Ksiądz Tadeusz Budacz ma żonę Katarzynę i dwójkę dzieci: Szymona i Marię. W niedziele głosi kazania, a w tygodniu pełni rolę ojca. Jak mu się udaje pogodzić te dwie funkcje?
W Polsce mężczyzna w koloratce wciąż kojarzy się wyłącznie z księdzem rzymskokatolickim. Natomiast kapłan Tadeusz Budacz należy do kościoła polskokatolickiego, który obecnie gromadzi ok. 20 tys. wiernych. Ma ponad 100 lat, a pojawił się wraz z emigrantami wracającymi z USA do kraju po I wojnie światowej. Wygląd świątyń, czy sutanny księży nie różni się od tych, które obowiązują w kościele rzymskokatolickim. Jaka jest zatem różnica? Przede wszystkim stosunek do małżeństwa i papieża.
Kościół polskokatolicki a rzymskokatolicki
- Różnice polegają na tym, że papieża, jak najbardziej szanujemy, aczkolwiek nie jest naszym zwierzchnikiem. Mamy swojego biskupa w Warszawie. Mamy spowiedź ogólną, powszechną. Nie mamy celibatu. Możemy zawierać sakramentalne związki małżeńskie - wyjaśnił ks. Tadeusz Budacz, proboszcz Parafii Polskokatolickiej pw. św. Barbary.
I tak kapłan zdecydował się złożyć rodzinę. Ma żonę Katarzynę i dwójkę dzieci. - Gdybym nie wyobrażał sobie połączenia kapłaństwa i rodziny, nie zakładałbym rodziny. Po prostu nie mógłbym się wygadać, czasami wypłakać do żony. Choć trudno się mężczyźnie do tego przyznać. Przychodziłbym do pustego domu - tłumaczył.
Życie u boku księdza
Czy łatwo być żoną księdza? - Dla mnie nie ma różnicy. Nie mam też porównania, bo jest moim pierwszym mężem. Natomiast jest inaczej, ponieważ pracuje w niedzielę. Większość tatusiów ma wolne niedziele. Dodatkowo pracuje w szkole. Ma dużo zajęć – wyznała Katarzyna Budacz, żona księdza Tadeusza.
Z kolei syn proboszcza podkreślił, że lubi mówić, że "są egzotyczną rodziną". – Nie zawsze zdarza się, że ksiądz ma żonę i dzieci i jak się, gdzieś tam to słyszy, to różne rzeczy do głowy przychodzą. Nie wstydzę się, wręcz przeciwnie – jestem dumny z tego, kim jest mój tata - powiedział Szymon Budacz.
Cała rodzina jest zaangażowana w życie kościoła. Niekiedy syn i żona pomagają proboszczowi układać kazania. Dodatkowo pani Katarzyna dekoruje świątynię, Szymon służy do mszy, a Marysia śpiewa wraz z mamą w chórze. – Jesteśmy zwyczajną rodziną. Taką, w której są problemy związane z dorastaniem dzieci, z chorobami, problemami finansowymi - podsumowała Katarzyna Budacz.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Zobacz też:
Olga Tokarczuk rok temu odebrała Nobla. "To jest czuła rocznica"
"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" trafi do sieci. Od kiedy i gdzie można oglądać film?
Autor: Dominika Czerniszewska
Reporter: Justyna Piasecka