Newsy

Polskie dzieci śpią coraz krócej. Jedną z przyczyn jest zjawisko FOMO

Newsy

Autor:
Izabela
Dorf
Źródło:
PAP

Jedna trzecia dzieci i nastolatków w Polsce coraz krócej śpi. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez zespół pod kierunkiem m.in. prof. Mariusza Jędrzejko. Naukowcy doszli do wniosku, że jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest zjawisko FOMO. Co to takiego?

Badanie "Polskie dzieci śpią coraz krócej"

- Modele edukacji zdalnej, jakie wymusiła pandemia, doprowadziły mózgi dzieci i nastolatków do stanu permanentnego przyzwyczajenia do obrazu cyfrowego – wskazują cytowani przez gazetę autorzy badania "Polskie dzieci śpią coraz krócej".

Badania te zrealizował zespół badawczy pod kierunkiem m.in. prof. Mariusza Jędrzejko, we współpracy z Wyższą Szkołą Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wzięło w nich udział ponad tysiąc dzieci w wieku 10–18 lat, rodzice, nauczyciele.

Bezsenność

Zarwana noc – jej skutki widoczne są nawet 7 dni
Zarwana noc – jej skutki widoczne są nawet 7 dniDzień Dobry TVN
wideo 2/3

- Wnioski? 70 proc. uczniów używa technologii cyfrowych przez ponad sześć godzin dziennie. Ale już 81 proc. 15–16-latków i starszych, spędza w sieci przeszło dziewięć godzin. Co trzeci nastolatek aktywność w social mediach kończy w tygodniu krótko przed północą, a po północy – co siódmy. Dlaczego sieć ich pochłania? Ponad połowa twierdzi, że to najlepszy sposób na szybką wymianę ważnych informacji. Wolą kontakty w sieci, bo łatwo się z nich wycofać, mają problem z relacjami naturalnymi i nie chcą "wypaść z grupy" - czytamy.

Zjawisko FOMO. Co to jest?

Gazeta zwraca uwagę, że u dzieci i nastolatków nasilone jest zjawisko FOMO (fear of missing out), czyli strachu przed tym, że coś ich ominie z gąszcza informacji, zwłaszcza na portalach społecznościowych. Z badań wynika ponadto, że wieczorne rozmowy na komunikatorach są "wentylem bezpieczeństwa" dla problemów osobistych młodych.

- W jednym domu funkcjonują często dwa światy – dorosłych, którzy długo pracują i zajmują się sobą, oraz świat dziecka, które osamotnione szuka interakcji, a najłatwiejszą formą są kontakty poprzez technologie cyfrowe – mówi prof. Mariusz Jędrzejko.

Z rozmów z młodzieżą wynika, iż "jako czas najbardziej ciekawy, inspirujący, angażujący, szczęśliwy, wskazują wspólne chwile z rodziną, wakacje, wspólnie spędzony czas, kiedy z reguły nie potrzebują żadnych technologii".

Eksperci zaznaczają, że dzieci w wieku 10–12 lat powinny spać 9–11 godzin na dobę, starsze od 8 do 10 godzin. Tymczasem "są chronicznie niedospane", a internet "kradnie" im czas.

- Mamy codziennie dwie wojny. Wieczorną, by córka przed 23:00 odłożyła telefon do kuchni i poranną, gdy nie możemy jej dobudzić do szkoły – twierdzi w ankiecie ojciec 14-latki, cytowany przez "Rzeczpospolitą".

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Izabela Dorf

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Israel Sebastian/Getty Images

Pozostałe wiadomości