił posługę.
Od 2001 do 2013 roku pełnił funkcję przełożonego generalnego Zakonu św. Augustyna. W latach 2014–2015 był administratorem apostolskim diecezji Chiclayo podczas sede vacante, a następnie, od 2015 do 2023 roku, biskupem diecezjalnym tej samej diecezji. Pomiędzy 2020 a 2021 rokiem sprawował obowiązki administratora apostolskiego diecezji Callao. Od 2023 roku był arcybiskupem ad personam, prefektem Dykasterii ds. Biskupów i przewodniczącym Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej. W tym samym roku otrzymał tytuł kardynała, początkowo w stopniu diakona, a w 2025 roku awansował do stopnia biskupa. Był także członkiem Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego od 2023 roku. 8 maja 2025 roku został wybrany na papieża i przyjął imię Leon XIV.
Jakie są poglądy Leona XIV?
Nawet zanim doszło do konklawe, odnoszono się do niego jako "kardynała środka", co sugeruje jego umiarkowane poglądy. Wybór Prevosta stanowi pewnego rodzaju niespodziankę. Nie był on najbardziej prawdopodobnym kandydatem do zostania papieżem, choć pojawiał się na listach możliwych wyborów. Robert Prevost przez wiele lat pracował jako misjonarz w Peru. Dzięki wieloletniej służbie misyjnej w tym kraju postrzegano go jako bardziej uniwersalnego kandydata niż stricte amerykańskiego, co pomogło złagodzić problemy związane z wybieraniem papieża pochodzącego z supermocarstwa.
- Biskup nie powinien być małym księciem w swoim królestwie. Powinien być pokorny, bliski ludziom, z którymi żyje i którym służy - mówił w jednym z wywiadów jeszcze przed zostaniem papieżem.
Leon XIV popiera decyzję papieża Franciszka o udzielaniu komunii świętej rozwiedzionym osobom, które zawarły nowe związki. Nie wyraził jednak jasnego stanowiska w kwestii błogosławienia par jednopłciowych. Nie jest on tak otwarty dla środowisk LGBT jak jego poprzednik.
W czasie swojej służby jako biskup Chiclayo, krytykował ideologię płci i sprzeciwił się jej nauczaniu w Peru, argumentując, że promowanie takiej ideologii jest mylące, ponieważ prowadzi do tworzenia "nieistniejących płci". Jest przeciwnikiem ordynacji kobiet na diakonów. W 2012 roku, jako przełożony generalny Zakonu św. Augustyna, dystansował się od kultury masowej z powodu jej promowania "przekonań i praktyk niezgodnych z Ewangelią", w szczególności stylu życia homoseksualnego i alternatywnego modelu rodziny składającej się z dwóch partnerów tej samej płci i ich adoptowanych dzieci.
Jako kardynał, skrytykował politykę imigracyjną administracji Donalda Trumpa. Ponadto jest przeciwnikiem aborcji, eutanazji i kary śmierci, zgodnie z katolicką nauką społeczną, którą przyjęto za pontyfikatu papieża Leona XIII jako konsekwentną etykę życia.
Życiorys Leona XIV
Przyszedł na świat 14 września 1955 roku w Chicago jako syn Louisa Mariusa Prevosta - weterana II wojny światowej o francusko-włoskich korzeniach, oraz bibliotekarki Mildred Martinez, która miała pochodzenie hiszpańskie. Ma dwóch braci, Louisa Martina i Johna Josepha. W 1977 roku uzyskał tytuł licencjata z dziedziny matematyki na Uniwersytecie Villanova.
W 1978 wstąpił do zakonu św. Augustyna, a profesję wieczystą złożył w 1981. Rok później uzyskał tytuł magistra teologii w chicagowskim Catholic Theological Union. W tym samym roku otrzymał też święcenia prezbiteratu w Rzymie. W roku 1984 zdobył tytuł licencjata, a trzy lata później, w 1987, obronił doktorat z prawa kanonicznego na Angelicum w Rzymie. Przez długi czas związany był z Peru, gdzie pełnił między innymi funkcję prefekta w seminarium zakonnym w Trujillo. W okresie 1999-2001 pełnił obowiązki prowincjała amerykańskiej prowincji zakonnej. W latach 2001-2013 był przełożonym generalnym zakonu augustianów, a później objął stanowisko wikariusza prowincjalnego i dyrektora formacyjnego w klasztorze w Chicago. W 2014 Uniwersytet Villanova przyznał mu tytuł doktora honoris causa w dziedzinie nauk humanistycznych.
W 2014 roku został mianowany na administratora apostolskiego diecezji Chiclayo i na biskupa tytularnego Sufar z rąk papieża Franciszka. W 2020 został mianowany przez tego samego papieża administratorem apostolskim diecezji Callao. Pełnił tę funkcję aż do 26 maja 2021, kiedy to kontrolę nad diecezją przejął biskup Luis Alberto Barrera Pacheco MCCI. W 2023 roku papież mianował go członkiem Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego, a także członkiem w licznych dykasteriach.
Zobacz także:
- Jest polskim księdzem, ma żonę i dzieci. "Jesteśmy zwyczajną rodziną"
- Jak Kościół może naprawić relacje z wiernymi? Abp Ryś: "W ślad za zmianami prawnymi muszą iść zmiany mentalne"
- Dlaczego Polacy odchodzą od Kościoła? "Proces jest znacznie szybszy w najmłodszych rocznikach"
Autor: Teofila Siewko
Źródło: Wikipedia/Business Insider/Interia/TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Vatican Pool / Contributor/Getty Images