Powódź w Słowenii - zagrożenie dla mieszkańców i turystów
Od czwartku, 3 sierpnia, na terenie Słowenii panują niebezpieczne warunki atmosferyczne. Ulewne deszcze przyczyniły się do powstania niszczycielskich powodzi, które przez lokalnych mieszkańców oraz polityków nazywane są "największą klęską żywiołową w najnowszej historii tego kraju". Według doniesień medialnych nawałnica miała objąć nawet 2/3 powierzchni położonego nad Adriatykiem państwa. Premier Słowenii Robert Golob zwołał 5 sierpnia posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego.
- Szkody są niewyobrażalne. (...) Koszty powrotu do normalnego życia będą bardzo wysokie - oznajmił szef rządu.
Komunikat ambasady RP w Słowenii w sprawie klęski żywiołowej
Turyści, którzy zamierzają w najbliższych dniach wyruszyć na wakacje do Słowenii lub traktują ją jako kraj tranzytowy w drodze do dalej położonych destynacji, powinni nieustannie śledzić ostrzeżenia tamtejszych służb oraz polskiej ambasady. Największe utrudnienia w przemieszczaniu się występowały w piątek, 4 sierpnia. Podróżni musieli wówczas spędzić noc w specjalnie przygotowanych ośrodkach i bazach noclegowych. Autostrada A1 między Lublaną a Mariborem była zamknięta.
5 sierpnia w godzinach wieczornych ambasada RP w Słowenii poinformowała, że wspomniana autostrada jest już otwarta. - Nadal występują trudności na poszczególnych odcinkach drogi, ale jest ona przejezdna. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności - czytamy w komunikacie.
Informujemy, że autostrada A1 między Lublaną a Mariborem jest już otwarta. Nadal występują trudności na poszczególnych...
Posted by Ambasada RP w Lublanie / Embassy of the Republic of Poland in Ljubljana on Saturday, August 5, 2023
Na oficjalnym twitterowym kanale Polaków w Słowenii 6 sierpnia w godzinach porannych zaktualizowano wcześniejsze doniesienia. - Wszystkie autostrady w Słowenii są przejezdne. Zamkniętych jest wiele dróg lokalnych. Prosimy podążać za znakami drogowymi i wskazówkami lokalnej policji - przekazano.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Ulewy i powodzie spustoszyły Włochy. "Wydarzyło się nieszczęście"
- Mieszkańcy Iwin wspominają największą w Polsce błotną powódź. "Mamusiu, my zginiemy, ratuj"
- 10 najlepszych miejsc przyrodniczych w Europie. Zwycięzcą jest polskie miasto
Autor: Berenika Olesińska
Źródło: Ambasada RP w Lublanie, Sky News
Źródło zdjęcia głównego: Tuul & Bruno Morandi/Getty Images, Sky News/Twitter