Ponad połowa mieszkańców Europy ma nadwagę. Częściej tyją mężczyźni czy kobiety?

Kobieta na wadze łazienkowej.
beyond foto/Getty Images
Źródło: beyond fotomedia RF
Mieszkańcy Unii Europejskiej zmagają się z nadwagą. Z danych opublikowanych przez Eurostat wynika, że najgorzej wypada Chorwacja i Malta, ale w Polsce też nie jest najlepiej. Jak obliczyć wskaźnik BMI i jaka jest jego norma?

53 proc. dorosłych mieszkańców Unii Europejskiej miało w 2019 roku nadwagę - wynika z danych opublikowanych przez Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat). 17 proc. Europejczyków zmagało się z otyłością.

Otyli Europejczycy

Prawidłową wagę miało 45 proc. mieszkańców UE, a 3 proc. - niedowagę. Statystyki zostały opracowane na podstawie analiz wskaźnika masy ciała (BMI), czyli stosunku wagi do wzrostu.

Istnieją wyraźne różnice między poszczególnymi państwami członkowskimi UE pod względem odsetka dorosłych osób z nadwagą. Najwyższy odnotowano w Chorwacji i na Malcie - po 65 proc., a najniższy - we Włoszech (46 proc.), Francji (47 proc.) i Luksemburgu (48 proc.). W przypadku Polski wskaźnik ten wynosi 58 proc.

We wszystkich państwach członkowskich UE to mężczyźni mają większą predyspozycję do gromadzenia zbędnych kilogramów. Największe różnice między płciami odnotowano w Luksemburgu, gdzie nadwagę miało 59 proc. mężczyzn wobec 38 proc. kobiet; w Czechach było to 70 proc. do 51 proc., a na Cyprze 59 proc. do 41 proc. W Polsce stosunek ten wynosi 68 proc. do 50 proc.

BMI - norma

Najlepszym wskaźnikiem BMI jest wynik pomiędzy 18,5 a 25. Jak obliczyć wynik? Wystarczy skorzystać z jednego z kalkulatorów dostępnych w Internecie lub podzielić masę ciała podaną w kilogramach przez wzrost podany w metrach. Powstały wynik wymaga sprawdzenia w tabeli BMI.

Podstawowa klasyfikacja BMI wygląda następująco:

  • mniej niż 16 - wygłodzenie,
    • 16 - 16.99 - wychudzenie,
      • 17 - 18.49 - niedowaga,
        • 18,5 - 24,99 - waga prawidłowa,
          • 25 - 29,9 - nadwaga,
            • 30 - 34,9 - otyłość pierwszego stopnia,
              • 35 - 39,9 - otyłość drugiego stopnia,
                • powyżej 40 - otyłość trzeciego stopnia.

                  Zobacz wideo: Efekt pandemii - dzieci ważą coraz więcej. Specjaliści z Radziszowa zorganizowali turnusy leczenia otyłości

                  Zobacz także:

                  Autor: Jola Marat

                  Źródło: PAP/zdrowie.tvn.pl

                  Źródło zdjęcia głównego: beyond fotomedia RF

                  podziel się:

                  Pozostałe wiadomości

                  Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
                  Materiał promocyjny

                  Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana